Vládní mluvčí Ulrike Demmerová Erdoganova obvinění odmítla. „Nadále platí: Přirovnání k nacistům jsou nepřijatelná, ať už v jakékoliv formě,“ řekla na dotaz novinářů s tím, že podobné výroky by mohly vést k závažnému poškození vzájemných vztahů. 


Podle serveru Sűddeutsche Zeitung ale dodala, že bezprostřední důsledky z Erdoganova prohlášení německá vláda zatím nebude vyvozovat. Mluvčí ministerstva zahraničí Martin Schäfer pak prohlásil, že čím prudčeji Německo zareaguje, „tím víc této taktice tureckého prezidenta a vládnoucí strany sedneme na lep“.

Podívejte se, jak si Merkelová padla do oka s americkým prezidentem Trumpem:

Video
délka: 01:03
480p 360p 240p

První setkání německé kancléřky Angely Merkelové s novým prezidentem USA Donaldem Trumpem Reuters

Mezi oběma zeměmi se rozpoutala ostrá diplomatická pře poté, co německé úřady stejně jako Nizozemsko znemožnily agitovat tureckým ministrům na svém území před dubnovým referendem o posílení Erdoganových pravomocí.

Turecký lídr, který jednání obou zemí již dříve přirovnal k praktikám nacistů, v neděli zaútočil přímo na německou kancléřku. „Právě se dopouštíš nacistických praktik,“ použil podle agentury AFP v televizním projevu neformální tykání. „Proti komu? Mým bratrským tureckým občanům v Německu a bratrským ministrům,“ dodal s odkazem na členy své vlády, kteří chtěli mezi německými Turky agitovat za volbu ve prospěch Erdogana.

Šéf německé diplomacie Gabriel kvůli tomu již kontaktoval svého tureckého kolegu Mevlüta Çavuşoglu, jemuž dal jasně najevo, že „šokující“ prezidentova slova „překročila meze“. „Jsme tolerantní, ale nejsme hlupáci,“ řekl Gabriel německému deníku Passauer Neue Presse.

Německý ministr zahraničí již v sobotu uvedl, že Turecku se více než kdy dříve vzdálil možný vstup do Evropské unie. Roztržku dále prohloubilo i nedělní tvrzení šéfa německé tajné služby, který zapochyboval, že za zmařeným loňským pokusem o puč části turecké armády je islámský duchovní Fethullah Gülen. Turecké úřady přitom již řadu měsíců pronásledují tisíce lidí spojovaných s tímto mužem, jehož vydání z USA Ankara požaduje.

Fotogalerie
50 fotografií