Jedovatá mamba patří mezi zvířata vyžadující zvláštní péči a její chov musí povolit veterinární správa. Přesto jsou exotičtí jedovatí hadi, včetně mamb nebo neméně nebezpečných kober, v nabídce internetových serverů. Například ve čtvrtek jsme na jednom z nich objevili inzerát na prodej jedovaté zmije rohaté, která volně žije na území severní Afriky, Izraele a na Arabském poloostrově.

Koupit si takového plaza může kdokoliv. Legislativa to nezakazuje. „Pokud má majitel povolení k chovu, proč by nemohl tyto hady prodávat. Měl by ale vyžadovat po zájemci kopii povolení k chovu, aby se zvíře nedostalo do nepovolaných rukou. Zákon mu to však neukládá,“ řekl herpetolog Pavel Moucha ze Safari Parku ve Dvoře Králové. A v tom je právě kámen úrazu. Navíc žádná instituce se nemá k tomu, aby prováděla kontroly.

Jak zelená kráska útočí

Mamba zelená je podle odborníků velmi nebezpečný had, ale není to vražedné monstrum. „Nejedná se u ní o útok v pravém smyslu slova, ale o obranný výpad,“ říká Petr Velenský, kurátor chovu plazů v pražské zoo. K tomuto výpadu nepoužívá celé tělo. „Zadní částí se ukotví, stáhne hlavu dozadu a za hlavou si udělá esíčko. Vytvoří si tak vůli pro výpad. Dosah záleží na délce hada. U dvoumetrové mamby by to bylo asi 50 cm, ne víc. Když má »pružinu« připravenou, vypálí dopředu a kousne,“ vysvětluje Velenský.

Je-li had teplý a v dobré kondici, může být výpad velmi rychlý a člověk obvykle nestačí uhnout. „Říká se ale, že cvičený boxer by to stačil,“ dodává. Had se podle něj sám o sobě rychle nepohybuje. „Přijdete-li do místnosti a uvidíte mambu, nejste v přímém ohrožení, pokud na ni nesáhnete nebo nešlápnete. Stačí otočit se a odejít,“ dodává.

Kdo kontroluje chov a prodej plazů? Nikdo!

Jednotlivým institucím jsme položili otázku, zda a jak legální i nelegální obchodování s jedovatými hady kontrolují. Připomínalo to pohádku o kohoutkovi a slepičce. A výsledek? Chovatele, kteří podávají inzeráty k prodeji jedovatých hadů, nikdo nekontroluje.

Petr Vorlíček, Státní veterinární správa:

„Inspektoři provádějí fiktivní nákupy, týká se to ale především psů z množíren. A obecně působíme preventivně tím, že apelujeme na chovatele, aby nakupovali z prověřeného zdroje. Obchodník má povinnost svá zvířata evidovat na krajské veterinární správě (KVS) a obchod s nimi podléhá přísnějším kontrolám. Chovatelé, kteří se prodejem neživí, mají povinnost hlásit aktuální stavy KVS. Je ale samozřejmě možné, že pokud zatají narození mláděte veterinární správě a to obratem prodá, vypadne nám dané zvíře z evidence. To je věc spíše policie či celní správy. Samozřejmě s nimi na jednotlivých případech spolupracujeme. My nelegální obchod řešíme z optiky zvířete. Jak je s ním zacházeno a co s ním bude.“

Jan Rybanský, mluvčí pražské policie:

„To je otázka spíše pro Českou obchodní inspekci, případně pro celní správu. My to prošetřujeme, až když dostaneme informaci o tom, že došlo k protiprávnímu jednání.“

Martina Kaňková, mluvčí Generálního ředitelství cel:

„Tuzemský prodej hadů nekontrolujeme. Podílíme se na kontrole nelegálního vývozu či dovozu a jedná se především o chráněná zvířata registrovaná v CITES a komodity z nich vyrobené.“

Jana Jelínková, Česká obchodní inspekce:

„S problematikou prodeje, podmínek chovu a zacházení se obraťte na Státní veterinární správu, která by měla být dozorovým orgánem v této oblasti. Česká obchodní inspekce kontroluje pouze např. ve zverimexech poctivost prodeje, vystavení dokladu, správnost účtování apod., tedy věci, které ukládá zákon o ochraně spotřebitele.“

Video: Mluvčí pražské policie Jan Rybanský komentuje aktuální pátrání po mambě zelené.

Video
Video se připravuje ...

Mluvčí pražské policie Jan Rybanský komentuje aktuální pátrání po mambě zelené. Ivan D. Hladík

Fotogalerie
32 fotografií