Teroristu z Paříže má před soud vozit i vrtulník. Abdeslamovi hrozí 40 let

Autor: ČTK - 
5. 2. 2018
06:54

Za přísných bezpečnostních opatření v Bruselu začne proces se Salahem Abdeslamem, přímým účastníkem teroristických útoků v Paříži z listopadu 2015. Francouz marockého původu je obžalován ze střelby na policisty během zásahu v belgické metropoli v roce 2016. Hrozí mu trest odnětí svobody až čtyřicet let. Proces měl začít již v prosinci, soud ho ale odložil na žádost Abdeslamova obhájce.

Nyní osmadvacetiletý Salah Abdeslam se podle vyšetřovatelů podílel na teroristických útocích v Paříži ze 13. listopadu 2015, při kterých zahynulo 130 lidí. Na rozdíl od svého bratra i dalších členů teroristické buňky při atentátu nebyl zabit ani nespáchal sebevraždu, ale odjel z Paříže do Bruselu. Několik měsíců se pak úspěšně skrýval.

Belgičtí policisté jej nakonec našli v jednom z domů v bruselské části Forest. Při razii 15. března 2016 Abdeslam a další islamista Sofiane Ayari tři policisty postřelili a dokázali uniknout. Třetí radikál Mohamed Belkaid, který se s nimi skrýval, při incidentu zahynul.

Abdeslama se nakonec podařilo o pár dní později zadržet v bruselské čtvrti Molenbeek. Čtyři dny po jeho zatčení zaútočili teroristé na letišti a v metru v Bruselu. Atentát si vyžádal 32 mrtvých.

K soudu vrtulníkem?

U soudu se mají Abdeslam s Ayarim zodpovídat z pokusu o vraždu policistů a nedovoleného ozbrojování, obojí „v souvislosti s terorismem“. Abdeslama vydala Belgie předloni kvůli teroristickým útokům v Paříži do Francie. Kvůli procesu bude denně převážen z věznice v severofrancouzském Vendin-le-Vieil do bruselského justičního paláce. Jakým způsobem bude transportován, není jasné. Ve francouzských médiích se před časem objevily informace, že bude využit vrtulník.

Odklad začátku procesu, který byl původně naplánovaný na prosinec, si vyžádal nový Abdeslamův obhájce Sven Mary, aby se seznámil se spisem. Mary už Abdeslama zastupoval, loni v říjnu ale od jeho obhajoby upustil, neboť Francouz odmítal komunikovat.

Proces je zatím naplánovaný do pátku. Podle některých belgických médií by ovšem po dnešním začátku mohly následovat další průtahy.

Doporučujeme
georg7 ( 6. února 2018 11:17 )

Dite prolhane DIKTATORKY Adolfy Merkel strach nema !

repelos ( 5. února 2018 10:40 )

Presstituti, ,laskavě zveřejněte co hýbe USA! POTAŽMO CELÝM SVĚTEM.!!!! Clintonová,Clinton,Obama a Soros jdou před US vojenský tribunál. Byla odhalena špína kataklizmatického rozměru. Nezákonné odposlechy Trumpa,lhaní a kriminální podplacená činnost globalistů a FBI,veškeré superlži o ruském ovlivnění US voleb prezidenta-všechno se provalilo. Soros zřejmě přijde o své miliardy,pomocí kterých 16 let sprostě manipuluje. Mluví se i o tom že u tohoto tribunálu skončí i Merkelka a Macron.. I pražská kavárenská sebranka po pr.os.ra.ných volbách vytáhla ruské "špiony a hackery". Jenže u nás ,v ubohém protektorátě,jim to projde.

repelos ( 5. února 2018 10:36 )

Toto info je tak profláklé,že jste ho zveřejnili?? všechny další infa ze západu //počty zavražděných a znasilněných// tutláte. Takové prolhané prase jako vy nebyl ani Pepa Goebels. Došli jsme jako národ s Vencou Flaškou od slibované svobody k totalitě. Patříme k západu??? JAKÉMU ZÁPADU??? ANGLISTÁNU,FRANCISTÁNU, GERMANISTÁNU?? Tak takový západ si strčte do p.r.d.e.l.e!!!!

pepen ( 5. února 2018 08:48 )

Soudy stojí velké prachy-trest smrti!!Hned!!Zavraždil nevinné lidi...!!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa