Pátek 26. dubna 2024
Svátek slaví Oto, zítra Jaroslav
Oblačno, déšť se sněhem 9°C

USA prodaly vilu Koženého: Česku nabízejí půl miliardy

Kožený stále trvá na tom, že byl úspěšným a hlavně poctivým podnikatelem.
Kožený stále trvá na tom, že byl úspěšným a hlavně poctivým podnikatelem.  (Autor: čtk)
Autor: ČTK, ljšk - 
15. května 2012
07:53

Akcionáři harvardských fondů, které v 90. letech připravil o peníze tunelář Viktor Kožený, mají konečně šanci na odškodnění. Spojené státy prodaly jeho vilu a utržené peníze nabízejí Česku.

Podle Mladé fronty nabízejí USA České republice zhruba půl miliardy korun, které utržily za prodej luxusní horské chaty Viktora Koženého v Coloradu. Částečného odškodnění by se tak mohli dočkat akcionáři harvardských fondů.

Kontroverzní podnikatel podle nepravomocného rozsudku způsobil v 90. letech několikamiliardovou škodu Harvardskému průmyslovému holdingu. Akcionáři však mají na získání peněz pouhých deset dní. V USA je Kožený podezřelý z uplácení při pokusu o privatizaci ropného průmyslu v Ázerbájdžánu.

Šance jsou velké

"Šance získat finance z USA je opravdu velká," řekl deníku likvidátor fondů Zdeněk Častorál. Američané chatu v Aspenu zabavili a prodali za 413 milionů korun již před několika lety, přestože ji podnikatel přepsal na svou matku. Podle prokuratury používal Kožený dům k podvodným investicím. Letos na konci března ale USA neuspěly s žádostí o vydání Koženého z Baham a prokurátoři tak musejí podnikateli peníze do 25. května vrátit, což nechtějí.

Spojené státy proto informovaly české úřady, které mohou na peníze vznést nárok. "Urychleně podnikám veškeré kroky k zajištění majetku. A to v Česku i u amerického soudu," sdělil MfD Častorál. Američané mu podle deníku poradili i to, že se peněz může domoci prostřednictvím civilní žaloby v USA. Častorál si tam musí rychle najmout právníka a poslat soudu podklady.

Pomáhají mu i české úřady. "Obecně můžeme potvrdit, že jsme obdrželi od americké protistrany informaci o možnosti domáhat se finančních prostředků zadržených v souvislosti s trestním řízením v USA proti Viktoru Koženému," sdělila deníku mluvčí ministerstva spravedlnosti Petra Hrubá s tím, že vrchní soud ihned informoval zmocněnce poškozených. Podle justičních expertů mají akcionáři dobrou šanci uspět.

Tunel, úplatky, korupce

Pražský městský soud vynesl nepravomocný rozsudek nad Koženým v červenci 2010. Spolu se svým kolegou Borisem Vostrým podle něj v letech 1995 a 1996 převáděl majetek z Harvardských investičních fondů a Sklo Unionu Teplice a poškodili Harvardský průmyslový holding, který následně skončil v likvidaci. Způsobili prý škodu 16 miliard korun. Kožený považuje tento proces za politický.

Američané podezírají Koženého z uplácení. Do ázerbájdžánské operace, která měla získat podíl na privatizované ropné společnosti Socar, vložili američtí investoři prostřednictvím Koženého 350 milionů dolarů (asi 6,8 miliardy korun). Stát firmu ale neprodal a investice ztratily hodnotu.

Kožený žije od roku 1995 na Bahamách. Tamní policie ho kvůli americké žádosti o extradici zatkla v říjnu 2005. Po devatenácti měsících ve vazbě v bahamské věznici byl finančník propuštěn na kauci 300.000 dolarů (5,8 milionu korun). V roce 2007 bahamský soud rozhodl, že Kožený se nedopustil zločinů umožňujících vydání.

České soudy se ke kauze Koženého a Vostrého vrátí letos na podzim. Advokáti obou obžalovaných mužů se totiž proti prvoinstančnímu verdiktu odvolali. Vostrý je také stíhán jako uprchlý.

husqarnowicz ( 15. května 2012 18:54 )

Přesně tak! Největší zlo doby odr. 1989 se jmenuje klaus.

husqarnowicz ( 15. května 2012 18:52 )

Ty musíš místo mozku mít nějakou řídkou s.r.a.č.k.u, v nejlepším případě něco jako opičí ejakulát.

adelinda ( 15. května 2012 14:16 )

proboha, vaclav-vkve, nevotravuj s tím u každého článku

rukka ( 15. května 2012 12:05 )

Všechno virtuální kecy. Tenkrát někdo ohodnotil nějakej podnik na nějakou hodnotu, kterou nikdy neměl a dodnes zoufalci počítají, o kolik stát přišel. Kdyby byly ty fabriky tak dobrý, tak jedou dodnes - ty co fungujou, byly dobrý, zbytek stál za hov.... Proto zkrachovaly, né, že je někdo odnes. A že Koženýho nakonec potopili komunisti v Asii? To jsou kur..y po celým světě. A že blbci, co mu dali v USA prachy a věděli, že je tam riziko krachu?? To ví každej, možnost velkýho výdělku skýtá možnost velkýho prodělku - s tím do toho ty amíci svoje nakradený prachy dávali.

arcaben ( 15. května 2012 11:42 )

Právě,že to bylo naopak!!!Tuneldědek dal šanci,aby se vůbec nějaký Kožený realizoval!!Divoká privatizace/potažmo zlodějna století=dítě vrchního zloděje Vendelína!!!

Zobrazit celou diskusi