Pondělí 22. dubna 2024
Svátek slaví Evženie, zítra Vojtěch
Oblačno 7°C

Trump a Mayová si „vjeli do vlasů“. Soustřeďte se na islámský terorismus, vzkázal jí

Autor: bru/ČTK - 
30. listopadu 2017
15:17

Americký prezident Donald Trump vzkázal britské premiérce Therese Mayové, aby se soustředila na „islamistický terorismus v Británii“ poté, co Trumpa britská vláda kritizovala za sdílení protiislámských videí britského krajně pravicového uskupení. Mluvčí Mayové v reakci prohlásil, že předsedkyně britské vlády je plně soustředěna na boj proti extremismu. Řekl také, že většina muslimů v Británii dodržuje zákony a odmítá extremismus ve všech podobách.

Šéf Bílého domu tento týden sdílel tři videonahrávky, které původně zveřejnila místopředsedkyně krajně pravicové skupiny Britain First (Británie na prvním místě) Jayda Fransenová. Podle Fransenové jsou na nich vidět násilnosti ze strany muslimů.

Mluvčí Mayové ve středu uvedl, že prezident udělal chybu, když tyto příspěvky na Twitteru sdílel.

Nesoustřeďujte se na mě, soustřeďte se raději na destruktivní islamistický terorismus ve Spojeném království,“ opáčil Trump na Twitteru.

Mluvčí Theresy Mayové na to dnes odpověděl, že premiérka se na extremistické hrozby plně soustřeďuje. „Naprostá většina muslimů v této zemi dodržuje zákony a odmítá extremismus ve všech podobách. Premiérka se vyjádřila jasně... že tam, kde existuje islamistický extremismus, je třeba se mu rezolutně postavit. Tvrdě na tom pracujeme, jak doma, tak na mezinárodní scéně... společně s našimi americkými partnery,“ prohlásil mluvčí.

Na videu, které Trump ke svému Twitteru připojil v úterý, je podle popisku zachycen útok muslimského přistěhovalce na nizozemského chlapce s berlí.

Na videu, které se objevilo na Trumpově účtu ve středu, je muž v muslimském oděvu, který o zem rozbije sochu Panny Marie. Když sošku rozbije, ostatní arabsky zvolají: Bůh je veliký (Alláhu akbar). Na druhém záznamu pak podle Fransenové dav islamistů shodí ze střechy chlapce, kterého po dopadu umlátí.

Scény jsou vytržené z kontextu, tvrdí média

List The New York Times a agentura AP dnes uvádějí, že videa obsahují scény vytržené z kontextu i nepřesné údaje.

Postup Trumpa, který má na Twitteru 40 milionů sledujících, mluvčí britské vlády ve středu kritizoval. „Není v pořádku, že to prezident udělal,“ uvedl. „Britain First usiluje o rozdělení společnosti užíváním svých nenávistných historek, které šíří lži a zvyšují napětí. U poctivých lidí vyvolávají strach,“ dodal mluvčí.

Washington a Londýn jsou blízcí spojenci a britská premiérka Mayová byla prvním zahraničním státníkem, který navštívil USA po nástupu Trumpa do Bílého domu. Mayová při té příležitosti řekla, že usiluje o „zvláštní vztahy“ s Washingtonem.

Britští opoziční politici vládu vyzvali, aby zrušila pozvání Trumpa na státní návštěvu Británie. Pozvání dostal americký prezident již krátce po své inauguraci v lednu z rukou Mayové, datum návštěvy stále stanoveno nebylo. Ve středu ale Downing Street uvedla, že pozvání nadále platí.

Trump se s tweetem netrefil

Trump při svém pokárání Mayové nejprve označil špatný twitterový účet a svůj komentář adresoval jiné uživatelce, která má pouze šest sledujících. Tweet poté smazal a poslal ho znovu, již s označením oficiálního účtu britské premiérky.