Filipínský prezident hrozil úředníkům smrtí: Za úplatky vás vyhodím z vrtulníku

Autor: uni, ČTK - 
29. 12. 2016
08:50

Filipínský prezident Rodrigo Duterte pohrozil vládním zaměstnancům, že nechají-li se uplácet, potrestá je vyhozením z letícího vrtulníku. Už to prý jednou udělal a je připraven to udělat zase. Duterte svými výroky o vlastní brutalitě šokuje místní i zahraniční politiky.

„Když budete úplatní, vylákám vás do vrtulníku do Manily a vyhodím vás ven. Už jsem to udělal, tak proč bych to nemohl udělat zas?" řekl prezident při projevu na setkání s oběťmi tajfunu. Potrestal prý tímto způsobem jednoho Číňana podezřelého ze znásilnění a vraždy.

Duterte se tak podle agentury Reuters znovu přihlásil k vlastní brutalitě. Před několika týdny přiznal, že v době, kdy působil jako starosta města Davao, lidi zabíjel často z jedoucího motocyklu. Oběti podle něj byly osoby podezřelé z drogových zločinů. Starostou byl 22 let a svými činy prý chtěl povzbudit k podobnému jednání policii.

Někteří senátoři upozornili, že by Duterte mohl kvůli těmto doznáním čelit odvolání z úřadu.

Prezident ale nedávno znovu šokoval, když řekl, že šestice, která byla na manilském předměstí minulý týden zatčena při zabavení půl tuny drog, měla štěstí, že zrovna nebyl ve městě. „Měli štěstí, že jsem nebyl v Manile. Kdybych věděl, že je v domě tolik shabu, určitě bych vás zabil. Nedělejme velký povyk, osobně bych vás zastřelil, kdyby to neudělal někdo jiný,“ prohlásil Duterte s použitím lokálního názvu pro metamfetamin.

K výroku o potrestání Číňana vyhozením z vrtulníku Duterteho mluvčí Ernesto Abella řekl, že není jisté, zda se to opravdu stalo. „Řekněme, že se to říká,“ prohlásil mluvčí.

Zástupce OSN zabývající se ochranou lidských práv vyzval, aby Filipíny začaly vyšetřovat případy, kdy Duterte zabíjel lidi. Prezident žadatele označil za „idiota a pitomce“, který by se měl vrátit do školy.

Doporučujeme
1912 ( 29. prosince 2016 21:01 )

máme tam známeho co žije s filipínkou v Manile byl taky 30let v Saudské Arabié s ní jako pečovatelé v nemocnici a je dobře že s těmi drogovými zatočil on i ty amíky vyhání ty jejich základny a Obamovi řekl a řeší i tu korupci -Bravo !!!Ten známi byl letos u nás než odletěl na Filipíny to by jste koukali jací jsou ti muslimové ????

robin5 ( 29. prosince 2016 14:30 )

Nemusel by je vyhazovat z vrtulníku, Stropnický by mu mohl nabídnout "Kalouskovy padáky". Do letadla by se úředníků vešlo víc a Kalousek by dostal od filipínského prezidenta metál a pochvalný list.

honza54 ( 29. prosince 2016 09:31 )

Duterte na hrad

rockyshowman ( 29. prosince 2016 09:29 )

 Být to u nás, byl by konečně pořádek.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa