Jak to vypadá, když se odstřeluje stará munice: Obrovský výbuch a kusy železa!

Pyrotechnici odpálili několik desítek kilogramů staré munice
Autor: ČTK - 
19. 9. 2013
22:30

Desítky kilogramů staré munice z první i druhé světové války dokáže zavařit nejednomu zemědělci či naprosto náhodnému nálezci. Kromě strachu o život přichází na řadu zodpovědnost – nahlášení munice. A s takovou nahlášenou municí mají pyrotechnici jasný záměr: Odpálit! Takhle to vypadá...

"Jednalo se zejména o fragmenty německé munice ráže 75 milimetrů, které byly nalezeny v bývalé trhací jámě, kterou používal Wehrmacht, naše granáty vzor 34 nebo dělostřeleckou munici," řekl novinářům šéf trhací jámy Ralsko Josef Pavinský.

Podle něho pyrotechnici odpalovali 40 kilogramů dělostřeleckých fragmentů, 40 ručních granátů, 20 dělostřeleckých granátů, 20 dělostřeleckých min ráže 82 milimetrů a deset dělostřeleckých min ráže 120 milimetrů, z nichž každá má v sobě přes 1,5 kilogramu trhaviny.

Samotnému zničení výbušnin předcházela důsledná příprava. Pyrotechnici nejdříve vykopali jámy, do kterých střelivo nanosili. "Pak se přiložilo náloživo, to znamená další výbušnina, která přivede k iniciaci tu munici," popsal postup Pavinský s tím, že následně byla výbušnina zaházena asi dvěma metry zeminy.

Video Jak vypadá odstřel staré munice? - Blesk - David Malík
480p 360p 240p

Volby 2018

Volby do Senátu 2018 Komunální volby 2018

Komunální volby v Česku budou 5. a 6. října. V nich si lidé z více než 200 tisíc kandidátů na kandidátních listinách vyberou nové zastupitele svých obcí.

Ve stejném termínu navíc ve třetině obvodů proběhnou i volby do Senátu. Tam se chce probojovat více než 200 kandidátů.

Kde se volí do Senátu Systém senátních voleb Systém komunálních voleb Průzkum Volby v roce 2018

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa