24. únor 2020
Svátek slaví Matěj, zítra Liliana

Masopustní čas je tu: Vyrazte za maškarami, ztrestejte kobylu a pohřběte basu! Poradíme, kam vyrazit

/
 • Začal čas masopustů.
  Aktualizováno - 18. února 2020 ● 13:10
  23. ledna 2020 ● 16:59

  Masopustní období začíná od svátku Tří králů a končí v úterý o půlnoci před Škaredou středou, přesně 40 dnů před Květnou nedělí. Pokud chcete zažít neopakovatelnou atmosféru masopustních rejů, průvodů či fašanků, připravili jsme pro vás ve spolupráci s agenturou CzechTourism a portálem kudyznudy.cz přehled, kam vyrazit. Zajímavostí je, že masopusty obcí z oblasti Hlinska na Vysočině jsou kvůli udržování zvyků již půl druhého století zapsány na seznamu kutního dědictví UNESCO.

 • 1.

  Pátek 21. února

  *Zámecký masopust

  Tradiční masopustní akce začne od 14 hodin zabijačkou na Šluknovském zámečku, v 15 hodin následuje slavnostní zahájení masopustního průvodu před zámkem, průvod maškar a pochování basy.

   

  *Festival masopustního veselí

  Ve Strání na Uherskohradišťsku je opět připraven Festival masopustních tradic, který proběhne od pátku do úterý, kdy o půlnoci symbolickým pochováním basy masopustní veselí skončí a bude zahájen půst. Součástí festivalu nejsou pouze vystoupení folklorních souborů, fašankové obchůzky, ale také ukázky tradiční výroby skla v místních sklárnách, košt slivovice, videofilmy s folklorní tématikou. Jedinečností festivalu jsou obchůzky fašančárů s tradičním tancem Pod šable.

  Začal čas masopustů.
  Autor: Czechtourism, archiv Blesku, archiv pořadatelů, profimedia.cz

 • 2.

  Sobota 22. února

  *Jazzový masopust

  Tradiční masopust dolního Poberouní se koná v sobotu v Mokropsech u Prahy. Ve 14 hodin vychází průvod účinkujících ze dvora hasičárny za zvuků kapely Masopustního jazzu, který se hluboko zapsal do uší a srdcí v širokém okolí. Následuje představení a pak průvod vyráží na obchůzku zahrát a zatančit všude tam, kde na ně pamatovali a štědře je odmění.

   

  *Poberounský masopust

  Na sto maškar, šest desítek účinkujících, přes tři desítky stánků, průvod trvající šest a půl hodiny, 41 domů, které připravily pohoštění. Takový bude v sobotu masopust v Zadní Třebáni. Připraven je bohatý program, včetně soutěží i zabijačkových dobrot.

   

  *Milevské maškary

  V sobotu se v Milevsku uskuteční již 158. ročník tradičního masopustního průvodu. Milevský masopustní průvod má tradici od roku 1862. Jde o ojedinělou tradici, která u nás nemá obdoby. Milevské maškary jsou zapsány mezi nejvýznamnějšími českými lidovými tradicemi na seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky. Masopustní veselí bude zahájeno tradiční jarmarkem s vepřovými hody na náměstí E. Beneše, kde se již od dopoledních hodin bude konat také bohatý kulturní program. Samotný průvod pak vyjde opět ve 14 hodin od milevského domu kultury.

   

  *Mělnický masopust

  V sobotu od 10 hodin začíná nabitý program v Regionálním muzeu v Mělníku. Připravena je tradiční zabijačka, od 14 hodin pak průvod masek, k tomu celý den hudba, nejrůznější vystoupení, dílničky…

   

  *Masopust na Mayrovce

  V sobotu se naposledy před Velikonocemi pořádně poveselíme - na Mayrovce  ve Vinařicích se uskuteční Masopust. Od 15 hodin začíná program: setkání průvodů, udělení masopustních práv - korunovace královny masopustu - taškařice - různých kapel.

   

  *Kaňkovský masopust

  Průvod masek začne v sobotu v 9.30 hodin před bývalou radnicí divadelní scénkou, která bude ukončena povolením starosty k zahájení masopustu. Vydáním povelu laufra se celý průvod vydá do klikatých uliček Kaňku. Celý průvod bude ukončen před hospodou Na Baště zastřelením medvěda.

   

  *Chrudimský masopust

  V sobotu projde centrem Chrudimi tradiční masopustní průvod vedený národopisným souborem Kohoutek. Průvod vyráží v 9 hodin od budovy chrudimského Muzea a prochází Širokou ulicí na Resselovo náměstí, kde je zakončen uprostřed řemeslného jarmarku.

   

  *Žamberský masopust

  V sobotu od 10 hodin proběhne již tradiční žamberský masopust. Zahájení masopustního veselí se uskuteční na Masarykově náměstí u radnice, kde bude průvodu předán klíč od města. K tanci s medvědem hraje Honza Dostál s kapelou. Odpoledne bude masopustní zábava a pochování basy v pivovaru. Na parkovišti u muzea bude opět probíhat prodej nejen masopustních specialit.

   

  *Fašank v Mikulově

  Jako každoročně před popeleční středou se v Mikulově uskuteční v sobotu fašank s obchůzkou po městě s několika zastávkami, s tradičním mečovým tancem Pod šable a domácí zabíjačkou. Začátek je v 9.30 hodin na náměstí.

   

  *Valtický vinařský fašank

  Valtické Podzemí je součástí tradičního Valtického fašanku s pochůzkou a se zastaveními v sobotu od 13 hodin. Připraveny budou masopustní a zabíjačkové speciality, vlastní vína Valtického Podzemí a vína Lednicko-valtického areálu. Hudební program s cimbálovou muzikou začíná v 19 hodin.

   

  *Velkobystřické ostatke

  »Zhosta chaso, zhosta, konec masopusta, ostatke se krátijó, jož se nenavrátijó!«  bude znít Velkou Bystřicí v sobotu od 10 hodin. Náměstí provoní zabijačkové dobroty i masopustní koblihy. Kromě domácího souboru Haná vás přijede pobavit klauniáda Cirkus Levitare. Odpoledne vyrazí maškary i s medvědem do ulic.

   

  *Masopust ve Vortové

  Masopustní průvody na Hlinecku patří svou autentičností pod ochranu UNESCO.  Dodržují se zvyky, které stanovili naši předkové a pokud takový masopust chcete zažít, vydejte se do obce Vortová v sobotu od 8 hodin.

   

  *Masopust v Kravařích

  Masopustní průvod, pohádka, řemesla, tvořivé dílničky, pohřbívání basy, řeznické speciality, domácí marmelády, hudebníci – takový je program masopustu v Kravařích v sobotu 22. února. Průvod vyráží v 11 hodin.

  Začal čas masopustů.
  Autor: Czechtourism, archiv Blesku, archiv pořadatelů, profimedia.cz

 • 3.

  Neděle 23. února

  *Liberecký masopust

  Okusíte nejen pravou krkonošskou zabijačku, nakoupíte si spoustu dobrot. Můžete se zúčastnit reje masek s průvodem centrem města nebo se přijďte jen tak pobavit u dobré muziky, dobrého jídla a pití. Masopust se koná v neděli od 10 hodin na náměstí E. Beneše v Liberci.

   

  *Masopust v Lounech

  Již 13. masopustní průvod v maskách se koná v neděli od 9 hodin na Mírovém náměstí v Lounech. V 9.30 začne slavnostní masopustní rej a stínání kobyly.

  Začal čas masopustů.
  Autor: Hynek Zdeněk

 • 4.

  Úterý 25. února

  *Žižkovský masopust

  Tradiční masopustní průvod vyrazí v úterý z náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze přes Havlíčkovo náměstí až ke stadionu Viktoria Žižkov. Koňský kočár, hudebníci, chůdaři, umělci, obří loutky andělů nebo prasátek vyrazí opět do ulic Vinohrad a Žižkova, aby si vyžádali na radnici klíč od Žižkova. Během trasy se účastníci budou moci posilnit dobrotami, které budou zadarmo k dostání všem, kteří se do průvodu zapojí.

   

  *Masopust v Českém Krumlově

  Na masopustní úterý projde Český Krumlov průvod masek. Za veselého vyhrávání muziky se budou účastníci v maskách představovat na mnoha zastaveních v centru města různorodým programem a koledováním.

   

  *Českobudějovický masopust

  Na tradiční Masopust se můžou těšit obyvatelé Českých. Budějovic. Průvod plný rozličných masek, barevných kostýmů, tance a hudby se uskuteční na náměstí Přemysla Otakara II. od 16 hodin až do pozdního večera.

  Začal čas masopustů.
  Autor: Czechtourism, archiv Blesku, archiv pořadatelů, profimedia.cz

 • 5.

  Pátek 28. února

  *Masoupustní jarmark

  Masopustní jarmark se stánky Slezského rynku, hudba, výstava masopustních zvyků a masopustní masky. Takový je program v pátek v Bohumíně. Masopustní průvod vyjde od ZUŠ v Žižkově ulici přes hlavní třídu na nám. TGM od 14 hodin. Program na náměstí je ale již od 8 hodin.

  Začal čas masopustů.
  Autor: Czechtourism, archiv Blesku, archiv pořadatelů, profimedia.cz

 • 6.

  Sobota 29. února

  *Masopust v Chebu

  Letošní masopustní průvod se vydá na svoji cestu historickou částí Chebu v sobotu. Sraz všech účastníků masopustního průvodu je ve 13.45 u Západočeského divadla v Chebu. Za zvuků muziky i jiného rozpustilého rachocení a lomození vyrazí průvod na svoji cestu městem ve 14 hodin.

   

  *Masopust na Slezskoostravském hradě

  Masopustní veselí ovládne v sobotu od 10 hodin Slezskoostravský hrad v Ostravě. Čekat vás budou ukázky lidových zvyků, rej masopustních masek, lidové písničky a spousta dobrého jídla.

  Začal čas masopustů.
  Autor: Hynek Zdeněk

 • 7.

  Neděle 1. března

  *Vyhánění zimy

  Tradiční masopust, který v Plzni pojímají jako vyhánění zimy, se koná v neděli. Maškarní průvod s množstvím rázovitých a tradičních maškar vyjde ve 14 hodin od 7. ZŠ na sídlišti Vinice. Nejdříve zamíří na statek Lüftnerka, kde budou připomenuty lidové zvyky související se zimou a předjařím. Především bude setnuta hlava línému kohoutovi, který ráno pozdě kokrhá, a proto se stále ještě dlouho rozednívá. V nelítostném souboji poměří síly Zimomilci s Jaromilci. Další zastávka bude v rozmezí mezi třetí hodinou a půl čtvrtou u Kalikovského mlýna, kde bude utopen symbol zimy – Morana.

  Začal čas masopustů.
  Autor: Czechtourism, archiv Blesku, archiv pořadatelů, profimedia.cz

 • 8.

  Sobota 7. března

  *Veselí v Královském Poříčí

  Masopustním veselím ožije v sobotu Královské Poříčí. Jako vždy započne celá akce masopustním průvodem od místního zámečku směrem na statek. Volit se bude král masopustu, těšit se můžete na zabijačkový raut, lidovou hudba a jiné zimní dobroty, které vás zahřejí.

  Začal čas masopustů.
  Autor: Hynek Zdeněk

  Přečtěte si o původu masopustního veselí

Články odjinud
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy