Muchomůrka citronová obsahuje jed bufotenin, který se nachází také ve výměšcích ropuch, a říká se mu proto ropuší jed. „Způsobuje nejen žaludeční otravy, ale i srdeční problémy,“ upozorňuje Pavel Hruška z České mykologické společnost s tím, že jde sice o mírně jedovatou houbu, pro lidi s onemocněním srdce by mohla být její konzumace ale nebezpečná, výjimečně i smrtelná.

Jak poznat muchomůrku citrónovou?

  • Roste velmi hojně v jehličnatých i listnatých lesích, daří se jí hlavně na  kyselejších půdách. Vyskytuje se od června do listopadu, výjimečně i v prosinci.  
  • Poměrně intenzivně je cítit po čerstvě nastrouhaných bramborách.
  • Klobouk může mít nejen světle citronově žlutou barvu, od které je odvozené jméno této muchomůrky, ale i zelenavě žlutavou a někdy je dokonce téměř bílý. Je pokrytý stroupky, které mohou hlavně po dešti z klobouku úplně zmizet.
  • Lupeny jsou bílé, nebo jemně žlutavé a stejnou barvu má i noha. Ta vyrůstá z hlízy a v její horní třetině je nažloutlý prsten, který je tvořený z tenké blány.

Žampion vs. muchomůrka. Jak je odlišit?

Jedlému žampionu se muchomůrka citronová nejvíce podobá, dokud je mladá. Na co se dívat? Jedním z rozdílů je, že žampion, na rozdíl od smrtelně jedovatých muchomůrek, nemá pochvu. „Při sbírání lupenatých hub je velice důležité vyjmout je ze země celé, aby bylo patrné, zda mají pochvu nebo ne. Potom záměna za pečárku nehrozí,“ říká mykolog Pavel Hruška.

Žampiony odlišíme od muchomůrek také podle barvy lupenů,“ pokračuje. V mládí mohou být  zbarveny nevýrazně růžově, šedavě, nebo nahnědle, ale velmi brzy je tmavý výtrusný prach obarví do čokoládově  hnědé až černé barvy. Muchomůrky mají výtrusný prach bílý, a proto i lupeny zůstávají světlé (toto pravidlo platí pro všechny muchomůrky, nejen pro citronovou). Další znak jedlých žampionů je anýzová nebo příjemná sklepní vůně – někteří houbaři mluví i o vůni hořkých mandlí nebo čokolády.

Žampionu se kromě muchomůrky citronové podobná například i smrtelná muchomůrka zelená, muchomůrka slámožlutá a muchomůrka jarní. Prohlédněte si tyto houby ve fotogalerii.