Popis
Záměna
Léčivé účinky
Odvar na vysoký tlak

Jidášovo ucho se využívá hlavně k přípravě asijských pokrmů, vhodné je ale i do salátů, polévek a omáček. Jak název napovídá, svým tvarem připomíná lidské ucho. Roste hlavně na bezu černém, na kterém se podle některých legend po své zradě oběsil Jidáš (podle jiných ale nešlo o bezinku, ale listnatý strom zmarliku Jidášovu). Ať už to bylo jakkoli, Ucho Jidášovo je zajímavá houba, díky které si můžete zpestřit jídelníček v době, kdy nic moc jiného neroste.  Co všechno byste o ní měli vědět, než si ji natrháte? Poradí mykolog Radomír Socha, autor knihy Houbaříme od jara do zimy (Brázda).

Jak vypadá, kdy a kde roste?

  • Na ucho Jidášovo můžete natrefit po celý rok, musí být ale dostatek vlhkosti. Nejlépe se mu daří v chladnějším počasí, proto ho natrháte i během zimy. Ta musí být ale mírnější, protože velký mráz této houbě vadí.
  • Roste v trsech nebo skupinách, nejčastěji na odumřelých kmenech, větvích a pařezech bezu černého, vzácněji ho najdete na mrtvém dřevě listnatých stromů.
  • Klobouk bývá světle hnědý až červenohnědý a zprohýbaný - vytváří tvary, které připomínají lidské ucho, misku nebo mušli.
  • Noha je buď velmi krátká a do strany, anebo úplně chybí. V tom případě je houba ke stromu nebo pařezu přirostlá boční stranou klobouku.
  • Konzistenci této houby popisují mykologové jako chrupavčitě rosolovitou. To znamená, že je měkká, ale zároveň křupavá (což dodává zajímavou konzistenci jídlu, do kterého ji přidáte). Pokud ale přijde sucho, začne být plodnice naopak velmi tuhá a zajímavé je, že po opětovném navlhčení „obživne“ a vrátí se do původního stavu. 

Záměna je nepravděpodobná

Ucho Jidášovo mohou sbírat i ti méně zkušení. „S jinými druhy hub je v podstatě nezaměnitelná,“ říká mykolog Radomír Socha. Příbuzným druhem je nejedlá boltcovitka mozkovitá, která také roste na kmenech a pařezech a její klobouk je různě zprohýbaný. Od ucha Jidášova se ale liší tím, že má na sobě nepravidelně rozmístěné nafialovělé a šedohnědé až hnědočerné pásy. Někdy může být zeleně zbarvená od řas. Klobouk má pokrytý drsnými chlupy nebo štětinami. Roste hlavně v lužních lesích.

Léčivé účinky

V tradiční čínské medicíně se ucho Jidášovo v různých podobách používá například proti zánětům, ke stimulaci imunitního systému, k hojení ran, posílení psychiky nebo třeba  regeneraci pleti a vlasů, dále při nemocech slinivky břišní, ke snížení hladiny cholesterolu, jako prevence proti ateroskleróze a hypertenzi. Díky obsahu blahodárných glukanů se jí přisuzují i protirakovinné účinky.

Odvar na vysoký tlak

Ucho Jidášovo se v přírodní medicíně používá i proti vysokému krevnímu tlaku a kornatění cév. Z houby si můžete připravit léčivý odvar. Jak na to?

  • 3 gramy sušené houby namočte přes noc do 0,5 l vody.
  • Druhý den povařte na mírném ohni pod pokličkou 1 až 2 hodiny.
  • Pijte šálek tohoto odvaru každý den před spaním.

Fotky ucha Jidášova i příbuzné boltcovitky mozkovité si prohlédněte ve fotogalerii.