Pátek 7. května 2021
Svátek slaví Stanislav, zítra je Den vítězství
Oblačno, déšť 12°C

„Nizozemsko dostane lekci,“ hrozí Erdogan a mluví o nacismu

Autor: jer, ČTK - 
12. března 2017
19:12

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v neděli prohlásil, že Nizozemsko zaplatí za „nestoudné zacházení“ s tureckou ministryní, kterou Nizozemci vyhostili ze země. Vyzval rovněž mezinárodní organizace, aby na Nizozemsko uvalily sankce.

„Určitě za to zaplatí a také dostanou lekci z diplomacie. Naučíme je mezinárodní diplomacii,“ prohlásil Erdogan na adresu Nizozemců v projevu, předneseném v Istanbulu. Turecký prezident při této příležitosti opět postup nizozemských úřadů přirovnal k „nacismu a fašismu“.

Ankara hrozí Nizozemcům nejtvrdší odvetou za to, že o víkendu tureckou ministryni pro záležitosti rodiny eskortovali jako nežádoucí osobu do Německa. Ještě předtím v sobotu nizozemská vláda zakázala přistát v Rotterdamu šéfovi turecké diplomacie.

Erdogan v neděli prohlásil, že Nizozemsko postupuje jako „banánová republika“. Kritizoval rovněž evropské země, že se proti přístupu Nizozemska k členům turecké vlády neohradily.

Nizozemský premiér Mark Rutte označil Erdoganovy výroky za nepřijatelné a dodal, že Turecko by se mělo za přirovnání Nizozemců k nacistům omluvit. Upozornil, že pokud Turecko nezmění svůj postoj, bude muset Nizozemsko uvažovat o patřičné reakci.

Oba členové turecké vlády chtěli v Nizozemsku agitovat mezi tureckou menšinou před referendem o kontroverzní turecké ústavní novele, která má posílit pravomoci hlavy státu. Nizozemsko i další západní státy se přitom stavějí zdrženlivě či přímo odmítavě ke snahám tureckých politiků získat podporu turecké diaspory pro změnu ústavy, která podle svých kritiků poskytne prezidentovi postavení neomezeného vládce.

Erdogan v neděli poděkoval Francii, že umožnila návštěvu šéfa turecké diplomacie, který v neděli ve městě Mety vystoupil před početným publikem.

Ve zhruba sedmnáctimilionovém Nizozemsku žije podle různých odhadů asi 400 000 až půl milionu přistěhovalců z Turecka a jejich potomků. Většina má dvojí občanství, a tak může hlasovat v obou zemích. V přibližně šestašedesátimilionové Francii některé zdroje odhadují, že turecká menšina má přes 200 000 členů.

Nizozemsko se chystá ve středu k parlamentním volbám, ve kterých zápolí nynější premiér Mark Rutte s odpůrcem islámu Geertem Wildersem.

Prezident Erdogan má příznivce i v Palestině a Íránu. Takto jeho podporovatelé reagovali na pokus o převrat v roce 2016:

Video V Palestině a Íránu se dokonce konaly demonstrace na podporu turecké vlády. - Reuters

st.rec ( 13. března 2017 08:42 )

To je tedy spojenec v NATO,copak s tím udělá Štoudevberg?

junkiexl ( 13. března 2017 00:08 )

Strejc Erdo je totalni idiot a tezky psychopat. Turecko vyvazi tak akorat liskove orechy a kozi syr, ale hlavne ze vyhrozuje hospodarskymi sankcemi. A taky, ze zrusi utecenecky deal, ktery s nim uzavrela jina psychopatka soudruzka Mememerkel. Te muze Evropa podekovat, ze si tento mamlas tak vyskakuje. Erdo, vyskoc! Meeeeee! Merkel, poskoc! Meeeeee!

barracuda.sro ( 12. března 2017 19:40 )

Do P.I.Č.E s celým TURECKEM !!!! ERDOGAN je ještě horší než ADOLF HITLER!!! Nejlépe je odříznout od Evropy a NATO !! Kde je Turek tam je PRŮ.SER !

Zobrazit celou diskusi
Další videa