Zalistovala v Blesk Extra Speciálu Nejlepší výlety po Česku a bylo rozhodnuto. „Rozhlednu Salaš jsem znala pouze z fotky a moc mne lákala hlavně svým tvarem,“ řekla Blesku milovnice přírody Kateřina. Na túru vyrazila v sobotu v doprovodu sestry Pavly Kadlčíkové (36) a jejích potomků Verunky (6), Jirky (7) a Ondráška (3), za kterými přijela na návštěvu do Uherského Hradiště. 

Pěkný výšlap 

Od parkoviště ve stejnojmenné obci je to k rozhledně jen 900 metrů. Může se to zdát málo, ale připravte se na náročnější procházku. Trasa má 100 metrů převýšení. Všechny děti však šlapaly s úsměvem, ani nejmenší Ondrášek si nestěžoval: »maminko, mě už bolí nožičky«. 

Dvakrát sedm 

Výlet stojí za to. Při chůzi se před vámi objeví netradiční stavba sestavená ze dvou číslic 7. Má dvě vyhlídková patra, první je ve výšce 15 metrů, druhé je o pět metrů výš. „Je tady krásný rozhled do krajiny. Na rozhledny vyrážím poměrně často, takže bedekr Blesku mne hodně zaujal. Je škoda nepoznat Českou republiku,” dodala turistka Kateřina Kulová. 

Právě proto, abychom lépe poznali naši krásnou zemi, je tu Blesk Extra Speciál Nejlepší výlety po Česku. Zajímavých a nepoznaných míst je u nás celá řada. Nechte se také inspirovat.

Díky jedinečnému průvodci, který je k mání nejen v trafikách, můžete získat desítky slev na vstupenky do památek, muzeí, zoologických zahrad v okolí nejzajímavějších vyhlídek. A pozor! Také kupony na levnější jízdné s Českými drahami na cestu tam i zpět domů. 

Měla být ze skla 

Rozhledna Salaš byla otevřena v roce 2014, navrhl ji architekt Jan Smékal. Původně měla mít jen jednu plošinu ve výšce 12 metrů, po úpravě dokumentace vznikla dvě patra. Vidět z ní tak je i střecha katedrály na Velehradě. Oproti návrhu bylo původně skleněné zábradlí nahrazeno pozinkovaným. 

Kam poblíž vyrazit 

Pouhých šest kilometrů od Salaše leží jedno z nejznámějších poutních míst České republiky Velehrad. Najdete v něm nejstarší cisterciácké opatství na Moravě, o které se v dnešní době starají jezuité. Velehrad byl v minulosti častokrát zmiňován jako sídlo Velkomoravské říše Veligrad. Historici ovšem soudí, že ten byl ještě o několik kilometrů dál, v dnešním Starém Městě.

Jen o něco dál, osm kilometrů od Salaše, je Modrá. Najdete tam archeoskanzen, který vás zavede do doby Velkomoravské říše. Skanzen žije každodenním životem, naučnými představeními, programy, pokusnými tavbami kovů, výrobou keramiky, zemědělskou výrobou i neustále prováděným archeologickým výzkumem.

Nejlepší výlety po Česku.
Nejlepší výlety po Česku.
Autor: Blesk

Blesk Extra Speciál Nejlepší výlety po Česku v prodeji na stáncích či na ikiosek.cz (s dopravou až do schránky). 132 stran jen za 69 Kč!

Fotogalerie
26 fotografií