Usilovné pátrání začalo v úterý 3. října, když se přišlo na to, že ženu, která v bytě v ulici V Bokách I den předtím zkolabovala, uštkl prudce jedovatý had. Až dosud se však mambu zelenou, která běžně žije v Africe, nalézt nepodařilo. Podle herpetologa Tomáše Bublíka, který hada v místě hledá, už je z 90 procent nejspíš po smrti. Mamba totiž potřebuje teplotu kolem 30 stupňů, aby jí správně fungoval metabolismus, v suterénním bytě je ale sotva deset stupňů. „Byt je naprosto nevyhovující pro chov jakéhokoliv tropického zvířete a není v něm žádné chovatelské zařízení, které by umožňovalo chov právě tohoto druhu. Mamba zelená je na chov poměrně náročná,“ řekl pro Blesk.cz.

Nejpravděpodobnější podle něj je, že se mamba někde stočila do klubíčka a čeká na teplejší počasí, které nepřichází. Naději mambě nepřidává ani její pravděpodobný původ - podle Bublíka se nejspíš jedná o import z přírody. „Tato zvířata přicházejí v dezolátním stavu. Jsou plná parazitů, jsou dehydratovaná, nebyla dlouho krmená. Mamba má rychlý metabolismus, potřebuje celkem často jíst,“ přidal důvody, proč si myslí, že je mamba už po smrti. 

Pokud had v nehostinných podmínkách přece jen přežil, bude v místě, kde má možnost se trochu zahřát, nejspíš na stoupačce. „Prohledáváme sádrokartonové podhledy, jestli někde neleží ve stropě, a snažíme se to dělat tak, abychom byt nepoškodili, proto to všechno dlouho trvá,“ uvedl herpetolog.

Zbytečný strach

Strach, který od úterý obchází obyvatele okolních domů, je ale podle něj zbytečný. „Nemyslím si, že by někomu hrozilo nějaké nebezpečí. Aby mamba kousla, musel by jí člověk úmyslně ubližovat – neodborně ji chytat, snažit se ji zabít klackem nebo na ni dupat nebo něco podobného. Jinak se člověku hbitě vyhne,“ dodal s tím, že mamba zelená je denní had, který loví ptáky, a nehrozí tak, že by chtěla ublížit člověku.

Žena, kterou mamba uštkla, dostala v úterý dopoledne ve Všeobecné fakultní nemocnici antisérum. „Je stále ve vážném stavu v umělém spánku,“ uvedl mluvčí VFN Filip Brož. Zda antisérum zabralo, ukážou až následující dny, není podle něj ale vyloučeno, že jed stihl poškodit některé části těla. 

Rozhovor s herpetologem Tomášem Bublíkem, který v Hlubočepích hledá mambu:

Video
délka: 01:26.94

Tomáš Bublík, herpetolog David Malík

Fotogalerie
20 fotografií