5. srpen 2020
Svátek slaví Kristián, zítra Oldřiška

Vánoční tipy: Běžte za Ježíškem, přineste si světlo, nebo se "propadněte" v čase

/
 • Betlém, ježíšek i mše patří k tradicím českých Vánoc.
  20. prosince 2018 ● 16:49

  Nechejte už uklízení a běhání po obchodech. Zastavte se a nasajte sváteční  atmosféru. Naladit se na vánoce můžete třeba na výstavách betlémů, při koledách nebo ve skanzenech, kde se můžete přenést v čase do dob dávno minulých. Stačí si vybrat některý z našich tipů, které jsme připravili ve spolupráci s agenturou CzechTourism a portálem kudyznudy.cz

 • 1.

  Živé betlémy a Rybova mše

  *Praha – Hlavním nádraží se v neděli od 13 hodin rozezní Českou mší J. J. Ryby, kterou zazpívá a zahraje sbor. Každý, kdo má ale hudební nástroj nebo chce zpívat, je vítán.

  *Praha - Na koncerty Rybovy mše můžete přijít do kostela Nejsvětějšího Srdce Páně na Vinohradech v pátek od 20 hodin a v úterý 25. prosince od 16 hodin.

  *Mladá Boleslav – v sobotu v 15 hodin vyjde z Českobratrského náměstí pochod tří králů k nádvoří hradu. Tam je připraven kulturní program.

   

  *Spálení Poříčí – v neděli na náměstí se od 14 hodin opět rozehraje biblický příběh. Odnést si tu odsud pak můžete i biblické světlo.

  *Plzeň – na statku Lüftnerka, který se nachází v tamní zoo, můžete vidět v sobotu od 15 hodin Zpívaný a hraný příběh o Marii, Josefovi a narození Jezulátka

  *Horšovský Týn – na náměstí Republiky v sobotu od 17 hodin se koná představení v podání místních dětských pěveckých a divadelních sborů

   

  *Soběslav - Tentokrát průvod půjde v neděli v 16 hodin od hostince Hvížďalka ke kapli Panny Marie Bolestné na Svákově, kde se pokloní Jezulátku.

  *Český Krumlov - Živý Betlém můžete vidět v neděli od 16.15 a 18.30 hodin na II. zámeckém nádvoří

  *Rožnov pod Radhoštěm – v sobotu a v neděli od 17 hodin ve skanzenu uvidíte lidovou hru o narození Ježíše podle Evangelia sv. Matouše

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů, profimedia.cz, archiv Blesku

 • 2.

  Betlémské světlo

  Již po třicáté přivezli skauti Betlémské světlo z Mariendomu v Linci do Česka. Pokud ho chcete mít doma i vy, stačí přijít se svíčkou. Místa, odkud je možné si světlo přinést, najdete ZDE

 • 3.

  Výstavy betlémů

  *Praha – v Muzeu Karlova mostu tu až do 3. února můžete vidět třeba slaměný betlém v životní velikosti, Vltavský rybí betlém, námořnický betlém a mnohé další

  *Praha – Tématem letošní výstavy v Betlémské kapli nazvané Hravé Vánoce, jsou tradiční hračky z různých převážně přírodních materiálů. Výstava je k vidění od soboty do 2. ledna 2019.

  *Praha – na 200 betlémů z nejrůznějších materiálů můžete vidět v kostele Panny Marie Sněžné na Jungmannově náměstí. Dominantním betlémem výstavy je mechanický betlém Jiřího Votruby, v současné době 4,5 m dlouhý s množstvím pohyblivých figurek. K vidění budou do 2. ledna.

  *Praha - v Senátu České republiky na Valdštejnském náměstí od soboty do 6. Ledna můžete obdivovat historické i současné betlémy především české provenience. Výstava je připravena ve spolupráci se Spolkem českých betlemářů.

  *Praha - v Jindřišské věži uvidíte opět jedinečnou výstavu betlémů z Třeště. Ta je ojedinělou a celostátně významnou lokalitou betlemářství v ČR. K vidění tu budou až do 2. února.

   

  *Máslovice – unikátní betlém vyrobený jen z másla můžete obdivovat v Muzeu másla každý víkend od 10 do 16 hodin s pauzou kolem oběda. Tuto sobotu se navíc konají pedální máslové dílny.

  *Sušice – v místním muzeu je k vidění několik desítek betlémů z nejrůznějšího materiálu ze soukromé sbírky. Prohlédnout si je můžete až do konce února.

  *Čenkov - Na návsi u kapličky najdete největší betlém ze sena v životní velikosti s oděnýma postavami v ČR. Betlém si můžete pohodlně projít až do 6. ledna.

  *Rumburk – klášterní jesličky v kostele sv. Vavřince se během svého vystavení do 2. února třikrát promění. Na 20 m2 tu můžete obdivovat betlém z roku 1922.

   

  *Ústí nad Orlicí - mechanický papírový pohyblivý betlém uvidíte v Městském muzeu. Podle původního betléma místního ševce Augustina Cibulky jej v uplynulých letech stvořili dva nadšenci. Do 25. ledna tu jsou k vidění i další nejrozličnější betlémy.

  *Nové Město nad Metují – tradiční výstavu betlémů tu připravili až do 2. února. V sobotu od 17 do 21 hodin se tu navíc koná Vánoční muzejní noc s adventních tradic.

  *Třebechovice pod Orebem - výstava Betlémy z Orlických hor představí díla lidových řezbářů. K vidění bude několik desítek do detailu propracovaných betlémů s řadou postaviček. Na prohlédnutí máte spoustu času, výstava tu bude až do listopadu příštího roku.

  *Česká Třebová - vánoční výstavu betlémů připravilo Městské muzeum. Do 6. ledna tu jsou k vidění betlémy tradiční i orientální.

   

  * Brno – v Letohrádku Mitrovských najdete starožitné jesličky ze dřeva, vystřihované z papíru, modelované ze sádry, z keramiky, barevného skla nebo oblíbeného šustí. Desítky betlémů ze sbírky Bohumila Duška jsou k vidění až do 14. ledna.

  *Blansko – v kostele Sv. Martina je připravena předvánoční prohlídka kostelního betlému. Koná se jen ve dnech 10. až 14. prosince, a to od 8 do 12 hodin (je nezbytné se předem ohlásit na čísle: 608 405 990)

  * Hodonín – v sále Evropa uvidí návštěvníci historické i moderní betlémy z různých materiálů z Čech, Moravy a Slovenska. Výstava potrvá do 13. ledna.

  * Znojmo – v kostele Sv. Václava je připravena nejen výstava betlémů, ale i vánočních pohlednic. Návštěvníci si je mohou přijít prohlédnout až do 7. ledna.

  *Loštice - Loštický betlém řezbáře Jaroslava Beneše uvidíte do 6. ledna. Na betlému řezbář pracuje už od roku 1994 a unikátní je tím, že zachycuje osobnosti z reálného života.  

   

  *Zlín – na zdejším zámku budou k vidění historické betlémy z typických betlémářských oblastí, jako je Třebíč, Králíky, Pojizeří, ale i ty současné. Dominantním betlémem výstavy je ručně malovaný betlém z roku 1933 s 250 figurkami a stromy. Raritou pak betlém Jiřího Trnky, výtvarníka Broučků. Výstava potrvá do 5. ledna.

  *Třebíč – na zámku bude k vidění více než sto betlémů ze dřeva, slámy, cínu, skla, terakoty, vosku, moduritu, keramiky, kamene, kukuřičného šustí a mnoha dalších materiálů. Kochat pohledem se tu můžete do 6. ledna.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů, archiv Blesku

 • 4.

  Vánoční zvyky našich předků

  * Staročeské Vánoce

  Jak se žilo na venkově před více než sto lety v časech vánočních přiblíží výstava Staročeské Vánoce na Chvalském zámku v Praze. Budete moci nahlédnout do skromné domácnosti s dobovým vybavením, obdivovat vyřezávané i podomácku vyráběné betlémy i vánoční zdobení, připomenete si lidové zvyky a obyčeje. O celou dobu adventní i vánoční můžete na zámeckém nádvoří obdivovat betlém ze sena a slámy. Přijít sem můžete až do 6. ledna.

   

  * Já sním o Vánocích

  Nasát vánoční atmosféru můžete v kostele sv. Jana Nepomuckého v Kutné Hoře. Výstava zavede do kouzelného světa betlémů, zvyků a vánočních obřadností. K vidění je tu  množství dřevěných i papírových betlémů, pokochat se můžete slavnostně nazdobenými svátečními stoly, i se inspirovat mnoha zvykoslovnými maličkostmi. Výstava je otevřena do 1. ledna.

   

  * Betlém vánoční

  V památkové rezervaci Betlém v Hlinsku můžete do 6. ledna navštívit výstavu s názvem Betlém vánoční. V malebných roubenkách uvidíte, jaké zvyky se vázaly k zimním svátkům. Uvidíte třeba, jak se dralo peří, na jaké dárky se mohly děti těšit, jaké pokrmy nesměly chybět na štědrovečerním stole před 100 lety a mnoho dalšího. Součástí výstavy jsou i betlémy lidových tvůrců.

   

  * Lidové Vánoce

  Každý víkend až do poslední adventní neděle můžete navštívit skanzen v Přerově nad Labem. V jeho areálu ožívají chalupy scénkami ze života našich předků. V interiérech všech staveb se předvádějí starobylé adventní a vánoční zvyky. Uvidíte zde starodávné přástky a dračky, barborky a lucky, věštění na Štědrý den, nechybí také předvánoční trhy.

   

  * Advent a Vánoce

  Do dob minulých v předvánočním čase se můžete vydat ve skanzenu v Kouřimi. Každá z chalup a světnic připomíná jiné adventní zvyky a výzdobu. Seznámit se tu můžete i s téměř zapomenutými vánočními obyčeji původního německého obyvatelstva v Podkrušnohoří. Skanzen můžete navštívit do 30. prosince.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů, archiv Blesku

 • 5.

  Vánoční atmosféra na hradech a zámcích

  Mnohé památky spravované Národním památkovým ústavem nezahálí ani v zimě. Již tradičně je mnohde připravena řada adventních akcí a speciálních zimních prohlídek. Kam se můžete jít podívat, najdete ZDE

Články odjinud
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy