22. leden 2020
Svátek slaví Slavomír, zítra Zdeněk

Tipy na víkend: Začínají vánoční trhy! Koňský povoz přiveze strom a bojovníci zkříží meče

/
 • Ani tento víkend nemusíte sedět doma, stačí si vybrat nějaký z našich tipů.
  21. listopadu 2019 ● 16:59

  Neseďte doma a nekoukejte se jen na televizi nebo z okna! Vyrazte ven, do přírody, za poznáním! Pokud nevíte kam vyrazit, nechte se inspirovat našimi tipy! Tipy na víkend byly vypracovány ve spolupráci s agenturou CzechTourism a portálem kudyznudy.cz. Sobota a neděle bude velmi příjemná. Počasí čekejte polojasné s teplotami do 10 stupňů.

 • 1.

  Vánoční trhy začínají

  I když první adventní neděle je až 1. prosince, mnohá města startují vánoční trhy již tento víkend. Pokud se už nemůžete dočkat, adventní atmosféru můžete načerpat třeba zde:

  *Praha na Pražském hradě a na náměstí Míru

  *Plzeň na náměstí Republiky

  *Liberec na náměstí E. Beneše

  *Brno na Zelném a na Moravském náměstí

  *Olomouc na Horním náměstí

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv Blesku, archiv pořadatelů, profimedia.cz

 • 2.

  Festival bojovníků

  Housův mlýn v Táboře bude od pátku do neděle hostit udatné bojovníky a bojovnice. Koná se tu totiž další ročník Festivalu historických bojovníků. Program je nabitý, diváci uvidí například i metání sekerami, k prohlídce bude filmová zbrojnice, kde bude možné si zbroj i vyzkoušet, a posedět i v historické krčmě.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv Blesku, archiv pořadatelů, profimedia.cz

 • 3.

  Svatokateřinské slavnosti

  *Krásný Dvůr – o adventu a zvycích nejen na sv. Kateřinu se dozvíte v neděli na místním zámku při speciálních prohlídkách, pro děti je připraveno divadélko

  *Třebechovice pod Orebem - pouťové atrakce, stánky i bohaté občerstvení to je tradiční třebechovický Kateřinský jarmark. Akce se koná v sobotu od 8 do 14 hodin.

  * Velké Karlovice - bohatý výběr řemeslných výrobků, ale také ukázky lidových zvyků, folklórní vystoupení či valašskou zabíjačku tu zažijete v neděli

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv Blesku, archiv pořadatelů, profimedia.cz

 • 4.

  Krampusáci v ulicích

  *Žďár nad Sázavou - průvod alpských krampusáků se chystá na sobotu. V 18.15 mu bude předcházet ohnivá show

  *Židlochovice - pochod pravých čertů za účasti rakouských skupin se uskuteční v sobotu od 17.30 hodin na náměstí Míru a v přilehlých ulicích Komenského a Masarykova. Po celý den se koná jarmark.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv Blesku, archiv pořadatelů, profimedia.cz

 • 5.

  Svátek jídla

  Velké setkání gurmánů s názvem Gastrofest je naplánované od čtvrtka do soboty na Výstavišti v Českých Budějovicích. V rámci veletrhu je připravena řadu překvapení, ochutnávky specialit z celého světa, zábavní koutek pro nejmenší, vystoupení známých osobností a mnoho dalšího.

  .
  Autor: Shutterstock

 • 6.

  Andělská Hluboká

  Sváteční atmosféru v čase adventu a Vánoc ve městě a jeho okolí navodí desítky akcí v Hluboké nad Vltavou. Třetí ročník projektu Andělská Hluboká začíná v neděli 24. listopadu tradičním adventním trhem v Knížecím dvoře. Program akcí nejdete ZDE

 • 7.

  Vánoční strom jede do Brna

  Převoz vánočního stromu koňským povozem z Bílovic nad Svitavou do Brna připomíná příběh nalezené Lidušky. Jeho cesta bude obohacena doprovodným programem. Na 11:40 hodin je naplánován odjezd stromu koňským povozem lesem nad Klajdovkou, ve 13:30 je připraveno vítání na Zámeček Belcredi, ve  14:30 odjezd stromu za doprovodu návštěvníků koňským povozem do Židenic a v 16:45 příjezd na náměstí Svobody. Podrobnější program ZDE

 • 8.

  Sváteční prohlídky na hradech a zámcích

  *zámek Veltrusy - tvořit adventní věnce a ozdoby můžete v sobotu od 10 hodin, na nádvoří bude i jarmark

  *zámek Zákupy - jak se slavily Vánoce na zámku v době první republiky poznáte o víkendu. Do svého bytu vás pozve lesního rady Josef Maťa, nebude chybět ukázka nadílky na císařském dvoře ve Vídni ani návštěva vánočně vyzdobené kaple sv. Františka z Assisi.

  *zámek Žleby - Vánočně laděná víkendová procházka zámkem provede návštěvníky slavnostně vyzdobenými sály a pokoji, kde milovníky historie čeká vyprávění o vánočních zvycích.

  *zámek Nelahozeves - zámek bude poslední listopadový víkend hostit již 14. ročník Adventních slavností. Představí celá řada řemeslníků, na nejmenší návštěvníky čekají dílničky, živý betlém nebo ježíškova pošta.

  *zámek Sychrov - pohádkové prohlídky, kde zvítězí dobro nad zlem, se konají o víkendu vždy v 10, 11, 13, 14 a 15 hodin

  Vánoční výzdoba na Bouzově
  Autor: NPU

 • 9.

  Vánoce v Polabí

  Chalupy v areálu skanzenu v Přerově nad Labem ožijí do konce roku vánočními lidovými zvyky. Scény ze života našich předků v interiérech všech chalup předvádějí starobylé zvyky a obyčeje v čase adventu a v období od vánočních svátků do Tří králů. Jsou tu starodávné přástky a dračky, barborky a lucky, mikulášské obchůzky s nadílkou, předvánoční trhy a příprava na vánoce v lidové kuchyni, Štědrý den se všemi věštbami a pověrami i koledy a koledování ve vánočním čase. Nasát atmosféru vánoc můžete do konce roku.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv Blesku, archiv pořadatelů, profimedia.cz

 • 10.

  Vánoční retro

  Výstava dárků, hraček i spotřebního zboží z dob socialismu je k vidění v Regionálním muzeu v Mělníku. Zavzpomínat sen každého dítěte – mončičáka, na céčka, stavebnici merkur a mnoho dalšího. Výstava potrvá do 5. ledna.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv Blesku, archiv pořadatelů, profimedia.cz

 • 11.

  Křehká krása

  Křehkou krásu vánočních ozdob můžete obdivovat v Muzeu bižuterie v Jablonci nad Nisou. Letos se představí současné české vánoční ozdoby a poprvé budou k vidění i unikáty a kolekce vytvořené přímo pro tuto akci. K vidění ale bude i největší vánoční ozdoba, 3D vánoční hvězdy, perličkové ozdoby a mnoho dalšího. Zavítat sem můžete až do poloviny února.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv Blesku, archiv pořadatelů, profimedia.cz

 • 12.

  Czech Press Photo

  Výstava Czech Press Photo 2019 představí oceněné a vybrané fotografie 25. ročníku soutěže. Mezinárodní porota hodnotila práce 270 fotografů, kteří zaslali téměř čtyři tisíce fotografií. Mezi tématy je řada domácích i mezinárodních událostí. Výstava je otevřena od soboty do 30. ledna na Staroměstské radnici v Praze každý den od 10 do 19 hodin.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv Blesku, archiv pořadatelů, profimedia.cz

 • 13.

  Jedu v jedu

  Jedovaté rostliny, živočichy a houby, které můžeme najít v lese, na louce nebo i v zahradě či parku představuje výstava na zámku ve Frýdku-Místku. Dozvíte se tu také o různých druzích jedů, jejich působení na člověka nebo o využití v dějinách lidstva. Výstava je otevřena až do března.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv Blesku, archiv pořadatelů, profimedia.cz

 • 14.

  Drákula a ti druzí

  Pohlédnout do tváří Drákuly a dalších upírů můžete až do 20. prosince na výstavě Drákula a ti druzí v podzemí zámku v Uherském Ostrohu. Dozvíte se o tajemném osudu jihočeská kněžny Eleonory Amálie ze Schwarzenbergu, seznámíte se s Alžbětou Báthory, známou jako Čachtická paní, která se ráda koupala v krvi svých obětí. Na výstavě se objeví také Karlštejnská paní Kateřina Bechyňová z Komárova, která v polovině 16. století umučila nejméně 14 poddaných. Dále se seznámíte s vlkodlakem – bestií z Gévaudanu, nebo s věhlasným upírobijcem van Helsingem. Expozice skrývá také několik pohyblivých obrazů, které v sobě ukrývají krvelačné bestie.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv Blesku, archiv pořadatelů, profimedia.cz

 • 15.

  Tutanchamon na vlastní oči

  Vydejte se na cestu časem a od Théb po Údolí králů objevujte stopy egyptské civilizace na výstavě Tutanchamon RealExperience o životě a době faraona v pražském Národním muzeu. Čekají vás desítky exponátů, tajuplná atmosféra starého Egypta a fascinující multimediální součást expozice, která umožňuje návštěvníkovi doslova vplout do proudu času a projít věčností, kterou se dle legend měl ubírat samotný vládce. Provedením se výstava odlišuje od všeho, co bylo dosud v Česku k vidění. Výstava potrvá do konce ledna příštího roku.

  Video
  délka: 04:53.25

  Zažijte výstavu Tutanchamon RealExperience v Národním muzeu. • VIDEO Ivan D. Hladík

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy