Pondělí 22. dubna 2024
Svátek slaví Evženie, zítra Vojtěch
Oblačno 7°C

Makarská riviéra v Chorvatsku: 60 kilometrů pláží s horami v zádech

/
 • Makarská riviéra: 60 kilometrů pláží s horami v zádech
  18. dubna 2018 ● 17:57

  Měří 60 kilometrů a z převážně oblázkových pláží lze pozorovat nejen západy slunce, ale na opačné straně také vysoké štíty pohoří Biokovo. I proto patří Makarská riviéra v jižní části chorvatského pobřeží k tolik populárním letním cílům.

 • 1.

  Baška Voda

  Oblíbené letovisko – první hotel zde byl postaven v roce 1936 – leží 10 km od Makarské. V okolí se pěstuje réva, olivovníky, fíkovníky, višně. Kromě mnoha restaurací, obchodů, půjčoven či diskoték (velmi oblíbený je Beach Bar Južnjačka utjeha/Southern Comfort) zde najdete i několik muzeí – archeologické, malakologické, městské a moderně pojaté muzeum mořských mušlí.

  Pláže: Dlouhé pláže z drobných oblázků a hrubého písku se táhnou několik kilometrů oběma směry. Díky pozvolnému vstupu do vody jsou vhodné i pro rodiny s malými dětmi. Příjemný je borový porost, který dosahuje až k plážím a poskytuje příjemný stín. Hlavní pláž Nikolina (dříve Južna plaža) byla vyznamenána tzv. Modrou vlajkou kvality.

  Zajímavost: V rámci festivalu Baškovoško ljeto/Baška Voda Summer se po celou sezonu na promenádě konají vystoupení lidových mužských souborů (tzv. klapy), skupin a zpěváků, rybářské večery...

  Tip na ubytování: Bungalovy Neptun klub Baška Voda (s all inclusive od 5941 Kč/týden), náročnější klientelu uspokojí např. čtyřhvězdičkový hotel Horizont (se snídaněmi od 2889 Kč/týden).

  Za městečkem Baška Voda se zvedají strmé štíty pohoří Biokovo.
  Autor: scom

 • 2.

  Makarska

  Nejznámější letovisko v Dalmácii, 62 km od Splitu, leží v široké zátoce, kterou z jihovýchodu uzavírá mys Osejava a ze severozápadu poloostrov sv. Petra. Makarska má rušný přístav (mj. spojení s ostrovem Brač) a velké autobusové nádraží. Je též lázeňským střediskem zaměřeným na choroby dýchacích cest, pohybového ústrojí a degenerativní onemocnění.

  Pláže: Nejvyhlášenější je Donja Luka dlouhá 1,5 km, při níž stojí nejlepší zdejší hotely. Pláž je z drobnějších oblázků a hrubého písku s pozvolným vstupem do vody, vyznamenána tzv. Modrou vlajkou kvality. Příjemné je též koupání v zátokách na obě strany. Naturisté se setkávají na pláži Nugal jižně od městečka.

  Zajímavost: Dominantou je barokní kostel zasvěcený sv. Marku, stojící na pěkném Kačićově náměstí, v jehož středu je pomník jednoho z prvních chorvatských básníků 18. stol., mnicha A. Kačiće-Miošiće. Festival Makarské léto konající se v červenci a srpnu zahrnuje koncerty vážné, folklorní, rockové i populární hudby i divadelní představení. Zajímavá jsou vystoupení dalmatských souborů.

  Tip na ubytování: Hotel Rivijera (týden s polopenzí od 5690 Kč), hotel Dalmacija (se snídaněmi na týden od 4012 Kč).

  Centrum Makarské riviéry, trvale tu žije bezmála 12 tisíc obyvatel.
  Autor: scom

 • 3.

  Gradac

  Nejjižnější místo Makarské riviéry, od centra oblasti je vzdáleno 40 km, leží na úpatí horského pásma Rilić. Založeno bylo nejspíše už Římany, což dokládají archeologické nálezy. Pěstuje se zde hojně vinná réva a olivovníky, tradiční je i rybolov.

  Pláže: Najdete zde dlouhé a široké oblázkové pláže s pozvolným vstupem do moře, částečně jsou stíněné vegetací. Nejznámější z nich je pláž Gornja vala jižně od přístavu, která se pokládá za jednu z nejpěknějších na Jadranu.

  Zajímavost: Jednou z dominant je věž ze 17. století, což je pozůstatek opevnění proti Turkům. Zaujme i hřbitov se starým, dochovaným barokním kostelem.

  Tip na ubytování: Tříhvězdičkový hotel Labineca s all inclusive od 9480 Kč/týden.

  Fotogalerie
  10 fotografií

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud

Dnešní horoskopy