15. listopad 2018
Svátek slaví Leopold, zítra Otmar

Božská Kréta: Ostrov, kde se snoubí bohatá historie s přenádhernou přírodou

/
 • Božská dovolená na Krétě: Narodil se zde vládce olympských bohů Zeus!
  20. června 2017 ● 18:45
   

  Připomínky minojské civilizace, historická městečka, vysoké hory, ale především nádherné pláže, skvělý gyros, opojné místní víno a pohodu navozující řecká muzika. Je opravdu mnoho důvodů, proč vyrazit na Krétu.

 • 1.

  Palác Knóssos

  Centrum minojské civilizace leží na okraji Heraklionu, a jak vypadalo, si návštěvník může představit díky vykopávkám i dostavbám, jak je navrhl archeolog Arthur Evans. Kdysi zde žilo až 8 tisíc lidí, zánik zřejmě přinesla tsunami.

  Knóssos

 • 2.

  Chania

  Do roku 1972 hlavní město ostrova (obepínají ho tři km hradeb) s přístavem i mnoha honosnými domy, jejichž fasády se odráží na mořské hladině. Ne nadarmo se tohle místo nazývá Benátky východu. Určitě se vyplatí prozkoumat úzké křivolaké uličky.

  Město Chania

 • 3.

  Elafonissi

  Nejatraktivnější pláž celého ostrova připomínající tichomořské laguny. Průzračné moře zde má snad všechny barvy modré a zelené, a tak není divu, že si místo oblíbili i filmaři. Idylku v sezoně narušují davy turistů, ale místo stojí za vidění.

  Pláž Elafonissi

 • 4.

  Samaria

  Kdo zatouží po pohodové túře, může projít soutěsku Samaria. Autobus zájemce vyveze do hor Levka Ori, poté se sestupuje k moři, odkud se lze lodí dopravit k místu, kde už čekávají autobusy. V létě je na trase mnoho turistů, ale žádné občerstvení!

  Soutěsku Samaria

 • 5.

  Diova jeskyně

  Na náhorní plošině Lassithi v pohoří Dikté nejsou jen pozůstatky některých z 20 tisíc větrných mlýnů, ale i krápníková jeskyně, v níž se měl narodit a skrývat Zeus. Nachází se ve výšce 1025 m n. m. a hluboká je přes 40 metrů.

  Diova jeskyně v pohoří Dikté

 • 6.

  Heraklion

  Hlavní a největší město Kréty, žije v něm bezmála 120 tisíc obyvatel, na jeho východním okraji se nachází jedno ze dvou místních letišť. Ve městě určitě nevynechejte přístav, benátskou pevnost, muzeum nebo trh s ovocem a zeleninou.

  Heraklion

 • 7.

  Gouves

  Východně od Heraklionu se táhne pás rybářských vesnic, které se postupně proměnily v turistická letoviska, a jak se rozšiřovala, jen cedule od sebe dělí Kokkini Hani, Gournes, Gouves, Analipsi… V Gouvesu stojí za návštěvu moderní mořské akvárium (cca 234/156 Kč).

  Gouves

 • 8.

  Matala

  Nádherná písečná pláž v zátoce, po pravé straně zaujmou skály připomínající ementál. Zprvu v jeskyních bydleli (nebo se spíš skrývali) první křesťané, v 60. letech v nich našli skrýš lidé vyznávající styl hippies. (Minimálně ty ve spodní části lze prozkoumat.)

  Nádherná písečná pláž Matala

 • 9.

  Vai

  Palmová pláž nechybí snad na žádném prospektu o Krétě. A není se co divit – zlatý písek, moře mající až smaragdovou barvu a pahorky v pozadí. Kdo ji chce vidět z výšky, může vystoupat na vyhlídku do výšky 25 metrů nad mořem, stojí to za to. Krásný je odsud východ slunce.

  Palmová pláž Vai

 • 10.

  Elounda

  Kdo chce jen to nejlepší a nejdražší, míří na Eloundu, nejvyhlášenější místo pro lépe situované. Tady není problém pronajmout si vilku s bazénem a privátním heliportem, jít si zahrát golf na hřiště. Ale jsou tu hotely i pro ty, kdo nepotřebují platit 100 tisíc za noc...

  Elounda

 • 11.

  Agios Nikolaos

  Jedno z nejhezčích městeček ostrova, které leží podél pobřeží, ale současně se rozkládá kolem sladkovodního jezera Voulismeni, které je hluboké až 60 metrů. Nejatraktivnější je strávit zde pozdní odpoledne a podvečer.

  Agios Nikolaos

 • 12.

  Santorini

  Kréta je okouzlující, ale v blízkosti se nachází ještě jeden čarokrásný ostrov – Santorini patří k nejfotografovanějším místům světa. Využít lze organizovaného výletu (cca 3120 Kč) nebo si koupit jen lodní lístky a třeba na vulkanickém ostrově prožít noc.

  Santorini

 • 13.

  Zajímavosti o Krétě

  ◆ Největší řecký ostrov

  ◆ Má rozlohu 8261 km2

  ◆ Žije zde přes 600 tisíc obyvatel

  ◆ Podle báje se právě tady narodil budoucí vládce olympských bohů Zeus

  ◆ Doba letu z Prahy cca 2:50

  ◆ Platí se zde, stejně jako v celém Řecku, eurem

  ◆ V létě mívá vzduch přes 30 stupňů, v noci zhruba o deset méně

  VIDEO: Nechte se inspirovat, jak malebné léto byste mohli strávit v Řecku

  Video
  délka: 00:30
  720p 480p 360p 240p

  Léto v Řecku YouTube/Visit Greece

  Fotogalerie
  38 fotografií

Cestování na Blesk.cz

Kam k moři Kam na lyže Amišové

Láká vás celodenní lenošení na pláži či turistika? Je libo vyrazit za památkami nebo vánočními trhy? Přinášíme tipy na výlety a dovolenou v oblíbených destinacích i neprozkoumaných klenotech světa.

Bali * Katalánsko * Malta * Krakov * Lanzarote 

Lisabon * Zanzibar * Palermo * Madeira

Sardinie * Balaton * Singapur * Azory

Kilimandžáro * Vesuv * Venezuela

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 1

prycsnima:  No,nic moc to Řecko.

(24. 06. 2017 09:25)
Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy