Neděle 16. června 2024
Svátek slaví Zbyněk, zítra Adolf
Oblačno 22°C

Hádky a „podpásovky“ v debatě Blesku: Chytili se Babiš s Pospíšilem, Fiala tepal komunisty

Autor: Jaroslav Šimáček - 
4. října 2018
06:00

Lídři stran se nešetřili a v debatě Blesku létaly jiskry. Ostrá byla přestřelka premiéra Andreje Babiše (ANO) s Jiřím Pospíšilem (TOP 09) nejen o pražské byty, neméně vyhrocené však bylo třeba i střetnutí Petra Fialy (ODS) s Vojtěchem Filipem (KSČM). Šili do sebe i Babiš a Pirát Ivan Bartoš, ministryně Jana Maláčová hájila ČSSD a tomu přihlíželi Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) a Vít Rakušan (STAN).

Zástupci osmi stran a hnutí přijali pozvání do středeční předvolební debaty Blesku před komunálními a senátními volbami 2018. A byla z toho více než hodinová vřava, kdy dostali lídři možnost ptát se i jeden druhého. Nešetřili se. Nejdřív vysvětlovali předvolební bizarnosti, kterých se jejich strany, hnutí a kandidáti dopustili v komunální kampani. Pak spustili palbu jednoho po druhém.

Babiš šil do Pospíšila: Jste profesionální politik

Vřelo to mimo jiné mezi premiérem Andrejem Babišem (ANO) a šéfem TOP 09 Jiřím Pospíšilem, někdejším ministrem spravedlnosti, dnes europoslancem a kandidátem na pražského primátora. „Vy jste vstupoval do politiky, vám bylo 19. Do ODA (…) Jste profesionální politik, vy se živíte politikou, teď jdete do komunálu,“ pustil se Babiš do Pospíšila. 

Pospíšil reagoval slovy, že coby ministr spravedlnosti toho udělal podstatně více, než Babišův exministr Robert Pelikán. Prahu chce dát do pořádku, protože je v podobné krizi jako resort, do kterého kdysi přicházel. „Troufnu si, protože jsem pět let vedl ministerstvo spravedlnosti,“ říkal Pospíšil na dotaz Víta Rakušana (STAN), zda by si troufl být primátorem. Jde mu prý o to, aby „Prahu ne nakopli, ale rozhýbali a začali řešit byty a klientelismus, který dnes na magistrátu vládne“.

140 tisíc bytů: Klamavá reklama ANO?

Pospíšil naopak na premiéra vytáhl jeden ze slibů ANO pro Prahu – stavbu 140 tisíc nových bytů do roku 2030, tedy necelých 12 tisíc městských bytů ročně, což je dle Pospíšila třikrát až čtyřikrát víc, než byla Praha schopná pod vedením Adriany Krnáčové dělat do teď.

Není to klamavá reklama? Tázal se Pospíšil Babiše. „Určitě to není klamavá reklama, naše vláda konečně vyřešila výstavbu bytů,“ uvedl Babiš s odkazem na chystaný projekt Výstavba ministerstva pro místní rozvoj, ve kterém slibuje státní dotace – a to až stoprocentní.

Babiš sliboval v Praze zásadní změny a investice, hnutí dle něj „zdědilo různé průšvihy“ a nevýhodné smlouvy, které muselo řešit. „Dva roky jsme se nemohli pohnout, teďka jsou ty projekty připravené,“ ujišťoval Babiš a dodal: „Veškeré komunální volby jsou o investicích, o penězích, které naše vláda vybrala zásadně kontrolním hlášením, EET (…) 12 tisíc bytů ročně, pokud naběhnou všechna opatření, není až tak nesplnitelný slib.“

Ke zmiňovaným 33 miliardám korun na účtech Prahy Pospíšil jízlivě dodal: „Vaše primátorka nebyla schopna ty peníze investovat, padají mosty.“ Babiš kontroval kauzami Opencard či nedostavěného tunelu Blanka.

Podívejte se na celou předvolební superdebatu Blesku s lídry stran:

Video  Celý záznam - debata lídrů  - Blesk TV
Video se připravuje ...

Komunista na billboardu ODS. Proč?

Mezi Vojtěchem Filipem (KSČM) a Petrem Fialou (ODS) to naopak vřelo kvůli billboardům ODS, které varují před vládou s podporou komunistů. Filip se však na Fialu obořil, že ODS porušuje zákon, protože použila jeho fotografii na billboardy. 

„My jsme varovali občany před tím, co si myslíme, že je nebezpečné a to je to, aby tady spolupracovaly strany, jako je vaše, jako je SPD, jako je hnutí ANO, tak, jak jsme to viděli v Poslanecké sněmovně v posledním roce. Upozornili jsme na to občany a já to nepovažuji za žádné porušení zákona,“ vysvětloval Fiala a Filipovu fotku na billboardech nepovažuje za porušení zákona. „Je to důsledné varování občanů před tím, aby tady komunisté nevládli s extremisty a hnutím ANO i na úrovni měst obcí,“ dodal Fiala.

S dluhy se prý vyrovnali

Komunista Filip pro změnu uvedl: „Já jsem hrdý na to, že nejsme součástí koalice.“ Zkritizoval ostatní strany, že nepodpořily vznik vlády. „Vy jste si prostě hráli své politické hry,“ zaútočil. A do ODS si výslovně rýpl: „Dlužíte, na koho se podíváte.“ Fiala podotkl, že ODS má transparentní financování a s dluhy se vyrovnala.

Maláčová a Babiš hájili slevy na jízdném

Jana Hamáčka nahradila v debatě Jana Maláčová a snažila se hájit barvy ČSSD, seč mohla. Zapotila se nad dotazem Víta Rakušana ohledně toho, zda hájí jedna z jejích kandidátek, exposlankyně Lenka Mazuchová (ČSSD) klientelismus ve Středočeském kraji, když nikdo, kdo nemá vazby na koalici ANO, ČSSD a KSČM, prý nemá šanci dosáhnout na dotace. Maláčová odpověděla, že Mazuchovou nezná, ale je důležité znát kontext výroku. „My v žádném případě nejsme strana, která by trvala na nějakých klientelistických vazbách,“ ujišťovala.

S Pavlem Bělobrádkem (KDU-ČSL) řešili slevy na jízdném pro seniory a studenty. Podle Maláčové je podpora MHD velmi dobrá věc, lidé nestojí v zácpách apod. a šetří to peněženky nejpotřebnějších spoluobčanů. 

Debata Blesku před volbami 2018: Vojtěch Filip, Jana Maláčová, Jiří Pospíšil a Vít Rakušan Debata Blesku před volbami 2018: Vojtěch Filip, Jana Maláčová, Jiří Pospíšil a Vít Rakušan | Foto Blesk - Robert Klejch

Své k tématu řekl i Andrej Babiš, kterému prý píšou desítky důchodců – mj. babička, která může častěji jezdit na milovanou Šumavu. „Slevy na dopravu jsou správné, jsou výhodné a má to sociální rozměr,“ uvedl Babiš. Podle něj pomohou i studentům. „Slevy byly správné, my si za tím stojíme, my jsme ty peníze našli v tom rozpočtu, který jsme nějakým způsobem zdědili,“ říkal premiér o rozpočtu, který však tvořila koalice ČSSD, ANO a lidovců. 

Děti jako rukojmí

Maláčová se do protiútoku dostala v momentě, kdy řešila otázky minimální mzdy a zálohovaného výživného. Bělobrádek reagoval na výtku, proč lidovci nepodporují pomoc „100 tisícům dětem, které neměly to štěstí a mají minimálně jednoho nezodpovědného rodiče, který na ně neplatí výživné“ a proč si tyto děti podle KDU-ČSL „nezaslouží pomoc státu“.

Bělobrádek uvedl, že jde o přenášení zodpovědnosti z rodičů na stát a každý člověk, který má platit na své děti, by měl být nějakým způsobem donucen, aby to skutečně dělal. „Musí jít hlavně o ty děti, protože ty jsou potom rukojmími, protože je tady 10 tisíc lidí, kteří se raději nechají zavřít, než by platili,“ dodal.

Spor o minimální mzdu: Vyžil by Fiala za 10 tisíc?

Fialy z ODS se Maláčová tázala, zda by byl schopen uhradit za 10 tisíc čistého své životní náklady. A proč je ODS proti zvyšování minimální mzdy. Fiala kontroval tím, že by se měly snížit daně podle návrhu ODS. „Je to mnohem lepší než nějaká minimální mzda,“ bránil se Fiala.

Maláčové vytkl, že zaměstnavatelům do budoucna připravuje velké problémy. „Už teď je cena pracovního místa velmi vysoká (…) Vy jenom komplikujete zaměstnanost do budoucna právě tím neustálým zvyšováním minimální mzdy,“ podotkl Fiala s tím, že ve chvíli slabšího ekonomického růstu bude problém vytvářet nová pracovní místa.

Na to, zda by vyžil o 10 tisících, reagoval slovy: „To je samozřejmě podpásová otázka.“ Připomněl, že když přišel do prvního zaměstnání, měl 1850 korun hrubé mzdy. Podle něj je nyní důležité především to, starat se, aby lidé měli opravdu a reálně více peněz v peněženkách.

Bartoš Babišovi předhodil dozorčí rady

Pirát Ivan Bartoš otevřel pro změnu otázku omezení odměn v dozorčích radách, kam se dle něj „uklízí“ členové některých stran. Babišovi připomněl jeho někdejší šéfku pražského ANO Radmilu Kleslovou. „Lidé, kteří za odměnu, historickou službu nebo kandidaturu sedí v těch radách,“ kritizoval. A zlobil se, že ANO shodilo pirátský návrh kumulace funkcí a připravilo vlastní, kde chybí jedna z důležitých částí – omezení odměn v dozorčích radách, kterými „se kupuje loajalita“ a jsou za to „skutečně obrovské odměny“.

„Já s vámi souhlasím. Já tuto informaci nemám (…) Já jsem vždycky vystupoval proti kumulaci funkcí,“ tvrdil Babiš. Pod ministerstvem financí prý byli v dozorčích radách vždy odborníci. „Já jsem ten návrh nečetl, já moc do Sněmovny nechodím a řídím vládu,“ komentoval připomínku Piráta s tím, že pokud navrhnou v pozměňovacím návrhu omezení pro odměny do dozorčích rad, bude přesvědčovat poslance ANO, aby to podpořili. Bartoš to bral za závazné slovo.

Debata Blesku před volbami 2018: Andrej Babiš, Petr Fiala a Ivan Bartoš Debata Blesku před volbami 2018: Andrej Babiš, Petr Fiala a Ivan Bartoš | Foto Blesk - Robert Klejch

Babiš se naopak na Bartoše obrátil s tím, že lídr Pirátů v Praze Zdeněk Hřib odmítá ještě před volbami různé koalice a Piráti dle premiéra chtějí jen sedět v opozici a kritizovat.

Vy vlastně jste v úplně stejné pozici jako v parlamentu. Vy voličům říkáte: my půjdeme zase do opozice. Zříkáte se odpovědnosti. Chcete jenom kritizovat, nemáte žádný koaliční potenciál. Volit vás je úplně zbytečné,“ útočil Babiš. „Ten je fakt divnej, ten váš lídr, to, co říká, je úplně neuvěřitelný,“ navezl se Babiš do Bartoše, který se bránil tím, že Piráti mají transparentní a veřejnou strategii a Babiš nesmí číst jen titulky článků, které mu jeho mediální poradci připraví. 

„Vy jste nás zplodili.“ Babiš vytáhl i Kalouska

K přestřelce pak došlo i mezi Petrem Fialou a Andrejem Babišem. A to kvůli tomu, že mělo ANO v uplynulých letech pod palcem ministerstvo dopravy, výstavba infrastruktury ale podle Fialy notně vázla a vázly i investice. „Teď tady chodíte v předvolební kampani, malujete mapky, jaká tady bude dálniční síť, co všechno uděláte,“ vytkl Fiala šéfovi ANO.

Babiš přitvrdil. A přišel s tradičními obraty. „Vy jste nás zplodili, vy jste tady od revoluce byli ti, kteří měli jít na stáž do Mnichova nebo do světa naučit se tržní ekonomiku. Pan Klaus, zakladatel ODS. Proto dneska nemáme dálnici do Rakouska,“ rozvášnil se.

Podle Babiše se začaly věci hýbat i v dopravě – hájil se opravami na D1 či stavbou úseku Hradec Králové – Smiřice. „Já to zásadně odmítám, není to pravda (…) Vy neříkáte pravdu,“ zlobil se Babiš na Fialu kvůli výtkám k dopravě. A nechyběla ani argumentace Miroslavem Kalouskem, u šéfa ANO častá, byť tentokrát padlo toto jméno v debatě pouze jednou. „Byl jsem ministr financí, který snížil dluh o 73 miliard. Vy s Kalouskem jste udělali dluh 670 miliard,“ vytkl ODS premiér.

Rakušan řešil „parazitování“

Padaly však i spíše „přátelské“ dotazy. Pospíšil se Rakušana ptal na uskupení Starostové pro Prahu. Podle něj se jedná o uskupení, které se dle jeho názoru snaží „parazitovat“ na pověsti Starostů a nezávislých. „Myslíme si, že toto rozhodně správné není. Když se podíváte na vizuální ztvárnění jejich billboardu, tvar a barvy jejich loga, tak je tam jednoznačné parazitování na naší značce,“ uvedl Rakušan.

Neuznává protiargument, že „starostové“ je obecně používané slovo. „Ano říkáme každý den mnohokrát. Jestli v příštích komunálních volbách vznikne ANO 2022 a bude to také bráno pouze jako používání obecného výraziva?“ divil se Rakušan.

Babiš si tohoto nahrávání mírných otázek dvou vedle sedících politiků, jejichž TOP 09 a STAN společně kandidují v Praze, všiml. A nenechal to bez odezvy: „Pan Rakušan, pan Pospíšil a pan Bělobrádek jsou jedna entita. Oni jsou tři a mají přesilu proti nám a hezky si tady nahrávají.“ Lidovci s TOP 09 a Starosty kandidují v Praze jako Spojené síly pro Prahu, což neopomněl Pospíšil vykřiknout, načež schytal „sprchu“ od Babiše.

Podívejte se, jak v pondělí odpovídali kandidáti na primátora Prahy:

Video  Celý záznam debaty: 10 kandidátů na primátora Prahy. Hlučná hádka o MHD zdarma.  - Jan Jedlička, David Vaníček, Klára Brunclíková, Lukáš Červený, Aleš Brunclík
Video se připravuje ...

knihomol ( 5. října 2018 09:35 )

Hruza a děs opozice mafiánu s třicetiletou praxi tunelářu rabovacich gard ODS TOP KDU i piráti STAN všichni jen anti Babiš ale jinak nic. Byla to tlupa dobře placených netáhel,nemakačenku,zloděju,fetáku. Dobrá výhlídka pro náš stát.Babiše nemusím ale zatím jako jediný po třicetiletech rabování zvedá ekonomiku,platy,duchody,životní uroven, proto pokud to mají občané srovnané v hlavě vychází jediná varianta volit Babiše poku se nechtějí vrátit k nízkým platum,duchodum,tunelování,korupci,nezaměstnanosti,k chudobě!!!

marmat ( 5. října 2018 00:16 )

ANTIBABIŠ je semele...není to program !!! Je to zřetelné/křišťálové svinstvo......

marmat ( 5. října 2018 00:14 )

ŠPATNĚ VYŘEZANEJ NAMISTROVANEJ SVATEJ...šílená troj-kombinace !!!

marmat ( 5. října 2018 00:11 )

Tady to bude po volbách JINAK...NIKDO NECHCE DREDY NA RADNICI....zaplacení fandové Pirátů k volbám nestačí

marmat ( 5. října 2018 00:09 )

Pospíšil převzal bidlo po Kalouskovi ale díra v pramici je jak z Titaniku....Přeběhlík a fluktuant, který vděčí TOP 096 za Euro-poslanectví je totálně v rohu! Heftován okolím NEZVLÁDÁ argumentovat....naložil si sousto

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa