Pátek 26. únor 2021
Svátek slaví Dorota, zítra Alexandr
Oblačno, déšť 13°C

Vyrazte na běžky! 5 tipů na méně známé trasy: Ta panoramata vás uchvátí

/
 • Ilustrační foto
  28. ledna 2021 ● 16:58

  Sněhu všude jako už hodně let nebylo, ale lyžařská centra zavřená. Vytáhněte běžky a vyrazte poznávat krásu hor pomalejším tempem. Ve spolupráci s portálem kudyznudy.cz jsme pro vás připravili málo známých běžkařských tras. Pokud nechcete na běžky, můžete si vybrat výlet třebe ZDE

 • 1.

  Javoří hory pro zdatnější

  Malebná Broumovská kotlina se stužkou řeky Stěnavy je ze severu chráněna Javořími horami. Na 31 km dlouhou trať, která je určena především pro zdatnější běžkaře, nastoupíte u železniční stanice v Meziměstí. Trasa dále pokračuje na vrch Světlina a Ruprechtický Špičák, odkud je krásný rozhled na polskou stranu. Po hraničním hřebenu projedete přes několik vrchů - Široký, Javorový, Čertův a Jedlový. Trasa končí v Janovičkách, případně až v Broumově.

  Ilustrační foto
  Autor: Profimedia.cz

 • 2.

  Ze Cvikova na Lužickou magistrálu

  Hned několik upravovaných tratí najdete v okolí Cvikova na Českolipsku v Lužických horách. Zvolit můžete menší, zhruba 3 km dlouhý okruh na loukách pod Zeleným vrchem. Hned několik tras se upravuje na rozlehlých loukách podél silnice na Nový Bor. Do stop se nastupuje z ulice Československé armády. Dobrým nástupním místem je i benzínová pumpa ONO v Komenského ulici, kde je velké parkoviště a možnost občerstvení. Parkovat se dá i u dětské léčebny nebo před domem dětí a mládeže.

  V ulici K Rybníčku najdete výchozí místo pro stopu k vrchu Kamenitý, která pokračuje směrem na Milštejn a u rozcestí se můžete rozhodnout, jestli se vydáte přímo k Lužické magistrále po Pražské cestě. Druhou možností je trasa k hřebenu Naděje a k vrcholu Malý Stoh. Odtud trasa vede k chatě Luž, kde se po 9 km také připojí k magistrále.

  Ilustrační foto
  Autor: Shutterstock.com

 • 3.

  Projeďte se na běžkách Chodskem

  Z parkoviště v Caparticích na Domažlicku se po strojově upravované trase podél silnice dostanete až na Rozcestí pod Čerchovem, což je asi 2,6 km. Stopy navíc navazují u přístřešku Hlinitá cesta na stopy na německé straně hor. Na opačné straně od Čerchova si krásně zaběháte po Capartických loukách. Okruhy 500 m až 3 km na louce a 5 km až 10 km v lese, mají start a cíl před chatami v Caparticích. Přístup sem je z parkoviště Capartice u hlavní silnice Klenčí p. Čerchovem - Waldmünchen.

  Ilustrační foto
  Autor: Shutterstock.com

 • 4.

  Do stopy autobusem

  K východišti lyžařských stop na Mikulčině vrchu nebo ještě výš, k chatě Troják v Bystřici pod Lopeníkem v Bílých Karpatech vás vyveze autobus. Odtud budete pokračovat v upravené stopě k vyhlídkovému místu nad Bystřicí pod Lopeníkem, po Cestě hrdinů SNP. Nejvyšším vrcholem na trase bude Studený vrch, pak si odpočinete u sjezdu k rozcestí Březová. Tady je možné trasu dlouhou zhruba 7,5 km trasu ukončit a odjet autobusem z hor do Uherského Brodu.

  Pokračovat ale můžete dalších 5 km stoupáním po magistrále kolem rozhledny Obecnice ke křížku a autobusovému přístřešku Javořina. Tady naberete dech a dáte si závěrečných 8 km podél Kamenné boudy k Velké Javořině, do Strání anebo do Vápenky.

  Ilustrační foto
  Autor: Beránek Michal / Sport

 • 5.

  Českem i Slovenskem

  Mezinárodní hřebenovka Javorníků Kasárna – Kohútka je díky své výšce nejkrásnější hřebenovou trasou na česko-slovenském pomezí. Jsou odsud nádherné výhledy na okolní hory a malebná údolí. Trasa Kasárna – Kohútka vede po celou dobu po lyžařské magistrále a má sestupnou tendenci.

  Výchozím bodem je Kasárna na slovenské straně hor. Dostat se sem můžete z autobusové zastávky Velké Karlovice, rozcestí Podťaté a pak je třeba asi 3,5 km dojít pěšky po silnici ke Kasárně. Pak se již můžete těšit na nádhernou horskou cestu po Javornickém hřebeni. Zpět se z Kohútky dostanete po červené sjezdovce č. 10, která vás přivede k autobusu směrem do Nového Hrozenkova.

  Mezinárodní hřebenovka Javorníků Kohútka – Kasárna
  Autor: Kudyznudy.cz

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy