Jsou tři důležité věci, které musíte dětem zajistit, aby měly pohodlí nejen ony, ale také vy. Pokud se vám podaří všechny tři naplnit, máte vyhráno.

Pohodlné sezení

Nebojte se vzít s sebou do auta polštářek, deku a hlavně oblíbeného plyšáka. Vše přispěje ke komfortu dětí. Místo deky poslouží dobře třeba i mikina, záleží tedy na vás, kolik prostoru máte k dispozici a zda deku nevyužijete třeba i v cílové destinaci.

Jídlo a pití (včetně překvapení!)

To je úplný základ a v naší fotogalerii si můžete prohlédnout, jak jídlo a drobné svačinky organizovat tak, aby si je potom mohly děti samy rozbalit. Překvapení tu hraje zásadní roli.

Nic nepotěší víc, než na malé kostičky nakrájený voňavý domácí perník od maminky, se kterým chuťové buňky dětí nepočítaly. Pečlivě ho schovejte a rozbalte uprostřed cesty. Také drobná sladkost či slanost zabalená třeba do kousku balicího papíru vykouzlí spokojené úsměvy.

Jídlo balte do znovuuzavíratelných sáčků a připravte opravdu bohatý výběr. Vtipné jsou také náhrdelníky z drobného ovoce či ořechů (nic, co by lepilo), které si dítko doma samo připraví a při cestě pak už jen ujídá.

Pokud jste náchylní na drobky v autě a musíte zastavit, abyste se najedli venku, máte dvě možnosti – buď děti zabalit do pláštěnek, nebo snad raději autem necestovat. Případně počítat s dvojnásobnou dobou cesty, protože věřte, že na pití a jídlo budete stavět každou chvilku (a to nepočítáme pauzy na čůrání!).

Zábava a hry (včetně překvapení) a vyndávat postupně!

Štěstí přeje připravenému. A my dodáváme, že nejen štěstí, ale rovněž klid. Inspirujte se našimi tipy a věříme, že vaše cesty proběhnou v pověstném rodinném klidu a pohodě. Zajímavé aktivity či hry na děti „vybalte“ postupně, překvapení děti milují!

Aktivity do auta bez zapojení rodiče

Ne vždy je možné být dětem parťákem pro hry. Hlavně řidič musí pozornost věnovat především řízení. Při přípravě tedy myslete na to, že je dobré mít v zásobě dostatek her a aktivit, které nejsou závislé na vaší asistenci.

Pastelky a dobře organizovaný kapsář – věci nejlépe uložíte do plastového boxu, umístíte na sedačku na místo, do kterého dítě snadno dosáhne. Pomáhá také kapsář – kde si dítě může do jisté míry své věci přeorganizovávat dle chuti. Tam také lehce dosáhne na pastelky, na knížky, na sešity a další.

Stírací či magnetické tabulky s kufříkovým obalem – ty jsou do auta ideální. Dítě maluje a maže na stírací tabulce a může si se sourozencem zahrát třeba hru na „Co je to“ – namaluje obrázek a ostatní hádají, co to je.

Knížky s magnety či samolepkami (nejlépe znovupoužitelnými) – lepení a následné přelepování vaše děti určitě na nějaký čas zabaví.

Starý fotoaparát - máte-li starší fotoaparát, dejte ho dětem a nechte je zaznamenat cestu jejich očima. Větší děti si mohou k fotkám vést cestovní deník.

Technické hračky – nabízí se tu samozřejmě telefony či tablety a další technické hračky. Neplýtvejte s nimi příliš. Raději místo nich vezměte třeba Kouzelnou tužku. Technické hračky na dlouhé cesty ale rozhodně nezavrhujeme, jen je dobré dát jejich používání nějaký řád. V dalších tipech najdete třeba hru na jízdenky, ty pak můžete navázat na použití telefonu či tabletu.

Sluchátka – máte-li více dětí, investujte do sluchátek. Ty se vám opravdu bohatě vrátí. Každé dítko si do svých oušek může pustit pohádku, písničku, po které touží, a vám nebude šedivět hlava, když už po dvacáté uslyšíte pohádku o Zlatovlásce nebo písničku Skákal pes přes oves.

Aktivity do auta se zapojením rodičů

Příběh na pokračování– Vyprávějte si příběh na pokračování – tohle budete znát z televize z pořadu Partička – každý z vás v autě řekne větu, druhý pokračuje. Možná tak stvoříte společně nový bestseller!

Mraky na obloze – jsou na obloze mraky? Výborně! Zahrajte si hru na to, copak ty mraky asi představují. Fantazii se meze nekladou a zábava vám může vydržet docela na dlouho.

Jízdenku, prosím – připravte si malé jízdenky, čeká-li vás desetihodinová cesta k moři, pak pro každé dítě vyrobte 10 kartiček. Každou hodinu od nich vybírejte jízdenky a nezapomeňte přitom jasně zdůraznit: „Jízdenky, prosím!“ Za každou odevzdanou jízdenku pak můžete dětem nabídnout nějakou mlsku či můžete mít připraven sáček, v němž bude nějaké překvapení. Jiná varianta jsou jízdenky či lístky, které od vás děti dostanou řekněme každou půlhodinku. Jízdenky pak mohou s vámi vyměnit za nějaké překvapení nebo třeba za půlhodinku her na tabletu. Děti si tak díky časově ohraničeným jízdenkám budou umět lépe představit, jak dlouhou cestu ještě mají před sebou.

Časové kartičky – fungují podobně jako jízdenky – když je nalepíte na palubní desku nebo zavěsíte k dětem na sedačky, mohou děti sledovat samy čas a ve správnou chvíli se radovat z toho, že jedna kartička už ubyla. Za každou časovou kartičku pak mohou dostat malý balíček – obsahem může být cokoliv –  třeba arch se samolepkami.

Kdo jsem aneb na co myslím? Je třeba ohraničit – třeba že si myslíte zvířátko… nebo pohádkovou postavičku. To se bude dětem hádat lépe.  Děti musí formulovat otázky, a tak musí pěkně zapojit hlavičky. Aktivita pro rozvoj řeči jako stvořená. Pro lepší motivaci – tomu, kdo správně uhodne, můžete dávat body nebo rovnou malé odměny.

Opakování vět – tak kdo z vás bude mít lepší paměť? Jeden z vás začne vyprávět – řekne vždy jednu větu. Druhý v řadě musí větu celou opakovat a navázat svojí větou. Třetí v řadě musí zopakovat první i druhou a navázat svojí třetí. Dostanete se k desáté větě?