Velká vaječná aféra: „Očerňování nepomůže.“ Komise svolává zasažené země

Autor: ČTK,Mii - 
11. 8. 2017
10:55

Po lepší spolupráci a schůzce ministrů zemí zasažených aférou s insekticidy ve vejcích volá eurokomisař odpovědný za zdraví a bezpečnost potravin Vytenis Andriukaitis. V pátek o tom informovaly agentury AFP a Reuters. Schůzi chce eurokomisař svolat do konce září. Dotčené země by podle něj měly skoncovat se vzájemným obviňováním a místo toho začít společně pracovat na řešení situace.

Skandál vypukl minulý týden, když se v obchodech několika evropských zemí objevily miliony vajec obsahující jedovatý insekticid fipronil. Ačkoli byla závadná vejce zjištěna i v několika dalších státech, nejvíce byly zasaženy Německo, Belgie a Nizozemsko. Jejich úřady se pak začaly vzájemně kritizovat při hledání viníků.

„Obviňování a očerňování nikam nevede a já s tím chci skoncovat,“ uvedl v pátek podle Reuters eurokomisař Andriukaitis. Jednání ministrů a úřadů odpovědných za bezpečnost potravin by chtěl svolat nejpozději do konce září.

Konec ukazování prstem

Policie v Belgii a Nizozemsku provedla v souvislosti s hledáním viníků několik razií, v Nizozemsku byli zadrženi dva firemní manažeři, kteří zřejmě použili insekticid v drůbežárnách. Úřady těchto zemí se v posledních dnech vzájemně obviňovaly, že dopustily, aby se jedovatá látka dostala bez kontroly do potravin.

„Musíme spolupracovat, abychom se dokázali poučit a pohnout kupředu, místo abychom ztráceli energii při ukazování prstem na toho druhého,“ zdůraznil Andriukaitis.

Ve větších dávkách silná nevolnost

Fipronil bývá součástí přípravků proti blechám, vším a klíšťatům. Nesmí se však podávat zvířatům, jejichž maso konzumují lidé. Světová zdravotnická organizace (WHO) považuje preparát za mírně toxický. Jeho vysoké dávky vedou k pocitu nevolnosti a závratí.

Vedle tří zmíněných zemí se zasažená vejce objevila i v Británii, Dánsku či Rumunsku.

Francouzský ministr zemědělství Stéphane Travert dnes prohlásil, že v jeho zemi se již prodalo přes 200 tisíc vajec dovezených z Belgie a Nizozemska, v nichž byla zjištěna přítomnost fipronilu. Obsah této látky byl však podle provedených testů tak nízký, že mohla být zkonzumována „bez vlivu na lidské zdraví“.

Aféra mezitím dorazila i do Polska, kde místní úřady zachytily zásilky potenciálně kontaminovaných vajec ve třech vojvodstvích. „Ke spotřebitelům se vejce nedostala. Budou buď zničena, nebo vrácena německému dodavateli,“ řekl televizi TVN 24 mluvčí inspekce Jan Bondar. A dodal, že jde o 40 tisíc natvrdo uvařených vajec bez skořápky.

Video Kontaminovaná vejce našli inspektoři na západě Slovenska - Joj
360p

Doporučujeme
dakram1 ( 11. srpna 2017 11:41 )

Jasně...ať Evropané poscípají..hlavně, že to věděli už od listopadu loňského roku ...takže na vědomost se občanům EU se dává skoro po roce, že vejce jsou jedovatá...je to jen banda darebáků a lumpů

ivoadler ( 11. srpna 2017 11:14 )

To je pěkná sviňárna! O dodržování lidských práv se mele hodiny. Ale u závadných potravin: nebudeme očerňovat. Hajzlové!

georg7 ( 11. srpna 2017 11:11 )

Babizna Merkel take davno vedela o podvodech automobilek , ale lide nejsou duleziti , hlavni jsou zisky ... Podvadi se vsude a ve vsem !!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud