Alzheimer souvisí s rodným jazykem? Američany možná mají léčit jinak než Čechy

Autor: ČTK,deb - 
19. 6. 2017
13:37

Na včasném odhalení onemocnění či přizpůsobení léčby potřebám konkrétního pacienta pracují neurologové z výzkumného institutu CEITEC v Brně. Spolu s kolegy z Maďarska a Spojených států zkoumají, jakým způsobem nemoci jako Alzheimerova či Parkinsonova choroba souvisí s rodným jazykem. Masarykova univerzita o výzkumu informovala v tiskové zprávě.

Za užití metod behaviorální neurologie a magnetické rezonance budou odborníci zjišťovat, které oblasti mozku se zapojují do čtení, psaní a řeči v jednotlivých jazycích a zda mohou mít kulturně podmíněné rozdíly vliv na klinické projevy pacientů.

„Pokud by se potvrdilo, že lidé se stejným postižením mozku mají v různých jazykových prostředích jiné propojení oblastí důležitých pro řeč a vyšší kognitivní funkce, pak by i léčba těchto lidí měla probíhat odlišně a odrážet jejich specifické funkční změny v mozku,“ řekla vedoucí výzkumu Irena Rektorová.

Cílem výzkumného projektu je kromě odhalení neurodegenerativních nemocí v počátečním stadiu rovněž testování léčebných terapií, mezi které patří například stimulace některých mozkových oblastí střídavým pulzním magnetickým polem.

„Jednotlivé oblasti mozku se při řešení různých úkolů propojují do neuronálních sítí. Stimulací jedné nebo více oblastí tak dokážeme posílit celé sítě a dosáhnout například zlepšení některých aspektů řeči,“ uvedla Rektorová.

VIDEO: Poznáme na sobě, že máme Alzheimera?
Video Lze sám na sobě poznat, že mám Alzheimera? - Adam Balažovič
720p 480p 360p 240p

Doporučujeme
anka ( 19. června 2017 14:08 )

a vite vy vubec, ze placeba jsou nejlepsi leky a funguji uplne stejne jako ty z lekarenskeho prumyslu

agfor ( 19. června 2017 13:53 )

Samozřejmě, že Amíky budou léčit jinak, než Čechy. Pro Amíky budou léky a pro Čechy jen placeba. Co bycho taky chtěli, když VZP okrádá lidi jen o 13% platu a ředitelský zloděj si krade peníze podle libosti.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa