Severní Korea se otřásla: Způsobila to exploze, míní Čína. Norové nesouhlasí

Autor: ČTK, simao - 
23. 9. 2017
16:30

V Severní Koreji bylo v sobotu zaznamenáno zemětřesení o síle 3,4 stupně, které mělo ohnisko nepříliš daleko od místa, kde KLDR provádí jaderné testy. Informovaly o tom úřady sousedních zemí. Čínská geologická služba uvedla, že se zřejmě jedná o důsledky exploze, ale jihokorejská meteorologická agentura v prvotních odhadech otřesy označila za zřejmý důsledek tektonické činnosti. K názoru, že nešlo o nový severokorejský jaderný test, se přiklonil i norský seizmologický ústav Norsar.

Mezinárodní agentura monitorující jadernou aktivitu CTBTO upozornila, že šlo o slabší otřesy než při minulých jaderných pokusech. Pchjongjang ve čtvrtek sdělil, že chystá dosud nejsilnější test vodíkové bomby.

CTBTO uvedla, že k otřesům došlo asi 50 kilometrů od místa, kde severokorejský režim obvykle zkoušky provádí. Dodala, že příčinu otřesů, které měly neobvykle malou sílu, dosud analyzuje.

Kim Čong-un disponuje střelami, které mohou zasáhnout prakticky celou Evropu.Kim Čong-un disponuje střelami, které mohou zasáhnout prakticky celou Evropu. | 

Podle nejmenovaného pracovníka jihokorejské meteorologické služby, kterého citovala agentura Jonhap, nebyla naměřena „akustická vlna, která je obvykle registrována v případě otřesů způsobených lidskou činností“. „Proto dnešní otřesy (v KLDR) řadíme v daném okamžiku do kategorie přírodního zemětřesení,“ citovala jeho vyjádření agentura Reuters.

K názoru, že otřesy poblíž severokorejské zkušební střelnice pravděpodobně nebyly vyvolány novým nukleárním testem, dospěl i norský seizmologický ústav Norsar. Dosud vyhodnocené seizmické signály mluví spíše pro následný otřes nebo skalní sesuv v důsledku velkého podzemního jaderného testu ze 3. září, citovala z prohlášení Norsaru agentura DPA.

Dosud poslední jaderný test provedl severokorejský režim 3. září a země se po něm otřásla silou až 6,3 stupně. Rada bezpečnosti OSN v reakci na něj po iniciativě Spojených států přijala minulý týden sankce omezující dovoz ropy do KLDR a vývoz textilu. Severokorejský ministr zahraničí pak uprostřed ostrých slovních výměn mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a diktátorem Kim Čong-unem prohlásil, že jednou z reakcí KLDR by mohl být dosud nejsilnější test vodíkové bomby v Pacifiku.

Video Severokorejská metropole Pchjongjang z letadla - YouTube/Aram Pan
720p 360p

Doporučujeme
vavrjan ( 23. září 2017 17:01 )

Kdyby ho nechalo USA na pokoji, tak by asi tak nevyváděl. Prostě se bojí a tak zbrojí. Co s toho může být je asi jemu i Trampovi úplně jedno. Jsou to oba dva šašci, kteří ale mohou zničit celou zem.

balika ( 23. září 2017 16:31 )

Nebuď směsný a vylez z emerické perdele.

junkiexl ( 23. září 2017 14:43 )

Kim mel strevni koliku. Proc se pise o kazdem jeho prdu? Bagdadi, ty idiote, Tahni do Rakky, tva vira te vola, tvi souverci jsou takrka smazani z povrchu pouste a ty tu placas nesmysly z tveho smradlaveho, ale tepleho hnizdecka v bezpecne Evrope. Kdyz o tematu ( OSN) nic nevis, tak drz tu tvou sprostou tlamu. alahu snackbar, ty " hrdino". vesnicky baliku, on je rozdil, zda ma atomove zbrane v rukou demokraticky rezim, nebo rezim jednoho totalitniho posuka. Ale to je na tebe moc slozite, co, zapecniku? Az ti Kimova bomba spadne na chalupu potazmo na tu tvou tvrdou selskou lebku, tak pak neknuc a nedovilavej se pomoci USA.

balika ( 23. září 2017 14:21 )

Během studené války Spojené státy odpálily a otestovaly více než 1000 jaderných zbraní. Proč by si nemohl Kim také nějakou vyzkoušet.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa