Čtvrtek 24. září 2020
Svátek slaví Jaromír, zítra Zlata
Oblačno, déšť 22°C

Turecko přiživuje roztržku s Nizozemci. Předvolalo si velvyslance

Autor: mah, ČTK - 
13. března 2017
11:10

O víkendu Nizozemsko nepustilo na své území dva turecké ministry. Turecko si tak v pondělí předvolalo nizozemského velvyslance. Zároveň zaslalo dvě protestní nóty do Haagu. V první si stěžuje na zacházení s tureckou ministryní, která byla v sobotu nizozemskými úřady vyhoštěna ze země. Ve druhé si Ankara stěžuje na zásah Nizozemska proti lidem, kteří v Rotterdamu demonstrovali na podporu tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Informoval o tom server listu Hürriyet. 

Nizozemsko o víkendu označilo tureckou ministryni pro záležitosti rodiny Fatmu Betül Sayan Kayaovou za nežádoucí osobu a eskortovalo ji do Německa, odkud přijela.

Kayaová se chystala v Rotterdamu promluvit k členům místní turecké komunity a přesvědčit je, aby v dubnovém referendu o změnách turecké ústavy hlasovali pro posílení pravomocí hlavy státu. Ještě předtím nizozemská vláda zakázala přistát v Rotterdamu šéfovi turecké diplomacie Mevlütu Çavuşogluovi.

V jedné z nót zaslané do Haagu protestuje Ankara proti údajně nepřiměřenému zákroku nizozemské policie proti davu příznivců tureckého prezidenta Erdogana, který se v neděli sešel před budovou konzulátu v Rotterdamu. Protestující po policistech házeli kamení i zápalné láhve.

Erdogan už o víkendu postup nizozemských úřadů - stejně jako dříve v podobné situaci těch německých - přirovnal k „nacismu a fašismu“. Nizozemsko se podle něj chová jako „banánová republika“. Nizozemský premiér Mark Rutte odmítl, že by se jeho země mohla Turecku za jednání omluvit. Omlouvat by se podle něj měla spíše Ankara.

V Turecku se referendum o ústavních změnách koná 16. dubna, v Nizozemsku už tuto středu budou parlamentní volby.

Podívejte se, jak ostré byly nepokoje v Rotterdamu:

Video Nepokoje před tureckým konzulátem v Rotterdamu - Sarah_Lia/youtube.com

agfor ( 13. března 2017 18:20 )

Kde jsou ty doby, kdy Turci dostali u Vídně po hubě a byl od nich pokoj.

TrojanSlovakia ( 13. března 2017 14:53 )

Každá krajina má právo zakázať vstup politikom na svoje územie, ak to považuje za nevhodné. Už vidím akoby diktátor Erdogan vítal Grékov na rozdelom Cypre, alebo keby chceli uctiť genocídu na Grékoch falošným akože demokratickým Ataturkom - zakľadateľom Turecka. Slovensko raz otočilo aj maďarského prezidenta na moste a zakázalo mu vstup, lebo čas aký si zvolil bol nevhodný a nešlo o súkromný výlet. Aj v rámci EÚ krajina môže zakázať vstup politikom.

hanka666 ( 13. března 2017 12:54 )

A kdy nastane náš exodus a kde???? půjdeme??? Na jih to nejde, na západ taky ne, na sever taky ne. Takže učme se rusky.

hanka666 ( 13. března 2017 12:44 )

EU je banda dementů.Pose.re na co sáhne. Vražda při puči v létě na Erdogana nevyšla, Erdogana varovalo Rusko. Platit se Merkelové nechce. A v Evropě je několik milionů Turků, kterých se Evropa není schopna zbavit. Bumerang. Tady bude ještě veseloooooo. A Turci chtějí peníze, jinak......

kalina107 ( 13. března 2017 11:58 )

 Ať už má pravdu kdokoliv a ač Turky nemám rád , tak tady je názorná a učebnicová ukázka jak budou s námi jednat NAŠI SPOJENCI . Napřed Turkům naslibovali modré z nebe a až mají začít platit , tak hledají vši a důvody proč neplatit . Dokonce a to neudělal ani Hitler s napřáteli vyhostili ministra . Teď se můžeme nadít toho , že Turci otevřou hranice a miliony negramotných doktorů , inženýrů , učitelů a zubařů zaplví Evropu . Kdo ještě pochybuje , že Němci , Francouzi a ostatní pakáž z EU chystají válku , tak je dost naivní .

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud