Prokurátorka chce pro Abdeslama 20 let. „Věřím v Alláha,“ nebojí se terorista

Autor: ČTK, dj - 
5. 2. 2018
16:20

Za přísných bezpečnostních opatření začal v pondělí v Bruselu proces se Salahem Abdeslamem, jediným přeživším podezřelým z teroristických útoků z listopadu 2015 v Paříži. V belgické metropoli čelí obžalobě ze střelby na bruselské policisty při zatýkání v březnu 2016. Na počátku dal obžalovaný prostřednictvím svého advokáta najevo, že si nepřeje, aby fotoreportéři pořizovali jeho snímky, a pak odmítl odpovídat na otázky. Prokurátorka žádá pro Abdeslama a pro jeho společníka 20 let odnětí svobody; původně se hovořilo o tom, že obžalovanému hrozí až 40 let vězení. 

„Jste Salah Abdeslam, narozený v Bruselu 15. září 1989?“ dotázala se soudkyně Marie-France Keutgenová. „Nechci odpovídat na otázky,“ reagoval obžalovaný, který odmítl povstat.

Abdeslam: Alláh a důkazy mě zachrání

„Obvinili mě, a tak tu jsem a zachovávám mlčení, což je mé právo. Mé mlčení ze mne nedělá ani zločince, ani viníka. Bráním se mlčky, protože bych chtěl, abychom se spoléhali na vědecké a hmatatelné důkazy, a ne na zdání či na to, co si myslí veřejné mínění,“ prohlásil Abdeslam v odpovědi na naléhání soudkyně. Zdůraznil, že s muslimy se zachází nejhůře a jsou souzeni nejhorším způsobem, bez presumpce neviny, avšak nebojí se, protože věří v Alláha - a k tomu už nemá co dalšího dodat.

Abdeslama nad ránem převezla elitní jednotka z vězení Fleury-Mérogis v pařížské oblasti do justičního paláce v Bruselu, kam dorazil o čtyři hodiny později, uvedla agentura AFP. Bruselský soud je považován jen za předehru soudního procesu, který obžalovaného čeká ve Francii za pařížské atentáty. Provází jej však i velké očekávání, zda drobný delikvent, který se stal „veřejným nepřítelem č. 1“, u soudu přeruší své mlčení, jaké zachovával při výsleších.

V Bruselu začal proces s teroristou Abdeslamem. Před budovou soudu hlídkují desítky policistů.V Bruselu začal proces s teroristou Abdeslamem. Před budovou soudu hlídkují desítky policistů. | 

Pozůstalí cítí zklamání

Zklamaní, ale nikoli překvapení byli z Abdeslamova mlčení pozůstalí po obětech atentátu. „Nikdy jsem si osobně nemyslel, že by byl ochoten spolupracovat s belgickou justicí, když nespolupracuje s justicí francouzskou,“ prohlásil Philippe Duperron, jehož syn Thomas přišel o život při krveprolití v pařížské koncertní síni Bataclan. „Neodpovídal jinak než provokativně,“ usoudil.

Proces, který má trvat od pondělka do pátku s výjimkou volné středy, provázejí výjimečná bezpečnostní opatření.Nad impozantní budovou z 19. století, kde se soud odehrává, přelétává vrtulník, přístupy střeží obrněné vozy a ozbrojenci. 

List Le Figaro na svém webu poznamenal, že vzhledem k tomu, že si obžalovaný nepřeje vypovídat, by proces mohl skončit ještě dříve, než se plánovalo.

Dopadli ho až za několik měsíců

Osmadvacetiletý Francouz marockého původu se podle vyšetřovatelů podílel na teroristických útocích v Paříži ze 13. listopadu 2015, při kterých zahynulo 130 lidí. Na rozdíl od svého bratra i dalších členů teroristické buňky při atentátu nebyl zabit ani nespáchal sebevraždu, ale odjel z Paříže do Bruselu. Několik měsíců se pak úspěšně skrýval.

