Továrna na život? Vědci sestrojili plně funkční spermii, oplodnila vajíčko

Autor: tmp,ČTK,tmp - 
2. 3. 2016
18:02

Novou naději mají teď podle vědců neplodní muži. V Číně se totiž poprvé podařilo uměle vytvořit spermie myších samců, z nichž se narodili zdraví jedinci. Do budoucna by se k přeměně na funkční spermie mohly používat i buňky z lidské kůže. Informovala agentura AP.

Svůj postup vědci zdokumentovali v americkém odborném časopise Cell Stem Cell. Tým z čínské akademie věd dokázal vytvořit umělé spermie z kmenových buněk odebraných z myšího embrya, které se mohou vyvinout v jakýkoli typ buňky v těle.

Kmenové buňky následně v laboratoři vystavili působení chemických látek a poté je smíchali s buňkami z varlat myších samců. Takto vzniklé spermie byly schopny oplodnit myší vajíčko. Z 379 jimi oplodněných vajíček se později narodilo devět mláďat.

Podobným způsobem se již v minulosti spermie podařilo jiným vědeckým týmům vytvořit, musely však být vpraveny do pohlavních orgánů myších samců, aby se dovyvinuly.

Zkoušet se bude na opicích

Člen týmu Čchi Čou z pekingské akademie věd označil objev za významný úspěch, avšak dodal, že před jeho možnou aplikací na lidi je ještě „dlouhá cesta“. Postup budou nyní vědci testovat na opicích.

Někteří američtí experti vidí v objevu velkou šanci pro neplodné muže. Podle vědců z několika amerických univerzit oslovených AP by tento postup šlo aplikovat například s využitím buněk z lidské kůže, které by mohly být přeměněny na kmenové buňky a pak absolvovat celou laboratorní proceduru.

Vědce však čekají ještě některé velké překážky. Podle genetičky Reijo Peraové z univerzity v Montaně bude například obtížné najít alternativu, aby nemusely být využívány buňky z varlat novorozenců. Technika navíc bude v případě využívání u lidí muset dosahovat efektivnějšího poměru živě narozených dětí k oplodněným vajíčkům.

Doporučujeme
povim_vam_pravdu ( 2. března 2016 22:25 )

To je toho, udělat spermie umím také.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud