Jižní Čechy patří k nejoblíbenějším tuzemským turistickým cílům, neboť nabízejí překrásnou přírodu. Obzvláště vodáci si na jihu Čech mají z čeho vybírat. 

Vltava

Nejoblíbenější řeka celých Čech. Vodák musí vychytat správný termín na sjezd. Pokud pojede přes víkend, nemůže se divit, že v každém kempu bude hledat místo na stan, u jezu bude čekat, až si bude moci užít ten patnáctivteřinový okamžik ve šlajsně. Pokud se rozhodne jet v týdnu, rozhodně nebude ničeho litovat. Trasa z Vyššího Brodu do Zlaté Koruny, nebo Boršova nad Vltavou nabízí nespočet zážitků. Vodáci projíždí významná a turisticky velmi atraktivní města, jako je Rožmberk, nebo Český Krumlov. Pro milovníky historie je zde možnost navštívit dva kláštery. Vyšebrodský, kde se nachází známý Závišův kříž, nebo klášter ve Zlaté Koruně. Skončit se dá až v Českých Budějovicích. Podrobné informace o kempech na Vltavě, ideální trase a cenách najdete zde.

Lužnice

Řeka ideální pro začátečníky křižující celé jižní Čechy. Klidná voda nemá vysoké nároky na um s pádlem a řízením lodi. Vodáci si musí dávat pozor hlavně na napadané stromy a vrbičky v zákrutech. Plavba ze Suchdola nad Lužnicí skrz Tábor, Soběslav nebo Bechyni je skvělým prvním vodáckým zážitkem pro menší děti. Řeka ale nenudí. Stále je zde co dělat. V hlavní sezoně je dobré začít splouvání v průběhu týdne, aby jste se vyhnuli čekáním u jezů. Podrobné informace o kempech na Lužnici, ideální trase a cenách najdete zde.

Otava

Objevování krásy šumavské přírody spojené s vodáckým zážitkem. Takové je splouvání Otavy. V horní části je Otava kamenitá horská řeka, u Sušice už klidná prázdninová řeka. Úsek od Čeňkovy pily do Sušice patří k jedněm z nejhezčích vodáckých úseků u nás, ale nikdo by si neměl nechat ujít proplutí Strakonic a Písku. Ve Strakonicích si jen všichni musí dávat pozor na jezu, aby se necvakli. Jez patří už k náročnějším. Pro ty, kteří si netroufají ho sjet, je vybudován výlez a krátká trasa na přenesení lodě. Podrobné informace o kempech na Otavě, ideální trase a cenách najdete zde.

Další tipy pro vodáky:

Vodácky zajímavé řeky v ČR
Pravidla pro vodáky v jižních Čechách