Pravičáci jako islamisté. Policie jim překazila čtyři teroristické útoky

Autor: ČTK - 
27. 2. 2018
07:07

Odcházející šéf britské protiteroristické policie Mark Rowley při svém rozlučkovém projevu v pondělí varoval před rostoucí hrozbou „krajně pravicového terorismu“ v Británii. Policisté údajně v loňském roce překazili čtyři útoky plánované pravicovými extremisty. Jejich fungování přirovnával Rowley k postupům radikálních islamistů.

„Hrozba pravicového extremismu je vážnější a náročněji zvladatelná, než jak to možná uznává veřejná debata,“ citovala nejvýše postaveného protiteroristického činitele Británie agentura Reuters. „Pravicová hrozba dříve nebyla organizovaná. Jednou za čas se objevil jednotlivec motivovaný tímto smýšlením a spáchal teroristický čin, ale nebyla zde organizovaná pravicová hrozba jako nyní,“ řekl novinářům Rowley, který za dva týdny završí svoji 31 let trvající kariéru u policie.

Podle Rowleyho se britská krajní pravice snaží navázat spolupráci s mezinárodními extremisty. Britskou veřejnost by prý měla „vážně znepokojovat“ existence skupiny Národní akce (National Action), jíž protiteroristická legislativa zakazuje činnost. Rowley ve svém projevu vícekrát Národní akci či Anglickou obrannou ligu (EDL) srovnal s islamistickými organizacemi, jakou je takzvaný Islámský stát.

„Zatímco se může zdát, že islamistické a extrémně pravicové ideologie jsou na opačných koncích problému, je paradoxně zřejmé, že obě mají mnoho společného,“ řekl. Oba proudy prý usilují o „posílení napětí a nejednoty v komunitách“, oslovují lidi sofistikovanou propagandou a vytváří izolaci a netoleranci zneužíváním pocitů křivdy.

Domácí nebo zahraniční islamisti operují v Británii už od teroristických útoků z 11. září 2001, píše agentura Reuters, militantní síť extrémní pravice se podle Rowleyho začala rodit teprve před dvěma lety. „Po větší část posledních 18 měsíců máme v Británii teroristickou organizaci neonacistů a stoupenců bělošské nadřazenosti, která je domácího původu a sleduje stejné cíle, jako kterákoli jiná teroristická organizace oddaná násilí,“ uvedl.

Od loňského března údajně britská policie zmařila deset islamistických plánů a čtyři krajně pravicové, k nimž ale nesdělil žádné podrobnosti, neboť jsou prý objektem probíhajících soudních sporů. Třetinu upozornění pro iniciativu britské vlády na boj s radikalizací v komunitách nyní tvoří osoby zapojené do krajně pravicového terorismu, napsal deník The Guardian.

Aktivity krajní pravice nyní vyšetřuje i domácí tajná služba MI5. Rowley uvedl, že v Británii momentálně běží 600 vyšetřování terorismu, v nichž je evidováno celkem 3000 podezřelých osob. Za poslední tři roky se počet zatčení souvisejících s terorismem zdvojnásobil a deradikalizační program dostal doporučení týkající se 2000 lidí.

Doporučujeme
wp2t ( 27. února 2018 10:54 )

Takže jestli to dobře chápu :když mohamedán spáchá takový násilný čin, tak nejde o teroristický útok, protože byl v cizím prostředí flustrovaný a nechápe souvislosti. Zatímco když nějakému běloušovi,kterému vypadávají vlasy, prdne v kouli a něco takového udělá, tak tajné služby najdou spojitost mezi takovými případy i pět let zpátky, třeba že bělouští pachatelé chodili do stejné základní školy a přestože se nikdy nepotkali(mohli komunikovat přes tajné schránky,že) vytvoří se teroristická skupina. Tak to je zpravodajství hodné Rudého(oranžového) práva a velmi dobře dělaná nezávislá žurnalistiky, he.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa