Řeč je o kamenném kruhu v Holašovicích, přezdívaném české Stonehenge. Ano, je to tak, abyste se dobili pozitivní energií z megalitů, nemusíte do Anglie, stačí se vydat do oblíbených jižních Čech.

„České Stonehenge mě pozitivně překvapilo, doporučuji! Jinak také holašovický kromlech je sice novodobě vybudovaná záležitost, ale to mu na kráse neubírá. Na svědomí ho má místní stavitel Václav Jílek, který v roce 2000 na holašovické návsi vykopal první balvan, který tam dlouhé roky překážel při sečení trávy. Následně se Jílek pustil do shánění dalších kamenů z okolí, aby mohl vybudovat tuto stavbu,“ uvádí Jakub na svém instagramovém profilu. Ke kamennému kruhu se můžete jít podívat po celý rok za symbolické vstupné 35 Kč.

„Kromě Stonehenge stojí za to i samotné Holašovice. Ty se mohou pochlubit jednou z nejzachovalejších tradičních jihočeských návsí a i zápisem v seznamech památek UNESCO,“ dodává Jakub Mařík. Holašovice zdobí statky ve stylu jihočeského selského baroka a patří k nejkrásnějším vesnicím Česka. Výlet se vám tak vyplatí dvakrát.

Video
délka: 01:01.09

Holašovice Youtube/Visit Czech Republic

Fotogalerie
12 fotografií