Úterý 7. května 2024
Svátek slaví Stanislav, zítra je Den vítězství
Oblačno, bouřka 21°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Premiér vyhrál, křikloun Wilders byl druhý. Lidé brali volby v Nizozemsku útokem

Autor: simao, ČTK - 
16. března 2017
07:50

Česku se o tom může jenom zdát. Do volebních místností v Nizozemsku si našlo cestu přes 80 procent voličů. A jejich verdikt je jednoznačný: Podpora pro stávajícího premiéra Marka Rutteho a jeho Lidovou stranu pro svobodu a demokracii. Protiislámský křikloun Geert Wilders skončil druhý.

Středeční parlamentní volby v Nizozemsku jasně vyhrála Lidová strana pro svobodu a demokracii (VVD) premiéra Marka Rutteho, která ve 150členném parlamentu bude mít 33 křesel. Vyplývá to z takřka konečných výsledků po sečtení zhruba 95 procent volebních okrsků.

Na druhém místě s 20 mandáty skončila nacionalistická Strana pro svobodu (PVV) Geerta Wilderse, která za VVD oproti očekáváním výrazně zaostala. Wilders již Rutteho vítězství uznal. Krátce před pátou ráno byly spočítány hlasy v 366 z 388 volebních okrsků.

Sčítání hlasovacích lístků ve zbývajících okrscích se tak může protáhnout, podle agentury ANP je možné, že na dokončení sčítacího procesu bude nutné vyčkat až do pátku.

Rutteho VVD si oproti výsledkům voleb z roku 2012 o osm křesel pohoršila, i tak ale zůstává na politicky rozdrobené scéně nejsilnější stranou.

Třetí místo připadlo Křesťanskodemokratické výzvě (CDA) a čtvrté Demokratům 66, obě formace získaly po 19 křeslech. Socialistická strana (SP) a Zelená levice (GL) mají shodně 14 poslanců – právě tato ekologická strana se ziskem 10 nových poslanců zaznamenala mimořádný úspěch.

Mezi hlavní poražené patří Strana práce (PvdA), která dosud měla 38 křesel a která se nově bude muset spokojit jen s devíti mandáty. Do parlamentu se dostalo ještě šest dalších stran, které získaly od dvou do pěti křesel. O účast ve volbách byl tradičně velký zájem.

Už průběžně zveřejňované údaje o počtu hlasujících naznačovaly, že k volebním urnám přijde více voličů, než tomu bylo před pěti lety, kdy účast dosáhla 75 procent. Odhad agentury Ipsos uvádí, že nyní hlasovalo 81 procent voličů. Dosud nejvyšší, 88procentní účast byla zaznamenána v roce 1977. Aktuální propočet udává účast 77,7 procenta, tento údaj nicméně není konečný.

Podívejte se na nepokoje, které předcházely volbám ve sporu s Tureckem:

salto ( 16. března 2017 14:49 )

Wilders prohrál? To snad ne. Jak jsem někde slyšel, džin by vypuštěný z lahve a zpátky, zpátky jej nikdo nedostane. Pokud politici zemí EU, nezmění svůj postoj k migrantům, tak se ještě dočkáme...

vvogh.t ( 16. března 2017 12:21 )

erdogan zadupal, květináři se pos.rali a letěli honem volit spřízněného premiéra co rád bere migroše

hanka666 ( 16. března 2017 10:39 )

Evropští politici žijí v nějaké bublině a hlavně s hlavou v zadku.Wilders posílil, je druhou nejsilnější stranou v Holandsku a novináři to nazvou ránou pro populisty a gratulují si, jak hezky jim to jde. No vida, někdo překopal definici populismu, aby padla přesně na odpůrce ultralevicového liberalismu.

krupan10 ( 16. března 2017 10:32 )

jasně, že neprohrál. Elitáři jsou pomatení, je to stejné se Zemanem i Trumpem.

happy17 ( 16. března 2017 10:14 )

Pan Wilders v podstatě slaví,ale onanisté z Blesku se o tom chytrém pánovi budou vyjadřovat jako o křiklounovi,který je zlý na tu vraždící pomatenou verbeš,špínu a naplaveninu.. Za to tenhle plátek si ve špíně libuje,což není ani tak překvapivé.

Zobrazit celou diskusi