Merkelovou osočili Turci z nacistických praktik. Berlín: „Tohle nestrpíme“

Autor: nka,ČTK - 
20. 3. 2017
13:35

Německá vláda varovala Turecko před pokračováním v urážlivé rétorice vůči jejím představitelům. Reagovala tak na nedělní prohlášení tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, který osočil německou kancléřku Angelou Merkelovou z nacistických praktik.

Vládní mluvčí Ulrike Demmerová Erdoganova obvinění odmítla. „Nadále platí: Přirovnání k nacistům jsou nepřijatelná, ať už v jakékoliv formě,“ řekla na dotaz novinářů s tím, že podobné výroky by mohly vést k závažnému poškození vzájemných vztahů. 


Podle serveru Sűddeutsche Zeitung ale dodala, že bezprostřední důsledky z Erdoganova prohlášení německá vláda zatím nebude vyvozovat. Mluvčí ministerstva zahraničí Martin Schäfer pak prohlásil, že čím prudčeji Německo zareaguje, „tím víc této taktice tureckého prezidenta a vládnoucí strany sedneme na lep“.

Podívejte se, jak si Merkelová padla do oka s americkým prezidentem Trumpem:

Video První setkání německé kancléřky Angely Merkelové s novým prezidentem USA Donaldem Trumpem - Reuters
480p 360p 240p

Mezi oběma zeměmi se rozpoutala ostrá diplomatická pře poté, co německé úřady stejně jako Nizozemsko znemožnily agitovat tureckým ministrům na svém území před dubnovým referendem o posílení Erdoganových pravomocí.

Turecký lídr, který jednání obou zemí již dříve přirovnal k praktikám nacistů, v neděli zaútočil přímo na německou kancléřku. „Právě se dopouštíš nacistických praktik,“ použil podle agentury AFP v televizním projevu neformální tykání. „Proti komu? Mým bratrským tureckým občanům v Německu a bratrským ministrům,“ dodal s odkazem na členy své vlády, kteří chtěli mezi německými Turky agitovat za volbu ve prospěch Erdogana.

Šéf německé diplomacie Gabriel kvůli tomu již kontaktoval svého tureckého kolegu Mevlüta Çavuşoglu, jemuž dal jasně najevo, že „šokující“ prezidentova slova „překročila meze“. „Jsme tolerantní, ale nejsme hlupáci,“ řekl Gabriel německému deníku Passauer Neue Presse.

Německý ministr zahraničí již v sobotu uvedl, že Turecku se více než kdy dříve vzdálil možný vstup do Evropské unie. Roztržku dále prohloubilo i nedělní tvrzení šéfa německé tajné služby, který zapochyboval, že za zmařeným loňským pokusem o puč části turecké armády je islámský duchovní Fethullah Gülen. Turecké úřady přitom již řadu měsíců pronásledují tisíce lidí spojovaných s tímto mužem, jehož vydání z USA Ankara požaduje.

Doporučujeme
joudajoudovy ( 21. března 2017 10:18 )

adolfina, pasujicici se za vladkyni evropy, se durdi... at si necha sve levne divadelko, jehoz dramaturgicky plan byl jiz sestaven a nekaj musi zduvodnil dalsi prisun svych zvanych hostu do eu. teplo se blizi a neziskovkam svrbi kapsy.

1912 ( 21. března 2017 06:47 )

poblion ( 20. března 2017 20:45 )

Jo jo je to pravda, jo jo je to tak a kdo tomu neuvěří ať se ide podívat.

flesch2z ( 20. března 2017 19:04 )

Erdogan má pravdu, Merkelová je fašistka, i když on není lepší. Kdyby v EU začaly klesat platy, tak v momentě, kdy se Němci dostanou na úroveň našich platů, tak by všichni otroci v českých montovnách byli mrtví hladem v hromadném hrobě pod mostem. Jen ta naše zlodějská vláda by byla pořád vysmátá. A Zeman ještě řekne, připlaťte si hospitalizaci, 100 Kč vás nezabije. No to fakt ne, když jede genocida Čechů na plný pecky. Dokonce nás Adolfína ani nemusí hnát do plynu, ona nás tráví už teď a sofistikovaněji, zaváží ČR toxickým odpadem. Erdogan má pravdu, Adolfína v EU zavedla novodobý fašizmus. Hitler byl proti ní naivní tajtrlík. ČR je německý koncentrák, proto nesmíme už nikdy volit ČSSD, ANO, KDU, ODS, TOP, KSČM a Z, rozkradli nám republiku a nechali nás Adolfínou zotročit. CHCI CZEXIT.

1912 ( 20. března 2017 15:42 )

Řecko položil MMF na úplné dno a nyní tam se cpou jen miliony tak jako do těch utečeneckých lágrů plný islamistické verbeže a zločinců !Proč si je neodvezou zločinci US co rozpoutali tyto války kde okupují tyto státy a ta mr..cha Merklice by měla už býti souzená v HAGU !!!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa