Středa 12. května 2021
Svátek slaví Pankrác, zítra Servác
Oblačno, déšť 21°C

Tipy na víkend: Jizerská padesátka, zimní bitva, masopusty i bavorské pivo

/
 • Ani tento víkend nemusíte sedět doma, stačí si vybrat nějaký z našich tipů.
  6. února 2020 ● 16:59

  Neseďte doma a nekoukejte se jen na televizi nebo z okna! Vyrazte ven, do přírody, za poznáním! Pokud nevíte kam vyrazit, nechte se inspirovat našimi tipy! Tipy na víkend byly vypracovány ve spolupráci s agenturou CzechTourism a portálem kudyznudy.cz. Počasí o víkendu bude předjarní. Teploty kolem sedmi stupňů a polojasno.

 • 1.

  Masopust pod ochranou UNESCO

  Prožijte tradiční masopustní veselí, chráněné značkou UNESCO! Hamry u Hlinska patří k obcím, kde se ještě udržel zvyk staročeských maškar.

  Další tipy na masopusty najdete ZDE

 • 2.

  Masopustní hody

  Svátky hodování dorazí i do Pražské tržnice v Praze 7. Tuto a příští sobotu se tu bude slavit, hodovat, popíjet, připraveny jsou dílničky i živá hudba. Nabídka sortimentu bude každou sobotu jiná a bude rozhodně z čeho vybírat.

 • 3.

  Historické závody lyžníků

  *Bedřichov - Netradiční závod v historických kostýmech je především vzpomínkou na dobu, kdy se začala psát historie Jizerské 50. Pojede se v pátek od 18 hodin. Hodnotit se bude nejen rychlost, ale i provedení skoku a samotný kostým.

  *Nový Bor - Recesistický závod v ladném běhu a promenádě na "ski" v dobovém oblečení se koná v sobotu od 13.30 v rámci masopustu. Soutěžit se bude o nejrychlejšího běžkaře, o nejfešnějšího štramáčka a o nejstylovějšího lyžníka.

  *Pecka – v areálu Koupaliště a kempu Pecka se v sobotu koná mistrovství v běhu na historických lyžích. Závodit může úplně každý, start je ve 14 hodin.

  Autor: Czechtourism, archiv Blesku, archiv pořadatelů, profimedia.cz

 • 4.

  Jizerská padesátka

  Oblíbený závod běžkařů se nakonec pojede v klasické podobě. Kvůli nepřízni počasí hrozilo jeho omezení. Kromě standartního závodu na 50 kilometrů je připraveno mnoho přidružených závodů, které jsou určeny pro děti, podnikové týmy, rodiny… Závodit se bude od pátku do neděle v Bedřichově.

  Autor: Czechtourism, archiv Blesku, archiv pořadatelů, profimedia.cz

 • 5.

  Zimní bitva

  Tradiční Zimní bitva v Army Parku v Ořechově je inspirovaná událostmi z roku 1944. Kdy došlo k boji na řece Narva u stejnojmenného města, které leží v dnešním Estonsku u hranic s Ruskem. Představí se několik stovek účinkujících v dobových uniformách a vojenská technika v čele s legendárním tankem T34. Areál otevřen od 10 hodin, bojová ukázka proběhne ve 14 hodin.

  Autor: Czechtourism, archiv Blesku, archiv pořadatelů, profimedia.cz

 • 6.

  Závody psích spřežení

  Musher se psím spřežením a lyžař tvoří družstvo při Ledové jízdě - Memoriál Dr. Václava Vojtěcha. Už 28. ročník závodu se koná od soboty do pondělí ve Ski areálu Pec pod Sněžkou. Letos se představí i zahraniční závodníci.

  Autor: Czechtourism, archiv Blesku, archiv pořadatelů, profimedia.cz

 • 7.

  Plzeňský Treffpunkt

  V typickou bavorskou Biergarten se změní v pátek a sobotu plzeňská hala DEPO2015. Tradiční festival Treffpunkt nabídne ochutnávky bavorské dechovky, filmů, jídel či piva. Novinkou budou výstavy fotografií, malby či designu mladých bavorských umělců, kteří pobývali nějaký čas v Plzni. Na své si přijdou i příznivci moderní hudby, velkým tahákem bude bavorská párty kapela Django 3000. Pro děti je v sobotu v Klempírně přichystaná divadelní koláž na motivy pohádek bratří Grimmů.

  Autor: Czechtourism, archiv Blesku, archiv pořadatelů, profimedia.cz

 • 8.

  Zimní maraton

  Maratonská trať 42 km, ale i 22 km dlouhý půlmaraton a 10 km vzdálenost pro mladé sportovce si můžete zaběhat v sobotu na Ice Marathonu na Lipně. Extrémní závod má i kategorii freestyle, která podle počasí zahrnuje brusle, běžecké lyže, kite, ledovou jachtu a kolo. Startuje se z pláže kempu Jestřábí I. v Černé v Pošumaví. Maratonci pak poběží do Lipna nad Vltavou.

  Autor: Czechtourism, archiv Blesku, archiv pořadatelů, profimedia.cz

 • 9.

  Vírský cepín

  V sobotu se bude na Ledové stěně ve Víru závodit o Vírský cepín. Závod je Mistrovstvím České republiky v ledovém lezení na rychlost. Ledová stěna je uměle vytvořený ledopád. Nachází se v obci Vír na Českomoravské vrchovině v hlubokém údolí řeky Svratky, které poskytlo ideální podmínky k vytvoření tohoto projektu.

  Autor: Czechtourism, archiv Blesku, archiv pořadatelů, profimedia.cz

 • 10.

  KUK v Olomouci

  Zábavu pro ty opravdu nejmenší přináší multižánrový projekt KUK. Prostory Střední školy polytechnické v Olomouci se od pátku do neděle promění na obří hernu pro děti od 10 měsíců do tří let. Připraveno bude bludiště se spoustou skrýší a vymožeností, hravé tabule, originální haptický koberec, odpočívárnu pro ty, které hraní unaví, měkoučkou nafukovací prolézačku, útulné skrýše i další hravé objekty a také divadélko.

  Autor: Czechtourism, archiv Blesku, archiv pořadatelů, profimedia.cz

 • 11.

  Malý svět techniky znovu otevřen

  Malý svět techniky U6 v Ostravě po měsíční údržbě exponátů opět otevírá brány. V sobotu přivítá programem ve stylu Hvězdných válek. Potkáte tu mistra Yodu, Luke Skywalkera nebo temného Darth Vadera. Jakmile v sobě objevíte mystickou Sílu, absolvujete výcvik řádu rytířů Jedi.

  Autor: Czechtourism, archiv Blesku, archiv pořadatelů, profimedia.cz

 • 12.

  Uprostřed Koruny české

  Výstava Uprostřed Koruny české představí gotické a raně renesanční umění východních Čech 1250 až 1550 téměř v celém interiéru nově zrekonstruované výstavní budovy Muzea východních Čech v Hradci Králové. Je také obohacena o významné mezinárodní zápůjčky. Na výstavě je shromážděno přes 400 uměleckých předmětů zahrnující sochy, deskové obrazy, celé středověké oltáře, knižní malbu, archiválie, umělecké řemeslo, archeologické památky a doklady každodennosti středověkého člověka.

  Autor: Czechtourism, archiv Blesku, archiv pořadatelů, profimedia.cz

 • 13.

  Za princeznou Ladou

  Pohádka o neohrožené princezně Ladě, která má na čele znamení v podobě zlaté hvězdy, oslavila před Vánoci neuvěřitelných 60 let. Ve výstavním prostoru Filmpoint Barrandovských ateliérů v Praze si můžete prohlédnout třeba šaty, které dostala od krále Kazisvěta, pověstný myší kožíšek, kuchařovy řády a mnoho dalšího, co dělá z této pohádky nezapomenutelný filmový příběh. Zavítat sem můžete už jen do neděle.

  Autor: Czechtourism, archiv Blesku, archiv pořadatelů, profimedia.cz

 • 14.

  Království a půl pohádky

  Král hledá svého nástupce a je na každém z dětí, jestli splní jeho úkoly a stanou se novými vládci. Na takovou hru láká výstava s názvem Království a půl pohádky k tomu. Do konce března ji můžete navštívit v Galerii České televize v Praze na Kavčích horách. Výstava má několik částí: peklo, nebe, náměstí, andělská pošta, krejčovství, alchymistická dílna, vesnický dům, trůnní sál. Součástí výstavy je i řada digitálních a manuálních her a rébusů.

  Autor: Czechtourism, archiv Blesku, archiv pořadatelů, profimedia.cz

 • 15.

  Největší záhady a tajemství světa

  Unikátní sbírka představuje nejtajemnější exponáty z celého světa včetně slavné křišťálové lebky a starověkého počítače. Jde sice o kopie ale i tak se jedná o kolekci unikátních exponátů, které autoři výstavy posbírali po celém světě. Návštěvníci Vlastivědného muzea v Olomouci se tak mohou těšit na obří repliku sochy Moi, faksimilii nejtajemnějšího svitku světa Voynichova rukopisu, přesnou repliku slavného Turínského plátna, vypreparované zmenšené hlavy tsantsa, meč ve skále nebo maketu Ďáblovy bible. Pravděpodobně nejdražším exponátem výstavy je 1:1 replika slavné Michell-Hedgesovy křišťálové lebky. Exponát je, stejně jako originál, precizně vybroušen z jednoho krystalu přírodního křišťálu. Výstava trvá do konce května.

  Autor: Foto ČTK - Luděk Peřina

 • 16.

  Otevírají skleník

  Návštěvníci se mohou těšit na překrásnou podívanou plnou citrusových plodů, květů, cizokrajných rostlin a exotických zvířat. Sbírkové skleníky v areálu Výstaviště Flora v Olomouci budou otevřeny od soboty každý víkend. K zajímavým ukázkám patří kvetoucí strelície královské, první sukulenty či plod ananasu.

  Autor: Czechtourism, archiv Blesku, archiv pořadatelů, profimedia.cz

 • 17.

  Merkur, nejen hračka

  Rozsáhlá interaktivní výstava Merkur – nejen hračka! zaplní všechny výstavní prostory Hernychovy vily v Ústí nad Orlicí. Kromě desítek historických modelů bude pro návštěvníky připravena dětská herna, kde mohou vytvořit model podle vlastního návrhu a obohatit tak výstavu o originální exponát. Zavítat sem můžete do 22. března.

  Autor: Czechtourism, archiv Blesku, archiv pořadatelů, profimedia.cz

 • 18.

  Rychlé šípy na výstavě

  Na zámku ve Šluknově je k vidění výstava o Rychlých šípech. Vystaveny jsou sběratelské předměty spojené s Jaroslavem Foglarem a jeho Rychlými šípy - vzácné Foglarovy knihy, odznaky, Foglarova korespondence, obrazy od Jana Fischera - kreslíře Rychlých šípů, hlavolamy a mnoho dalšího. Výstava trvá do 29. března.

  Autor: David Zima

 • 19.

  Korunovační klenoty

  Inovovaná expozice s mistrovskou replikou nejhodnotnějšího českého pokladu – korunovačních klenotů - nově představí také repliky středověkého žezla a jablka, stejně jako korunovačního meče. Celkový koncept výstavy se věnuje osudům 22 korunovaných panovníků. K vidění jsou do 26. dubna v Letohrádku Mitrovských v Brně.

  Autor: Czechtourism, archiv Blesku, archiv pořadatelů, profimedia.cz

 • 20.

  Mravenčí a jiné práce

  Spisovatele, ilustrátora, tvůrce Ferdy Mravence i nadšeného propagátora ragby Ondřeje Sekoru představuje výstava Mravenčí a jiné práce v Moravském zemském muzeum v Brně u příležitosti 120. výročí narození brněnského rodáka. Expozice obsahuje originály ilustrací ze Sekorových slavných i méně známých knih, novinové kresby a karikatury, soukromou malířskou tvorbu i loutky vytvořené podle jeho návrhů. Ideální výstava pro malé i velké potrvá do 30. června.

  Autor: 

 • 21.

  Lidový rok

  Muzeum Kroměřížska otevřelo interaktivní výstavu Lidový rok. Návštěvníky provede zvykoslovným rokem našich předků. Část výstavy věnovali autoři také základním životním cyklům člověka, tedy narození dítěte a jeho křtu, svatbě a smrti. Zvykoslovný rok začíná masopustem a pokračuje přes Velikonoce, pálení čarodějnic, jízdu králů, královničky, otevírání studánek, dožínky, podzimní hody až po Dušičky. Na výstavě nechybí dobové předměty každodenního života a předměty, které se vztahují k náboženským svátkům, například růžence nebo kropenky. Expozice v budově muzea na kroměřížském Velkém náměstí potrvá do 12. dubna.

  Autor: Foto ČTK - Dalibor Glück

 • 22.

  IQ Play na zámku

  Po celý měsíc únor si malí i velcí budou hrát s chytrými hračkami, ve Zlíně proběhne další ročník putovního Festivalu IQ Play. Na akci si vyzkoušíte hračky vzdělávacího charakteru, smyslové hračky, Montessori pomůcky, dřevěné hračky, logické hry, stavebnice a jiné. Festival IQ Play se bude konat na Zlínském zámku, kde se polovina 1. patra promění v jednu velkou hernu a bude rozdělená do několika zón podle druhu her. Chystají se i méně známé stavebnice. Baby zónu pak budou tvořit Montessori hračky, logické skládačky a smyslové hračky.

  Autor: Czechtourism, archiv Blesku, archiv pořadatelů, profimedia.cz

 • 23.

  Jedu v jedu

  Jedovaté rostliny, živočichy a houby, které můžeme najít v lese, na louce nebo i v zahradě či parku představuje výstava na zámku ve Frýdku-Místku. Dozvíte se tu také o různých druzích jedů, jejich působení na člověka nebo o využití v dějinách lidstva. Výstava je otevřena do března.

  Autor: Czechtourism, archiv Blesku, archiv pořadatelů, profimedia.cz

   

   

Články odjinud
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy