Zákaz, nezákaz: Turecký ministr chce v Hamburku vystoupit za každou cenu

Autor: ČTK, bk - 
7. 3. 2017
13:35

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu hodlá v úterý večer i přes odpor německých úřadů politicky agitovat v Hamburku. Pokud nenajde vhodné prostory, chce řečnit na tureckém konzulátu. Druhé největší německé město v pondělí vystoupení Çavuşoglua zakázalo. Šlo již o několikátý podobný krok německých měst vůči tureckým ministrům za posledních pár dní. Çavuşoglu se má ve středu v Berlíně setkat se šéfem německé diplomacie Sigmarem Gabrielem.

Çavuşoglu dnes rušení mítinků tureckých politiků ostře kritizoval. „Je to totálně represivní systém,“ řekl deníku Hürriyet na německou adresu. „Všechny praktiky připomínají ty z doby nacismu. Vytvářejí tlak, aby (z referenda) vzešlo ne pro (tureckou vládní stranu) AKP,“ dodal s odkazem na dubnové všelidové hlasování o změnách turecké ústavy.

Zástupci Ankary se svými vystoupeními v Německu snaží zmobilizovat zdejší turecké občany pro podporu změn turecké ústavy. Německá vláda oficiálně zákazy podobných vystoupení odmítá, německá města je ale přesto opakovaně ruší.

Po znemožnění plánovaného shromáždění v hamburské čtvrti Wilhelmsburg se pro Çavuşoglua hledá jiné vhodné místo pro agitaci. Agentuře DPA to sdělil mluvčí koordinačního centra pro zahraniční voliče AKP v Německu. Pokud se odpovídající náhradní prostory nenajdou, bude prý ministr řečnit v tureckém generálním konzulátu ve čtvrti Uhlenhorst.

Hamburská policie v pondělí odpoledne uvedla, že nevidí důvod k zákazu Çavuşogluova vystoupení. Večer tak ale učinila radnice příslušné městské části, a to údajně kvůli nedostatečné protipožární ochraně budovy, v níž měl Çavuşoglu mluvit. Çavuşoglu je třetím tureckým ministrem, kterého za poslední týden postihl takovýto zákaz.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, z něhož změny turecké ústavy podle kritiků učiní prakticky neomezeného vládce, v neděli rušení mítinků kritizoval a postup německých úřadů rovněž přirovnal k praktikám nacistů v minulosti. Německá kancléřka Angela Merkelová v pondělí jeho prohlášení odmítla jako něco, co se ani nedá komentovat.

Doporučujeme
1912 ( 8. března 2017 07:03 )

Jistě němci i my paktujeme s největšími válečnými zločinci na světě ale že Němci mají milionovou armádů žijících už několik generací turků,již po desetiletí co přišli za prací a po lonském roce mají další milionovou armádů teroristických mladých muslimů to ti nevadí že právě mohou vyvolat zde v EUROPĚ VÁLKU na které se podílí tito američtí zločinci co je vycvičovali at proti Sýrií a hlavně i ty z Iráku i z Afganistánu co přišli poslední dobou do EU ??A Turecký ministr má dveře otevřené od turků kteří jsou již i na radnicích i v parlamentu po německu a i mešity jsou dotovány od Saudů či turků co se staví po Německu !!Právě Hamburk znám jezdili po mnoho let na lodi s manželem a i jiná města podél Rýna ,kanálu kde jezdili a tak tyto muslimy i poznali a hlavně Hamburg.Kolín,atd kde tito muslimové žijí !A Turecko má největší armádu v EU!!zločinci Us nepomohou ba naopak mají zájem táhnout na Rusko a jejich nerostné bohatstv což okupují a staví více základen kolem Ruska !!!ZLOČINCI _ STOLETÍ !!!!!MERKLOVÁ JE DRUHÝ H I ..T ..R !!!!!!!!

tgbg ( 7. března 2017 14:18 )

Turci se začali paktovat s ruskými fašisty. A s fašisty už Němci nechtějí mít nic společného!!

steelheart ( 7. března 2017 13:59 )

Turci berou Německo jako svůj druhý domov - Německo jim asi patří) repelos, no uvidíme, jestli se Němci někdy vzbudí!? to by museli mít patřičného vůdce, a to nemají!! současná německá politika dovedla Německo do područí islámu, potažmo i USA

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa