Neděle 3. března 2024
Svátek slaví Kamil, zítra Stela
Oblačno 11°C

Masakr české národní měny: Euro už je za 28,40 Kč! Dolar za 24 Kč!

Koruna výrazně oslabila vůči euru i dolaru
Koruna výrazně oslabila vůči euru i dolaru  (Autor: Foto Blesk K. Kopáč, A. Malachovský, infografika Blesku)
Autor: Vladimír Barák - 
13. ledna 2015
06:41

Plánujete zimní dovolenou nebo nákup nové elektroniky? Tak se připravte, že tradiční lednový výprodej bude poslední možnost, jak nakoupit levně. Koruna dál ztrácí na hodnotě!

Euro jste už včera nekoupili levněji než za 28,40 koruny. Ještě dramatičtější pád zažila koruna vůči dolaru. Kurz se prozatím zastavil na 24 korunách za dolar. A analytici čekají, že bude ještě hůř. V případě eura jde o šestiletý rekord, u dolaru dokonce o rekord devítiletý. Největší česká banka ČSOB například nabízí jedno euro už za 29 korun. Takový skok kurzu zdraží například cesty do zahraničí nebo dovozové zboží a bude mít vliv i na cenu benzinu a nafty.

Ale proč je koruna tak slabá? „Za současným dalším oslabením české koruny je mimo jiné i chybné rozhodnutí centrální banky o intervenci na oslabení české koruny z listopadu 2013. Vystresovaný trh tak očekává další neadekvátní opatření ze strany ČNB a kurz koruny se i vlivem vnějšího prostředí dále propadá,“ řekl Blesku ekonom Miroslav Ševčík, děkan Národohospodářské fakulty VŠE v Praze.

A podle odborníků bude ještě hůř. „Posilování jak eura, tak hlavně dolaru oproti koruně očekáváme i v následujícím období. Postupně bychom se mohli dostat až na kurz 26 korun za dolar,“ řekl Blesku Marek Šperlich z investiční kanceláře Rovný a Šperlich. Oslabování by mohlo pokračovat až do 5. února, kdy zasedá ČNB. Do té doby může euro stát klidně i 30 korun, tvrdí analytici.

Takhle od září 2014 rostl kurz dolaru vůči koruně Takhle od září 2014 rostl kurz dolaru vůči koruně | Infografika Blesku

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

1pravda1 ( 14. ledna 2015 14:57 )

Žádám Zemana, aby neprodleně odvolal Singera dosazeného na poslední chvíli Klausem za poškozování ČR. Psychicky nemocný Singer začal oslabovat korunu v době největší krize - magor, jako by nestačilo, že předtím proběhlo zdražování formou neustálého zvyšování DPH Kalouskem.

pgga ( 13. ledna 2015 20:50 )

Zeman? Pritel ruska?..Ten ktery tvrdil ze sankce nepomuzou?..Myslite ze USA a EU nevi co ma CR za prezidenta?..Vi a moc dobre..

e.44 ( 13. ledna 2015 12:50 )

Červené karty byly nasměrovány správným směrem. Jediný kdo může odvolat vedení ČNB je právě Zeman.

marie60 ( 13. ledna 2015 09:42 )

marie60 ( 13. ledna 2015 09:42 )

Zobrazit celou diskusi