„Začátkem října byl u Humpolce stražen vzácný rys ostrovid a před několika týdny jelen u Velkého Meziříčí. Střety motoristů se srnčí zvěří, divočáky či zajíci už nepovažujeme za nic mimořádného,“ uvedla policejní mluvčí Dana Čírtková. Denně po nejstarší české tepně projeden kolem 100 000 aut, jejich řidičům po srážce se zvířetem ve vysoké rychlosti hrozí i smrt.

„Evidujeme asi sedm přechodů dálnice losy z Polska. D1 je pro ně a nejen pro ně největší překážkou. Výstavba čtyř ekoduktů přes dálnici je sice přislíbena, ale jak to nakonec s přechody pro zvířata dopadne je ve hvězdách,“ říká šéf Agentury ochrany přírody a krajiny v Havlíčkově Brodě Václav Hlaváč. Po modernizaci by měla být dálnice snad oplocena.

Puma, 122. kilometr

U benzínky a motorestu Černá studánka se Po D1 pohybovala v roce 1993 puma, která uprchla majiteli na dálničním odpočívadle z přepravní bedny. Šelmu uspal přivolaný veterinář.

Klokan, 94. kilometr

„Mezi svodidly se pase klokan,“ telefonovala vyděšená řidička v prosinci 2011 na policii. Vendelín uprchl majitelce z farmy na Humpolecku. Policisty trápil několik týdnů, nakonec se domů vrátil sám.

Bobři, 133. kilometr

U Měřína v bezprostřední blízkosti dálnice se nachází bobří kolonie. Každý rok několik bobrů zahyne pod koly aut při přechodu dálnice.

Rys, 80. kilometr

Pracovníci údržby našli letos v říjnu u Koberovic u svodidel tělo rysa ostrovida. Pocházel zřejmě ze Šumavy a hledal nové teritorium. Dálnice se mu stala osudnou!

Los, 62. kilometr

U Bernartic srazil šofér avie v roce 1989 migrujícího losa. V roce 2001 los tři dny postával na 92. kilometru u Humpolce. Záchranáři ho museli uspat a přes dálnici převézt. Celkem je zaznamenáno sedm přechodů losů přes D1.

Pštros, 50. až 60. kilometr

Na Benešovsku, mezi 50. až 60. kilometrem, pochodoval v roce 2011 po krajnici pštros emu. Nakonec zmizel neznámo kam.

Jelen , 146. kilometr

U Velkého Meziříčí byl letos na podzim sražen jelen evropský.