Pátek 26. dubna 2024
Svátek slaví Oto, zítra Jaroslav
Polojasno 14°C

Mašínová dál bojuje o statek na Kolínsku. Mimosoudní vyrovnání odmítla

Autor: ČTK, ks - 
20. února 2017
17:15

Zdena Mašínová v pondělí u soudu odmítla nabídky státu na mimosoudní vypořádání spoluvlastnictví rodinného statku v Lošanech na Kolínsku. Státní pozemkový úřad (SPÚ) jí nabídl odkup podílu státu za 7,1 milionu korun, nebo reálné rozdělení vlastnictví nemovitostí. Při variantě rozdělení by se Mašínová stala výlučnou vlastnicí otcova rodného domu a části polností tak, aby hodnota těchto nemovitostí odpovídala velikosti jejího spoluvlastnického podílu.

Jelikož Mašínová dohodu opět odmítla, soudkyně jednání přesunula na 1. března, kdy by měl být vynesen rozsudek. Spor o statek trvá už několik let.

„Pro nás návrh Státního pozemkového úřadu není přijatelný. Není možné, abychom získali zpět majetek v hodnotě přes dva miliony korun a státu zůstal majetek v hodnotě přes sedm milionů korun,“ řekl právní zástupce Mašínové Milan Janoušek. Stát si chce ponechat pozemky, na nichž jsou například silnice nebo čerpací stanice Čepro.

„Chceme, aby byl spor vyřešen co nejdříve a co nejrychleji, proto navrhujeme přenechání majetku v takové hodnotě, na který má paní Mašínová nárok. Zároveň si myslíme, že nabízené pozemky jsou pro plánované účely více než vyhovující,“ řekl u soudu právní zástupce Státního pozemkového úřadu Adam Rakovský.

Janoušek zároveň uvedl, že současný návrh státu není v souladu s nálezem Ústavního soudu. Podle Ústavního soudu postupoval Okresní soud v Kolíně příliš formalisticky a chyboval, když nepoučil Mašínovou o povinnosti postupovat koordinovaně s ostatními dědici a rovnou její žalobu zamítl. V pondělí byli proto poprvé sourozenci Zdeny Mašínové účastníky soudního řízení, i když jen v zastoupení právním zástupcem Janouškem.

Podpis smlouvy pod nátlakem?

Žalující strana se od roku 2012 snaží o zpochybnění smlouvy, kterou protinacistický odbojář Josef Mašín postoupil statek na své děti – Ctirada, Josefa a Zdenu. Mašínová tvrdí, že smlouvu Mašín podepsal pod nátlakem a že skutečným vlastníkem majetku byl i v době úmrtí on. Pokud soud návrhu vyhoví a smlouva bude prohlášena za neplatnou, může Mašínová prostřednictvím dědického řízení získat majetek zpět. Stát se ale může odvolat a celý proces opět zdržet.

Rod Mašínů na statku žil po staletí. V roce 1940 jej protinacistický odbojář Josef Mašín nechal přepsat na své tři nezletilé děti. Později statek zabral stát. Po listopadu 1989 získala dvě osminy statku Zdena Mašínová, zbytek zůstal státu, protože bratři Ctirad a Josef Mašínové se do Česka nevrátili – zůstali ve Spojených státech.

Mašínová chce v rodinném statku v Lošanech vytvořit důstojný památník svého otce. Nemovitost v současné době chátrá.

salto ( 21. února 2017 08:35 )

Ta že by chtěla někoho odškodnit? Těmto hyenám jde jenom o prachy

zednik ( 20. února 2017 20:05 )

Všichni dostávali fin. náhrady za zastavěné pozemky. Ona chce ty pole i tou silnicí a benzínkou ?

agfor ( 20. února 2017 19:59 )

Babka má smůlu, že žije ještě hodně lidí, kteří pamatují, jak bratři mašínové při útěku vraždili na hranicích.

sorbonka ( 20. února 2017 18:51 )

A co se v po roce 1989 asi privatizovalo? Kde to je dneska? Komunisti byli čajíček proti dnešním kovbojům.

tgbg ( 20. února 2017 18:40 )

Co komunistický vyvrhel jednou ukradl, už nikdo nikdy nedostane zpět.

Zobrazit celou diskusi