Sobota 27. dubna 2024
Svátek slaví Jaroslav, zítra Vlastislav
Polojasno 14°C

Putinovi mrznou občané. Zastaralé topení Rusům často nefunguje, na opravy nejsou peníze

Autor: DVL, swp - 
11. února 2024
17:56

V posledních měsících dochází v Rusku čím dál častěji ke stížnostem obyvatel, píše americké zpravodajství NBC News. V zemi totiž dochází k haváriím energetické infrastruktury. Lidé mrznou, ale na opravy zastaralých systémů ze sovětské éry nejsou peníze. Ty jsou totiž použity na válku na Ukrajině.

Dva elektrické radiátory nestačily k tomu, aby se ruská důchodkyně Elena Grezkajová-Silková netřásla ve svém jednopokojovém bytě. Po dvou velkých haváriích na inženýrských sítích minulý měsíc se snažila udržet teplo doma v sibiřském městě Novosibirsk. Po první nehodě 11. ledna, kvůli které podle úřadů došlo k závadě na hlavní topné síti, vychladly topné baterie v jejím bytě a v koupelně a kuchyni se topilo jen vlažně a přerušovaně. Pak 17. ledna na ulici poblíž budovy, kde bydlí, prasklo horkovodní potrubí a do vzduchu vyletěl gejzír horké vody a páry. Její ložnice poté zůstala „ledově chladná“, řekla minulý měsíc NBC v telefonickém rozhovoru.

To donutilo Grezkajovou-Silkovou, aby přes den hledala teplo v nedalekém nákupním centru a večer se držela blízko domácích topidel a zabalila sebe i svou kočku do přikrývek. „Chodím tam na celý den - ohřeji se tam, najím se tam,“ řekla o nákupním centru. „Vrátím se domů, zapnu topení, zahřejeme se s kočkou a pak jdeme spát.“

Topení se konečně vrátilo, řekla o několik dní později, po častých telefonátech místním úřadům.

Před prezidentskými volbami

Její mrazivá frustrace však zdaleka není ojedinělá. Špatná infrastruktura a vlna nehod po celém Rusku zanechaly domácnosti v hlubokých mrazech, což podnítilo vzácné projevy hněvu a podráždění v zemi, kde je veřejná kritika stále více potlačována.

Během konce prosince a začátku ledna byla ruská média zaplavena zprávami o haváriích týkajících se rozlehlých inženýrských sítí v zemi, které sestávají z rozvodů topení a teplé vody.

To přichází v době před březnovými prezidentskými volbami, v nichž se očekává, že si prezident Vladimir Putin snadno zajistí další funkční období navzdory rostoucím nákladům jeho války na Ukrajině. Zatímco ruská armáda se snažila zaměřit na energetickou infrastrukturu svého souseda, aby zvýšila tlak ve válce, Kreml se musel potýkat s vlastními energetickými problémy doma.

V Rusku se stále používá infrastruktura ze sovětské éry, která nebyla jednotně modernizována. A vzhledem k tomu, že ekonomika je nyní pevně zaměřena na válku na Ukrajině, je plánováno, že financování takových oprav bude jenom slábnout a to v několika příštích letech. „Značná část těchto sítí byla vybudována během sovětské éry - v 70. a 80. letech,“ řekl NBC ruský ekonom Igor Lipsic. „Takže jsou extrémně opotřebované.“

Když havárie v systému centralizovaného vytápění způsobí, že v extrémních mrazech dojde k odpojení tepla a teplé vody, potrubí v domácnostech lidí zamrzne, což vede k poškození a prasklinám. Když se teplo vrátí, byty a domy se mohou zaplavit a z radiátorů často chrlí vařící voda.

„SOS“ pro Putina

Lidé sdíleli na sociálních sítích mnoho videí ohledně nefungující infrastruktury, například unikající vařící vodu z prasklé trubky. Lidé dále sdíleli fotografie nízkých hodnot teploměrů uvnitř svých domů, a dokonce i námrazy na oknech. Několik videí ukazovalo prasklé vedení venku v mrazivých teplotách, kdy voda vystřikovala na ulice a tvořila husté mraky páry.

Obyvatelé moskevského města Chimki, kde došlo na začátku ledna k havárii hlavního potrubí, vytvořili transparenty „SOS“, když si stěžovali na nedostatek tepla v krutých mrazech a žádali Putina a regionálního guvernéra, aby zasáhli, což učinili do videa. „Zmrzneme,“ říkala žena ve videu.

Ve městě Podolsk v Moskevské oblasti zůstalo 170 bytových domů bez tepla. Několik incidentů, včetně těch v Podolsku a jednoho v Nižném Novgorodu, vedly k popálení 12 lidí kvůli prasklým trubkám, což vedlo k zahájení trestních řízení. 

Hrozivě chladný prosinec a leden nejsou ve většině Ruska ničím neobvyklým, i když se Kreml stále snažil vinit z krize to, co mluvčí Dmitrij Peskov nazval „abnormálními mrazy“, když byl na tento problém v minulém měsíci dotázán.

„Města zamrzají. Kdo za to může?" řekl Boris Naděždin, který nebyl puštěn do prezidentských voleb. „Obrovské množství peněz vynaložených na speciální vojenskou operaci mohlo být investováno do zlepšení kvality života mých spoluobčanů,“ uvedl na sociální síti Telegram.

Lipsic řekl, že realita je taková, že oprava stávajících inženýrských sítí by si vyžádala desítky miliard dolarů, což jsou peníze, které Rusko nemá, protože jdou do války na Ukrajině. „Odráží to, že Rusko je komplikovaná země," řekl Lipsic.

07:35
Dnes

Rusko v noci na dnešek zaútočilo na energetickou infrastrukturu ve třech oblastech Ukrajiny. Jeden pracovník byl zraněn, oznámil ministr energetiky.

7:00
Dnes

Dobré ráno, vážení čtenáři. Ruská armáda sestřelila v noci na dnešek na různých místech Krasnodarského kraje více než deset dronů ukrajinských ozbrojených sil. Žádná zranění ani závažné škody nebyly zaznamenány, napsal gubernátor Krasnodarského kraje Veniamin Kondraťjev na sociální síti Telegram. Drony podle něj mířily na ropné rafinérie a různá zařízení infrastruktury.

22:58
26. 4. 2024

Vážení čtenáři, pro tuto chvíli se online zpravodajství k Ukrajině odmlčí, pokračuje zase ráno. Dobrou noc.

Zobrazit celý online

Video  Ruská invaze na Ukrajinu. Jak to celé začalo?  - Videohub
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa