Ekonomka: euro musí být pod 20 korun, do té doby nespěchejme s eurozónou

Bývalá členka bankovní rady Eva Zamrazilová varuje před rychlým přijetím eura.  (Autor: ČTK)
Autor: ČTK - 
20. února 2015
09:55

V případě přijetí jednotné evropské měny v České republice by měl být kurz koruny pod 20 korunami za euro, tvrdí  hlavní ekonomka České bankovní asociace  Eva Zamrazilová. Podle ní by se proto nemělo s přijetím eura v ČR spěchat.

„Koruna má plynulý prostor k dlouhodobému posilování vůči euru, a proto by neměl být ten vstup do eurozóny uspěchán,“ uvedla v pořadu Euro E15 TV Zamrazilová. Podle ní by se takový kurz nemusel líbit exportérům, ale je třeba podle ní brát ohled i na běžné občany. Česká ekonomika by podle ní měla být v době přijetí eura na zhruba 80 procentech úrovně Německa nebo Rakouska.

Česká měna ve čtvrtek uzavřela na hodnotě 27,38 Kč/EUR a proti středě dále zpevnila. Podpořila ji středeční slova prezidenta Miloše Zemana, že do bankovní rady České národní banky (ČNB) nebude jmenovat lidi podporující devalvaci koruny. ČNB totiž v listopadu roku 2013 zahájila intervence na oslabení koruny, která se z tehdejší úrovně kolem 25,80 Kč/EUR posunula až nad 27 Kč/EUR. Počátkem letošního února pak Bankovní rada ČNB oznámila, že neukončí režim devizových intervencí dříve než ve druhém pololetí 2016.

Podle Zamrazilové nelze přijetí eura v tuzemsku uspěchat také proto, že eurozóna je v současnosti úplně jiná než v době, kdy Česko vstoupilo do EU. „V době vstupu tady nebyly jasné kontury, že bude bankovní unie, záchranné mechanismy... Nedává mi smysl vstupovat někam, kde je další vývoj pod velkým otazníkem,“ uvedla.

Ministerstvo financí i Česká národní banka ke konci loňského roku opět doporučily vládě prozatím nestanovovat cílové datum vstupu ČR do eurozóny. Premiér Bohuslav Sobotka už loni na jaře řekl, že první realistický termín pro vstup Česka do eurozóny je rok 2020. Při vzniku jeho vlády před více než rokem uvedl, že termín přijetí eura pravděpodobně tento kabinet nestanoví. Naopak velkým zastáncem eura je prezident Miloš Zeman.

V případě přijetí jednotné evropské měny v České republice by se měl tržní kurz koruny přibližovat paritě kupní síly, ta je přitom pod 20 korunami za euro. V dnešním pořadu Euro E15 TV to uvedla hlavní ekonomka České bankovní asociace a bývalá členka bankovní rady Eva Zamrazilová. Podle ní by se proto nemělo s přijetím eura v ČR spěchat.

Parita kupní síly

Parity kupní síly měn nejsou exaktně definovanou veličinou, avšak umožňují podstatně přesnější srovnání skutečné ekonomické úrovně, struktury a výkonnosti států. Základem výpočtu parit je porovnání cen v národních měnách u dostatečného počtu shodných výrobků a služeb na vnitrostátních trzích. To se zpravidla provádí metodou spotřebního koše vyjadřujícího běžné náklady domácnosti.

Zdroj:Wikipedia

 

panamira ( 20. února 2015 13:06 )

Zde vládne německá ekonomika a euro je přizpůsobené na ruku jejich zájmu - exportu. České platy těsně nad vodou a evropské vstupy za všechny produkty. 90% populace republiky zadlužené na dlouhou dobu díky této politice. Lidé ztratili důstojnost.

lunatic ( 20. února 2015 12:14 )

Vůbec nerozumím tomu ,proč bychom měli,ať již kdykoliv přijímat nějaké papíry ,ve formě eur,když nejdůležitější a i nejstabilnější měnou světa je švýcarský frank ... a brzy bude stabilní i britská libra;ve Švýcarsku si však nikdo nehraje na spasitele,jako u nás ... a cizince,byť jsou bohatí,ošetří pouze v případě,že si před cestou k nim uzavřel cestovní pojištění - tady vládne humanita a tak budou brzy gastarbaiteři do korun vrtat dirky,aby tyto bylo možné použít alespoň,jako knoflíky

ivoadler ( 20. února 2015 11:57 )

To není jiný názor, to je konkrétní hospodářská politika s katastrofálním dopadem. A za tu někdo musí nést odpovědnost. Já prezentuji svůj názor a na ten mám podle tebe právo. Upíráš mi to, co sám vehementně děláš. Nepleť si pojmy s dojmy, hulváte.

mememumu ( 20. února 2015 11:25 )

O návratu marky jsem nic nepsal. Psal jsem o návraty stavu, kdy marka měla nižší hodnotu než koruna. A ten se skutečně nevrátí.

mememumu ( 20. února 2015 11:14 )

A ocituješ mi tedy, kde jsem psal "až se EU rozpadne tak budou v Německu platit korunou", tragéde?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud