Sobota 2. března 2024
Svátek slaví Anežka, zítra Kamil
Oblačno 11°C

Německého novináře zatkli v Turecku: Lidé demonstrují a Merkelová zuří

Autor: ČTK, bud - 
28. února 2017
22:37

Dopisovatel německého listu Die Welt Deniz Yücel, který má turecké i německé občanství, musí v Turecku kvůli podezření ze členství v teroristické organizaci do vazby. Rozhodl o tom turecký soud. Německá média postup tureckých úřadů považují za zlovůli, která má umlčet novináře, jenž se nebál psát kriticky o režimu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Tvrdá kritika zní i od německé vlády, v Berlíně za propuštění Yücela demonstrovalo asi 300 lidí.

Kvůli případu německo-tureckého novináře si dnes německé ministerstvo zahraničí předvolalo tureckého velvyslance. „Turecku musí být jasné, že dnešní doba je všechno – jen ne jednoduchá pro německo-turecké vztahy, a že případ Denize Yücela dělá všechno ještě mnohem složitější,“ uvedl posléze v tiskové zprávě německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel.

Případ podle něj jasně ukazuje, že Berlín a Ankara velmi odlišně přistupují k uplatňování zásad právního státu i ke svobodě slova a vyjadřování. Německá diplomacie se dnes podle Gabriela u Turecka zasazovala také o to, aby Yücela mohli podporovat její zástupci v Istanbulu.

Třiačtyřicetiletého novináře zatkla turecká policie před dvěma týdny a od té doby byl zadržován, aniž se jeho případem zabýval soudce. V Turecku je od pokusu části armády o puč z loňského léta možné držet podezřelé z terorismu ve vazbě až dva týdny jen na základě rozhodnutí policie. Soudce se do případu zapojil až v pondělí večer, kdy rozhodl o vyšetřovací vazbě pro Yücela. V té může být podle listu Die Welt až pět let.

Turecké úřady Yücela podezřívají z členství v teroristické organizaci a ze zneužití dat. V případu jde podle všeho o Yücelovy zprávy o ministru energetiky Beratu Albayrakovi, který je Erdoganovým zetěm. Novinář při nich využil i soukromých e-mailů ministra, které publikovala skupina levicově orientovaných hackerů.

Podobným způsobem turecké úřady podle neziskových organizací i západních politiků postupují proti řadě kritiků, kteří jsou režimu nepohodlní. Díky široké turecké definici terorismu, jejíž změnu požaduje Evropská unie, mohou turecké úřady zatknout prakticky kohokoli. Výbor na ochranu novinářů (CPJ) uvádí, že nyní je v Turecku ve vazbě v souvislosti se svou prací přes 80 novinářů, což je více než v jakékoli jiné zemi.

Poměrně tvrdá slova zvolila německá kancléřka Angela Merkelová, která v prohlášení mluvila o hořkém rozhodnutí tureckého soudce, které ji zklamalo. „Toto opatření je nepřiměřeně tvrdé, zvláště když se Deniz Yücel turecké justici dobrovolně vydal,“ uvedla také Merkelová. Německý ministr spravedlnosti Heiko Maas postup označil za zcela nepřiměřený. Zavírání libovolných novinářů podle něj není slučitelné s evropskou představou státu práva a svobody tisku.

Kvůli zatčení protestovaly v Berlíně stovky lidí:

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

krupan10 ( 1. března 2017 11:58 )

tuhle prolhanou mrchu měli už dávno oddělat

Deneček ( 1. března 2017 04:10 )

Nevím proč Merkelka zuří,v Německu se také nesmí psát pravda,jen,co migrační cenzor z EU dovolí.

Zobrazit celou diskusi