Slávu získal středověký hrad ve 2. polovině 13. století za vlády Přemysla Otakara II. Několikrát zde pobýval i budoucí císař Karel IV. Jeden z jeho pobytů, který byl vlastně vězeňský, způsobil, že k hradu nepřilnul a nikdy později nepřispěl k jeho zvelebení. Hrad významně přestavěl až jeho syn Václav IV. Křivoklát se opět stal jedním z nejnádhernějších hradů v zemi. Poslední dobu rozkvětu Křivoklátu přinesla velkolepá přestavba Vladislava Jagellonského v 70. letech 15. století. V 16. století hrad sloužil především jako vězení, a to i pro velmi prominentní vězně. Těžkou pohromu přinesl zničující požár roku 1643, který zahájil postupný, ale nezadržitelný úpadek Křivoklátu. Hrad byl zachráněn a do dnešní podoby upraven na přelomu 19. a 20. století rodem Fürstenberků.

Základní otvírací doba:

Duben, říjen: 10.00- 16.00 (kromě pondělí)
Květen, červen, září: 9.00-17.00 (kromě pondělí)
Červenec, srpen: 9.00-18.00 (kromě pondělí)
Listopad, prosinec: 10.00-15.00 (víkendy, svátky)

Událost sezony:

Lucemburkové na Křivoklátě – scénické noční prohlídky

V noci, když se setmí, hrad ožívá a vrací se do dob králů a rytířů. Na Křivoklátě působili všichni čtyři panovníci Lucemburské dynastie, kteří se vystřídali na českém trůně. Vydejte se po jejich stopách s průvodcem panem Vojtěchem a zažijte stěžejní okamžiky jejich vlády v prostorách jednoho z nejstarších českých královských hradů. Kromě reprezentativních prostor vás čekají i potemnělé hradní vězení a mučírna.

+ se tu v létě konají sokolnické ukázky a šermířská vystoupení na Křivoklátě

Vyberte si z prohlídkových okruhu hradu.

Internet: www.hrad-krivoklat.cz; telefon: 313 558 440

Významná hradní osobnost

Alchymista a smolař Edward Kelley (1. srpna 1555, Dencester, Anglie – 1. listopadu 1597, Most)
Byl anglický alchymista působící na dvoře císaře Rudolfa II. v Praze. Oblíbenost Edwarda Kelleyho u císařského dvora však začala pomíjet. Osudným se mu stal souboj s dvorním úředníkem v roce 1591, při kterém přišel císařův dvořan o život. Kelley byl zatčen a uvězněn na hradě Křivoklát. Po skoro tříletém vězení se rozhodl, že uteče. Po laně se spustil z věže, lano se však přetrhlo a on dopadl na skálu. Roztříštěná noha mu byla amputována. Poté byl uvězněn na mosteckém hradě Hněvín. I odtud chtěl prchnout a při pádu si roztříštil druhou nohu. Nechtěl dožít jako mrzák, proto se otrávil jedem. Místo jeho hrobu není známo.

Hradní perličky

Křivoklát patří k našim nejfotogeničtějším hradům. Točila se tu pohádka Třetí princ, Tři veteráni, velkofilm Bathory a zazářil zde i herec Heath Ledger v pohádkové Kletbě bratří Grimmů.
Za pozornost stojí nádherná hradní kaple, královský a rytířský sál s expozicí gotického umění a knihovna obsahující až 52 tisíc vzácných svazků!

Tipy na výlety v okolí

Cesta »Královskou pěšinou«

V blízkém okolí hradu si můžete udělat pěší výlet. Vyzkoušejte značený tříkilometrový okruh Královská pěšina, který nabídne výhledy na hrad z ptačí perspektivy.

Muzeum motocyklů

Pro velké i malé fandy rychlých strojů tady máme tip na návštěvu Muzea motocyklů, které najdete v obci Křivoklát. Muzeum vystavuje kompletní řadu cestovních sériově vyráběných motocyklů Jawa a ČZ od roku 1929 do roku 1953, skútry ČZ, motocykly Praga, mopedy Stadion a motocykly Pionýr