Salah AbdeslamSalah Abdeslam | 

Belgičtí policisté jej nakonec našli v jednom z domů v bruselské části Forest. Při razii 15. března 2016 Abdeslam a další islamista Sofiane Ayari tři policisty postřelili a dokázali uniknout. Třetí radikál Mohamed Belkaid, který se s nimi skrýval, při incidentu zahynul.

Bruselská pomsta za jeho zatčení

Abdeslama se nakonec podařilo o pár dní později zadržet v bruselské čtvrti Molenbeek. Čtyři dny po jeho zatčení zaútočili teroristé na letišti a v metru v Bruselu. Atentát si vyžádal 32 mrtvých.

U soudu se mají Abdeslam s Ayarim zodpovídat z pokusu o vraždu policistů a nedovoleného ozbrojování, obojí „v souvislosti s terorismem“. Abdeslama vydala Belgie předloni kvůli teroristickým útokům v Paříži do Francie. K procesu má být denně převážen z věznice v severofrancouzském Vendin-le-Vieil do bruselského justičního paláce.

Spoluobviněný: Nestříleli jsme

„Již jsem vypovídal před policisty, víc nechci říct,“ řekl soudkyni spoluobviněný Ayari. Ještě dříve tvrdil, že ani on, ani Abdeslam na bruselské policisty nestříleli. Prokurátorka Kathleen Grosjeanová naopak dokazovala, že střelné dráhy a množství 21 střel vypálených z bruselského bytu na policisty svědčí o tom, že islamisté měli v úmyslu strážce zákona zabít.

Čtyřiadvacetiletý Tunisan Ayari se do Evropy dostal ze Sýrie přes řecký ostrov Lesbos v davech uprchlíků, převážně Syřanů. Zájem o něj má i francouzská justice, pravděpodobně aby jej mohla obvinit v souvislosti s pařížskými atentáty, poznamenala AFP.

Obhájce zdržel proces

Odklad začátku procesu, který byl původně naplánovaný na prosinec, si vyžádal nový Abdeslamův obhájce Sven Mary, aby se seznámil se spisem. Mary už Abdeslama zastupoval, loni v říjnu ale od jeho obhajoby upustil, neboť Francouz odmítal komunikovat. Proces je zatím naplánovaný do pátku. Podle některých belgických médií by ovšem po dnešním začátku mohly následovat další průtahy.

Doporučujeme
karel fodor ( 5. února 2018 18:25 )

20 let.A jak se k tomu dopocitala.AHA ASI LIDSKY ZIVOT MA HODNOTU 0.A CO TAKHLE ZPROVODIT ZE SVETA JEHO BLIZKY A PRESNE TIM SAMYM CINEM CO UDELAL.TRESTALY BY POZUSTALY A JEHO OSOBNE BYCH UVELEBIL V KINE DAL MU K TOMU POPCORN ALE HLAVNE VSEM PRACOVNI TABORY.NECHAPU,ZE HAJZL NEDOSTANE TREST SMRTI

iFender ( 5. února 2018 17:11 )

Je to "fanatik" a tam nic moc nenadelate. Dival jsem se na video setreleni ruskeho SU-....nekdo to natacel na mobil a porad fanaticky "mlel" dokola "Allahu akbar". Ten rusky pilot se zachoval opravdu hrdinsky neprodal svoji kuzi lacino.To dokazi jen rusove aniz bych jim fandil.Sami muslimove maji z rusu "lufta"! Salam a volejovky!

kryssa ( 5. února 2018 16:49 )

Myslíš toho úchyla Macrona co píchá důchodkyně.......

kryssa ( 5. února 2018 16:47 )

Myslíš toho úchyla Macrona co *** důchodkyně .....

wp2t ( 5. února 2018 16:31 )

To je přesně to proč musí civilizovaná společnost prohrát s takovým ... Pane teroristo, prosím Vás, neřekl by ste nám ... Na středověkýho fanatika budou platit jen středověký postupy ..... On by takový hrdina nebyl kdyby se používaly stejný postupy jako používají oni. Stejně jako nejsou takový hrdinové osamocení útočící migranti, je vidět že útočí jen ve smečkách, ozbrojení na neozbrojené a v přesile a to my už dobře známe od .....

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa