Neozývá se ještě 54 Čechů v Nepálu: Jsou v ohrožené oblasti?!

Autor: ČTK - 
18. 10. 2014
10:15

Prudká sněhové bouře v Himálajích v Nepálu si tento týden v Nepálu vyžádala životy 32 lidí, většinou cizinců. Další turisté jsou nezvěstní a mezi nimi jsou i mnozí Češi.

Mluvčí českého ministerstva zahraniční Johana Grohová dnes oznámila, že české úřady se stále snaží kontaktovat 54 českých turistů. Zbývajících 26 Čechů, s nimiž úřad nemá spojení, se pohybovalo mimo ohroženou oblast. Černínskému paláci se už podařilo spojit se 172 českými turisty, kteří jsou podle Grohové v pořádku a v bezpečí. "Máme s nimi navázán telefonický kontakt," informovala.

Nepálská policie tvrdí, že se podařilo dostat do bezpečí 385 turistů, mezi nimi 180 cizinců. "Domníváme, že všichni zbývající turisté, kteří jsou v oblasti, jsou mimo nebezpečí. Nikdo další nás nekontaktoval se žádostí o záchranu nebo o informace," řekl Binaj Ačarja z nepálského turistického svazu.

Armádní vrtulníky dnes kroužily nad turistickou trasou v oblasti Annapurny a z Káthmándú dorazil tým odborníků, který má pomoci dostat lidi do nižších poloh. Mnozí jsou uvězněni v horských útulcích a chatách.

Dostat se k nim je kvůli vysoké vrstvě sněhu obtížné, i když dnes panuje v oblasti jasné počasí. Záchranáři upozornili, že k vyproštění obětí z lavin, které mohou být rozptýleny v širším okolí, bude zapotřebí několika dnů. Záchranné práce koordinují dvě nepálská ministerstva.

 Ve výšce 4300 metrů kvůli množství sněhu uvízla v Nepálu sedmičlenná výprava české cestovní kanceláře Livingstone. Dnes kolem poledne by se skupina měla přesunout do bezpečí vrtulníkem.

Turistická sezóna

Sněhové bouře a laviny udeřily ve středním Nepálu tento týden. Vedle oblasti osmitisícovek Annapurna a Dhaulágirí zasáhly především údolí Mustang. Asi třítýdenní okruh kolem Annapurny patří mezi klasické himálajské trasy a zejména na jaře a teď v říjnu se na něj vydává mnoho turistů.

Nynější počasí se sněhovými bouřemi, které je zde pro toto roční období netypické, přinesly do centrálního Nepálu dozvuky tajfunu Hudhud, který minulý víkend udeřil ve východní Indii.

 

Volby 2018

Volby do Senátu 2018 Komunální volby 2018

Komunální volby v Česku budou 5. a 6. října. V nich si lidé z více než 200 tisíc kandidátů na kandidátních listinách vyberou nové zastupitele svých obcí.

Ve stejném termínu navíc ve třetině obvodů proběhnou i volby do Senátu. Tam se chce probojovat více než 200 kandidátů.

Kde se volí do Senátu Systém senátních voleb Systém komunálních voleb Průzkum Volby v roce 2018

Doporučujeme
japos22 ( 18. října 2014 12:18 )

Možná pojišťovna - a pojištění bude pěkně drahé - nebo si to Nepálci zakalkulují do poplatků za vstup.

japos22 ( 18. října 2014 12:09 )

Já se nebojím, a Nepálcům to nevadí lítat pořád na záchranu - je to chudý stát, i když z turistiky má velký zisk - takže znovu: KDO TO PLATÍ?

linice ( 18. října 2014 11:11 )

Nemusíte se bát, z vašich daní se platí pouze záchranné akce v ČR ;-)

japos22 ( 18. října 2014 10:41 )

Kdo platí ty vrtulníky?

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa