„Pořád sledujeme podezřelé tašky.“ Češi popsali život v Bruselu po teroru
Uběhly dva roky od útoku teroristů na bruselské metro a letiště. Při tragédii tehdy zemřelo 35 lidí a dalších 340 bylo zraněno. Češi žijící v Bruselu se shodují, že nervozita a strach z města postupně vymizely, přestože v ulicích nebo u nádraží stále hlídkují vojáci. „Zvykli jsme si, ale přesto občas v metru hledám podezřelá zavazadla,“ řekl reportérovi Blesk Zpráv Petr, který bydlí přímo u stanice Maelbeek. V té teroristé odpálili bombu.
„Člověk už si to méně uvědomuje, ale přesto, když jdu do metra Maelbeek, které je nejblíže k mému bydlišti, tak si na to musím vzpomenout. To metro používaly mé děti, když jezdily do města. I teď, když nastupuju, tak se občas dívám, jestli někde není umístěno podezřelé zavazadlo,“ říká Petr Mooz, která pracuje jako úředník Evropské komise a denně se tak setkává se skupinami ozbrojenců.
Vojáci u ulic nezmizeli
Vojáci a policisté totiž z ulic Bruselu nezmizeli. Hlídkují u všech důležitých míst, kde proudí zástupy lidí, ať už jde o nádraží, obchodní domy nebo ulice v centru města.
Jejich vysoká koncentrace je také na obou bruselských letištích. Právě jedno z nich, letiště Zaventem, se stalo terčem úroku. V odletové hale se tam odpálili dva teroristé, k prvnímu výbuchu došlo v blízkosti přepážek leteckých společností American Airlines a Brussels Airlines, těsně poté následoval druhý výbuch před kavárnou Starbucks.
Sebevražedná exploze se odehrála také v metru, konkrétně ve druhém voze vlaku vyjíždějícího ze stanice Maelbeek směrem do stanice Schuman. Oběma stanicemi každý den proudí tisíce lidí a mezi nimi také většina úředníků EU.
Podezíravé pohledy v metru
Určitá nervozita je znát i dnes, byť není tak evidentní jako krátce po útoku. Lidé se snaží zapomenout, přesto jsou podezřívaví vůči dění kolem sebe.
Reportér Blesk Zpráv mluvil také se ženou, která je muslimského vyznání a nosí na hlavě šátek. Řekla, že občas čelí nepříjemným pohledům ostatních lidí. „Zvláště když je metro hodně přeplněné, tak na mě někteří koukají podivně. Hlavně ale cizinci nebo turisté.“
„Po těch dvou letech to trochu odeznělo, lidé ale stále mají tendenci se vyhýbat velkým shromaždištím. A uvědomují si, že se může něco stát,“ dodal Vilém Kolín, který v Bruselu žije od roku 2010.
Pietní akce i stužky politiků
Při dvou sebevražedných útocích 22. března 2016 v Bruselu zemřelo 32 lidí, k tomu tři pachatelé, a na 340 bylo zraněno. Výbuch na letišti Zaventem si vyžádal 16 životů, exploze v metru pak měla také 16 obětí. K atentátům, které provedli Belgičané arabského původu, se přihlásilo hnutí Islámský stát.
Památku obětí ve čtvrtek lidé uctili pietními akcemi přímo na letišti i ve stanici metra Maelbeek. Evropští politici, kteří přijeli do Bruselu v těchto dnech na unijní summit, nosili bílé stužky s datem tragédie.
tenco a arne100: přesně tak to je,souhlasím! Jen ať čmoudi vraždí ať vidí frantíci i angláni včetně Německa co si natropili když čmoudi vítají místo aby je vystěhovali odkud pochází. Ano,dobudou Evropu svou převahou,rodí 10 čmoudů každá čmoudice a od dětství je učí vraždit bílé!!! Není to normální rasa, kdo s nimi nesouhlasí a nepřejde na korán toho zavraždí!!