Singer: Slabou korunu budeme držet na hranici 27 korun k euru

Šéf České národní banky Miroslav Singer  (Autor: archiv Blesku, ČTK)
Autor: ČTK, pet - 
23. ledna 2015
11:34

Česká národní banka (ČNB) bude patrně uplatňovat hranici 27 korun k euru jako kurzový závazek pro českou měnu déle, než původně předpokládala. Důvodem je skutečnost, že v dohledné době zřejmě nebude potřeba zpřísnit v ČR měnovou politiku.

V rozhovoru otištěném v dnešním vydání slovenského listu Hospodárske noviny to řekl guvernér ČNB Miroslav Singer. "Dovážíme a ještě nějakou dobu zřejmě budeme importovat systematické protiinflační a často i deflační tlaky z eurozóny. Kurzovní závazek na nějaké hranici pomáhá omezovat jejich negativní důsledky na poptávku v české ekonomice. Limit na úrovni 27 korun za euro tu s námi pravděpodobně zůstane déle, než jsme předpokládali," uvedl Singer.

Režim devizových intervencí se zmiňovaným závazkem ČNB zahájila předloni v listopadu a později oznámila, že ho neukončí dříve než v roce 2016. Koruna tento měsíc oslabila až k úrovni 28,50 Kč za euro. Následně část ztrát smazala a dostala se pod hranici 28 Kč/EUR. Singer uvedl, že kolísání kurzu české měny nebylo nijak dramatické.

"My necháváme kurz volně fluktuovat na úrovních nad stanovených 27 korun. Nemáme určenou žádnou horní hranici," řekl Singer. Guvernér ČNB také poznamenal, že klesající ceny ropy jsou spíše pozitivním faktorem pro ekonomiku. Sice prý mohou být překážkou pro dosažení inflačního cíle ČNB, ale na druhé straně pomáhají firmám.


prudicvloganu ( 23. ledna 2015 12:00 )

míro,že se ze sebe nepoblejes,když koukáš do zrcadla.ono ti to nestačlio se a tobě dosazenými se napakovat na poslední devalvaci.Hrkla mi tehdy slza,když jsi vydal prohlášení a říkal,že ještě rano jsi nic nevedel a netusil.. V Číne by z tebe byla zabijacka.Ten balik a dokonce vyznamenáni ti od srdce preju.Jak koukám jednou se svizt ti nestacilo,zase vymyslíš,než pujdeš od koryta? Nazdar

jakarte ( 23. ledna 2015 11:55 )

Je to MAAAA...MAAAAA....MAGOR

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud