Sobota 4. května 2024
Svátek slaví Květoslav, zítra Klaudie
Oblačno 21°C

Česká koruna v krizi: Otázky a odpovědi kolem naší slabé měny!

Autor: Vladimír Barák - 
14. ledna 2015
05:00

Koruna padla na letitá minima k dolaru, vůči euru na tom není o příliš lépe. 24,05 Kč za dolar a 28,34 Kč za euro... Inu, pamatujeme lepší časy. Proč nyní koruna oslabuje, aniž by došlo k další intervenci ČNB? Kdy přestane padat a co na to říkají exportéři a cestovní kanceláře, kterých se to přímo dotýká?

Proč koruna oslabuje?

Za prudkým oslabením koruny v posledních dnech stojí hlavně obavy trhu, že ČNB na svém únorovém zasedání oznámí zvýšení intervenční hladiny ze současných 27 korun za euro až na 29 či 30 korun za euro. Proč by to dělala? ČNB ve svém inflačním cíli počítá s inflací ve výši dvou procent. Ale inflace v prosinci se podle statistiků zastavila na 0,1 procenta, což může bankéře přimět k dalším krokům. Trh tak vlastně již trochu předjímá rozhodnutí centrálních bankéřů.

Kdy koruna přestane padat?

Rozhodující bude setkání bankéřů 5. února. Zde má zaznít, jak bude ČNB pokračovat se svými opatřeními. Intervenci přitom vůbec posílit nemusí. Podle expertů spíše ČNB jen prodlouží současnou intervenci. Ta má podle nynějších plánů trvat minimálně do roku 2016. Po 5. únoru by mohl kurz opět nabrat relativně normálních běžných hodnot.

Komu slabý kurz pomůže a komu uškodí?

Oslabující koruna může pomoci vývozcům. Na stranu druhou ale vzroste tlak na zdražení dovozového zboží, jako je například elektronika. Výrazně prodraží i pobyt v zahraničí.

Jaké nakupovat měny? Kdo chce na změnách kurzu vydělat, nebude to mít jednoduché. Podle odborníků se totiž kurzovní změny jen těžko předpovídají. „Z horizontu celého letošního roku je pravděpodobnější výraznější oslabení koruny vůči dolaru než vůči euru. Možná se může jevit jako prozíravější nakoupit nyní dolary a před létem je směnit za eura nebo koruny, dle potřeby,“ radí například Lukáš Kovanda z finanční skupiny Roklen.

Pomůže kurz vývozcům?

Dovoz zdraží, ale slabá koruna naopak pomůže vývozcům. To říkají učebnice ekonomie o oslabování národních měn. Platí toto pravidlo? Blesk se zeptal předních českých exportérů, jak slabá koruna ovlivní jejich podnikání.

Kateřina Krásová, mluvčí Plzeňského Prazdroje: „Export činí přibližně deset procent uvařeného piva. Kurzové výkyvy mohou mít však vliv i na domácí produkci, díky importu např. některých obalových materiálů. Krátkodobě, tedy přibližně pro období tohoto roku, jsme schopni veškeré možné dopady zmírnit díky programu zajištění proti kurzovým rizikům, který používáme. Pro dlouhodobější období může potenciálně dojít k negativním dopadům. Vývoj měn vyhodnocujeme a průběžně je promítáme do našich plánů na příští období.“

Tomáš Kubík, mluvčí Škody Auto: „V krátkodobém časovém horizontu by kurzové změny neměly mít dopad na hospodaření ŠKODA AUTO. Naše peněžní toky jsou zajištěny standardními finančními nástroji. Pro finanční řízení naší společnosti jsou primárně směrodatné finanční ukazatele v euru, nikoliv v české koruně. Z tohoto pohledu by pro nás byla přínosem dlouhodobá stabilita kurzu české koruny k euru. Proto také již dlouho prosazujeme přistoupení k euru.“

Zdeněk Chromý, viceprezident představenstva Rudolf Jelínek: „Změny kurzů světových měn nás ovlivňují pozitivně i negativně. Aktuálně díky exportům našich ovocných destilátů, především do dolarových oblastí, je to pozitivní trend. Ale ani exporty nejsou jen čisté plus, pokud bereme v úvahu naopak propad rublu, který může naopak objem exportu změnit směrem dolů. Vzhledem k tomu, že naše společnost je také distributorem značek ze zahraničí, dotýká se nás i druhá strana mince a tou je dražší nákup těchto importovaných výrobků.“

A co na to cestovky?

Oslabení koruny se neprojeví jen při nákupech v zahraničí, ale také při nákupu dovolené. Mluvčí cestovních kanceláří proto doporučují zakoupit dovolenou co nejdříve. Už za pár měsíců byste totiž mohli nad ceníky cestovek zaplakat…

Pavlína Pešová, Firo Tour: „Rozhodně se vyplatí brzký nákup. Úspora při nákupu letní dovolené totiž dosahuje klidně i tisíců korun. Bude- li nepříznivý vývoj koruny pokračovat i nadále, v cenách se skutečně bude muset odrazit.“

Jan Osůch, Ficher: „Ceny držíme, takže pro klienty se nic nemění. Není důvod, aby si kvůli zprávám o výkyvu kurzu odpustili letní odpočinek u moře. Až si budou před dovolenou měnit peníze na drobné útraty, dostanou za koruny méně.“

Michal Tůma, Invia.cz: „v případě intervence z roku 2013 Češi s nákupem dovolené nevyčkávali a pořizovali zájezdy v režimu first minute, kterých se zdražování nedotklo. Ukázalo se, že to byl dobrý krok. Lze to doporučit i tentokrát.“

Stanislav Zima, Exim Tours: „Míra oslabení koruny je tak citelná, že každá káva či drobné občerstvení například na svahu bude o poznání dražší. Zareagovat budou muset i cestovní kanceláře. Koupit dovolenou doporučujeme už nyní.“

Petr Šatný, Alexandria: „Kurz bude mít negativní dopad na všechny subjekty v cestovním ruchu. Pokud by kurz koruny zůstal na současné úrovni delší dobu či se ještě zhoršil, zřejmě by se to projevilo i na cenách zájezdů a slevách.“

žanyn ( 18. února 2024 09:49 )

Všímáte si onoho farizejství našich medií? Jednou křičí - koruna posiluje, velké problémy našich exportérú...
koeuna devalvuje - Slabá koruna prodraží dovolené...Takže co vlastně naši zpravodajci míní? Jednoznačně plivání na naši měnu. Což kdyby místo toho psali o negativech EURA??? To ti podělaní asi neumějí.....

mememumu ( 16. ledna 2015 14:02 )

"Kellner přebíral české O2 kdy?No přece jak Singer ,,krásně "upravil korunu....je třeba dále psát?" - ano, je třeba dále psát. Měl bys nám vysvětlit, co tím chceš říci. Abychom se zasmáli tvé nevědomosti a neinformovanosti.

marais ( 15. ledna 2015 12:30 )

a na to si přišel jak?

marais ( 15. ledna 2015 12:30 )

..to není pravda, ČNB si musí vydělat na své statisícové platy, vlastní miliardové ztráty a tak obere české střadatele! Hanba!

marais ( 15. ledna 2015 12:27 )

SORRY, mezi Greckom a ČR JE ZNAČNÝ ROZDÍL... v Grecku jsou vyšší platy i důchody !

Zobrazit celou diskusi