Pokračování vaječného skandálu: O látce, která otrávila vejce, vědí od začátku června

Autor: bru/ČTK - 
5. 8. 2017
17:04

Belgické úřady věděly o podezření na kontaminovaná vejce látkou fipronil už začátkem června, informovaly o něm ale poprvé až 20. července. Potvrdil to dnes agentuře DPA belgický úřad pro kontrolu potravin. Podle mluvčí úřadu bylo rozhodnutí nezveřejnit informace o prvním podezření v souladu s evropskými předpisy.

Jeden belgický závod nás informoval, že může být problém s fipronilem,“ uvedla dnes mluvčí belgického úřadu pro kontrolu potravin (FASNK) Katrien Stragierová. Uvedla, že úřad o něm informoval až 20. července, protože chtěl nejprve shromáždit více informací tak, jak to podle ní stanoví evropské předpisy.

Další zemí, kde se látka fipronil ve vejcích podle DPA objevila, se stalo 22. července Nizozemsko, kde ji tehdy našlo ve vejcích sedm firem. Poté se začaly objevovat případy také v Německu, kde je zaznamenaly téměř všechny spolkové země.

10 milionů kontaminovaných vajec

Znepokojení nad pozdní informací belgických úřadů dnes vyjádřil německý ministr zemědělství Christian Schmidt. Podle jeho mluvčí se ministr v pondělí spojí se svým belgickým protějškem a bude vyžadovat vysvětlení. Podle DPA se do Německa dostalo nejméně 10 milionů kontaminovaných vajec, většinou z Nizozemska, ale také právě z Belgie.

Tento týden začaly Německo, Belgie a Nizozemsko stahovat z trhu miliony vajec kvůli možné přítomnosti fipronilu. V Belgii a Nizozemsku úřady kvůli stopám insekticidu ve vejcích a kuřecím mase přistoupily k zavírání chovů.

České kontroly se týkají vajec i kuřecího masa

Česká Státní veterinární správa (SVS) ve čtvrtek oznámila, že bude namátkově kontrolovat vejce a kuřecí maso ze šesti evropských zemí, kde se přípravek fipronil mohl v chovech používat. Kromě Belgie, Německa a Nizozemska jde o Francii, Itálii a Polsko. Vejce z Belgie byla podle veterinární správy na českém trhu naposledy v dubnu a vejce z Nizozemska v květnu.

Fipronil je látka, která bývá součástí přípravků proti blechám, vším a klíšťatům. Nesmí se však podávat zvířatům, jejichž maso konzumují lidé. Světová zdravotnická organizace (WHO) považuje preparát za mírně toxický; jeho vysoké dávky vedou k pocitu nevolnosti a závratí.

Doporučujeme
Hester ( 5. srpna 2017 17:44 )

Zatiaľ sa Únia hydinárov Slovenska nepriznala, že chovy sú zamorené čmelíkom kurím,/parazit, ktorý pije krv hydine a prebýva v rámci chovného objektu/, mali by sa na to používať v chovoch nosníc, nie insekticídy ale kremičitý prášok, ktorý im upchá dýchacie otvory, s ohľadom na vývojoví cyklus ektoparazita, by sa mal tento "postrek" opakovať ale keďže niečo stojí...Kompetentní čušia, a nepodnikajú opatrenia ani pri tichosti, aspoň u nás na Slovensku. Reportéri tiež radšej informujú o blbostiach, orgány potravinového dozoru, tiež majú svoj životný cyklus a buzerujú drobných obchodníkov a prevádzky a pred tým, čo kole oči ich zatvárajú ...

moiaza ( 5. srpna 2017 17:11 )

Od vstupu do EU do nás soudruzi politici ládují jedno svinstvo za druhým. Stáli jsme se smetištěm Evropy. Své vlastní výrobky jsem si nechali zlikvidovat a hnojem se živíme.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa