Masivní protest Kurdů ve Frankfurtu. „Máte dvojí metr,“ zlobí se Turci na Němce

Autor: nka, ČTK - 
19. 3. 2017
13:25

Na 30 tisíc tureckých Kurdů o víkendu protestovalo v německém Frankfurtu proti tureckému prezidentovi Recepu Tayyipu Erdoganovi. Ankara, jejímž ministrům Německo znemožnilo pořádat mítinky s německými Turky, to označila za nepřijatelné a obvinila Berlín z pokrytectví. 

Kurdští demonstranti, z nichž řada ve Frankfurtu nesla plakáty zakázané Strany kurdských pracujících (PKK), volali po demokracii a vyzývali k bojkotu tureckého referenda o ústavní reformě zvyšující prezidentské pravomoci. To se má uskutečnit za měsíc.

Turecko demonstraci označilo za nepřijatelnou a obvinilo Německo z pokrytectví. Berlín totiž před dvěma týdny odmítl tureckým ministrům pořádat mítinky k chystanému referendu, oficiálně z bezpečnostních důvodů.

Jak je to s dohodou o uprchlících, kterou se Turci tak rádi ohánějí? Podívejte se na video:

Video Migrační dohoda rok od podpisu - Info.cz
720p 480p 360p 240p

Erdogan: Rozhodne turecký národ. Ne Evropa

„Je nepřijatelné vidět na veřejnosti symboly PKK, když v tu samou dobu je tureckým ministrům a zákonodárcům bráněno v setkání s jejich vlastními občany,“ řekl podle BBC Erdoganův mluvčí Ibrahim Kalin. „Znovu připomínáme evropským zemím: 16. dubna rozhodne turecký národ, ne Evropa,“ dodal.

V dubnovém referendu o ústavní reformě, která by prezidentu Erdoganovi dala pravomoc jmenovat ministry a rozpustit parlament, může hlasovat 1,4 milionu německých Turků.

Turečtí ministři se ale možná ještě v německé agitační kampani pokusí pokračovat. Jak v neděli oznámil Erdoganův mluvčí, mohli by v Německu uspořádat velké shromáždění.

Kalin také v rozhovoru v televizní stanici CNN-Türk prohlásil, že v Evropě je nyní na vzestupu turkofobie, a to úměrně tomu, jak Ankara poukazuje na chyby Západu.

Trump prý zvažuje vydání duchovního

Mluvčí také zkritizoval nynější výroky šéfa německé rozvědky Bruna Kahla v Der Spiegelu, který zpochybnil tvrzení turecké vlády, že za loňským pokusem o státní převrat je islámský duchovní Fethullaha Gülen, který žije v exilu v USA. Gülen všechna obvinění odmítl a pokus o puč odsoudil.

Kalin nyní prohlásil, že nový americký prezident Donald Trump uvažuje o jeho vydání Turecku. Ankara o to fakticky žádá od červencového puče, ale vláda předchozího prezidenta Baracka Obamy se k tomu neměla.

Ankara po pokusu o převrat zahájila rozsáhlé čistky v armádě, policii a státní správě. Při čistkách bylo propuštěno z práce nebo suspendováno přes 100 tisíc státních zaměstnanců.

Doporučujeme
agfor ( 19. března 2017 19:01 )

Jediný správný metr je všechny tyhle přivandrovalce vypráskat tam, odkud přitáhli.

joudajoudovy ( 19. března 2017 15:47 )

kurdi, kurdi a to na vas adolfina nepustila policii, kdyz ji ztezujete kamaradstvi s erdoganem? nebo je tato saskarna s turky predem domluvena, aby se do leta evropa zaplnila?

prezny ( 19. března 2017 15:00 )

Australská imigrační politika bývá předkládána jako příklad zvládnuté migrační krize. Od roku 2013 nemá nárok na azyl v zemi nikdo, kdo připluje k australským břehům po moři. Místo toho jsou běženci přemístěni do detenčních center na tichomořských ostrovech. Pohled do přísně střežených táborů, kde ale panuje i zoufalství a beznaděj, přináší dokument Azyl v nedohlednu. K vidění je na filmovém festivalu Jeden svět.

prezny ( 19. března 2017 14:39 )

repelos tolik? mají jich 3 miliony

auslak ( 19. března 2017 14:31 )

a co takhle jít demonstrovat do Turecka . . . to by bylo točo

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa