Plochou a písečnou Djerbu zalévá slunce přes 300 dní v roce. Není tu mnoho památek, ale o to krásnější jsou místní pláže s velejemným pískem, kde v podstatě nenajdete jediný oblázek. Díky mělkému moři nabízí výborné podmínky pro rodinnou dovolenou i vodní sporty. Populární je tu jízda na vodních skútrech, kitesurfing i potápění. Poloostrov Ras Remel se každý podzim mění ve splněný sen milovníků přírody a fotografů. Do mělkých vyhřátých vod se sem totiž slétají zimovat růžoví plameňáci.

Harmonie kultur

Ostrov má jeden světový unikát. V naprosté harmonii s muslimskou majoritou tu žijí židé už po staletí a obraz jejich soužití se dokonce promítl na zdejší zdi. „V červnu roku 2014 se do obce Hara Sghira Er Riadh sjelo na 150 významných pouličních umělců tří desítek národností, aby v rámci projektu Djerbahood pomalovali zdejší zdi dechberoucími graffiti,“ popisuje Václav Nekvapil z CK Blue Style. Místní synagoga Al-Gharib je jedna z nejstarších na světě.

Hara Sghira Er Riadh je galerií pod širým nebem.

Houmt Souk

Centrum hlavního města ostrova tvoří tržiště překypující rukodělnými výrobky, oblečením, šperky a typickou keramikou. Obklopuje ho bludiště dlážděných uliček s nízkými bíle natřenými domy s modrými dveřmi. Populární cíle turistů jsou i folklorní muzeum nebo pevnost Borj El-Kebir z 15. století.

Typická ulička hlavního města Houmt Souk.

Explore park

Tematický park je vystavěn v podobě skanzenu s tradiční architekturu ostrova a je v něm i historické muzeum, řemeslné dílny a obchody se suvenýry. Největším lákadlem je krokodýlí farma s 400 nilskými krokodýly. Obzvlášť zajímavé je jejich krmení. Má i velkou prestiž ve světě a jen letos vyšle na »výměnný pobyt« do Dubaje šest desítek krokodýlů.

Explore park na Djerbě

Delikátní kuchyně

V tuniské kuchyni je jasně patrný francouzský vliv. Populární jsou tu mořské plody, chobotnice, krevety a jehněčí. Za vyzkoušení rozhodně stojí kupříkladu smažené taštičky brik plněné mořskými plody či salát mechouia z rajčat, paprik, vajec a tuňáka. A samozřejmě typická papriková pasta harissa, která se hodí k jakémukoliv masu a vyrábí se ve více než deseti variantách, včetně uzené.

Taštička brik s vejcem.

5 zajímavostí o Djerbě

1. Jako ostrov Lotofágů ji popisuje už Homér.

2. Mezi nejpopulárnější turistické aktivity patří potápění s delfíny, jízda na čtyřkolkách, jízda na koni a golf.

3. Djerbu a pevninu spojuje silnice, jejíž základy postavili už Římané.

4. Na poměrně malém ostrově roste okolo 10 tisíc vzrostlých palem.

5. Na Djerbě se natáčelo i několik scén z prvních Hvězdných válek. Kupříkladu domek Obi-Wan Kenobiho najdete poblíž přístavu Ajim.

Základní informace

  • Rozloha: 520 km2
  • Délka pláží: 125 km
  • Doba letu: 3 h
  • Počet obyvatel: 140 000
  • Měna: 1 dinár (9 Kč)
  • Nejlepší pláže: Sidi Mahrez, Seguia, Aghir

Fotogalerie
29 fotografií