Babiš spěchá na sestavení nové vlády: Chce, aby ji ještě jmenoval Zeman

Autor: ČTK,ula - 
18. 1. 2018
06:37

Premiér Andrej Babiš (ANO) chce, aby novou vládu jmenoval prezident Miloš Zeman, a to i v případě, že ve druhém kole prezidentských voleb v souboji s Jiřím Drahošem neuspěje. Vládu by měl Babiš rád sestavenou do konce února. Řekl to v rozhovoru pro dnešní Mladou frontu Dnes (MfD). Babišova menšinová vláda ve středu podala demisi, Zeman už dřív avizoval, že Babiše znovu jmenuje premiérem, tentokrát ale s podmínkou, že šéf ANO získá podporu většiny Sněmovny.

Babišova vláda schválila svou demisi pět týdnů po jmenování. Reagovala tak na úterní hlasování Sněmovny, ve kterém nedostala důvěru, když ji podpořili pouze poslanci vládního hnutí. Zeman se chystá demisi přijmout na osobním setkání s Babišem. Kdy se tak stane, není jasné. Hrad původně termín stanovil do konce pracovního týdne, později své vyjádření změnil.

Babiš v rozhovoru zopakoval, že to, zda dostane druhý pokus, je na prezidentovi. „Ale když ho dostaneme, nemůžeme zase čekat, musíme to mít nějak vyjasněno předem,“ řekl deníku. Všeobecně se očekává, že prezident Babiše pověří. Jeho další jmenování však před týdnem podmínil tím, že Babiš bude mít ve Sněmovně zaručených 101 hlasů, tedy dostatečnou většinu pro získání důvěry.

Video Babišova menšinová vláda důvěru nedostala. Pro byli jen poslanci ANO - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy
1080p 720p 360p

Drahoš by mě těžko jmenoval“

Proto ANO ve středu vyjednávalo se sociálními demokraty a na čtvrteční večer je plánována schůzka s představiteli SPD Tomia Okamury. Se sestavením vlády bude premiér podle svých slov spěchat. „Těžko říct dokdy, možná do konce února, kdyby se to povedlo,“ uvedl. V rozhovoru připouští, že pokud Zeman nevyhraje volby, Drahoš by ho těžko jmenoval. „Mohla by nastat destabilizace a krize,“ míní.

„Nevím, jak by se k tomu postavilo hnutí. Kdyby on (Drahoš) říkal, abych tam nebyl, a hnutí trvalo na tom, abych tam byl... To by skutečně mohlo způsobit nějakou politickou krizi,“ řekl. Na otázku, kdo by ho mohl nahradit, odpověděl, že schopných lidí je v hnutí spousty, ale nikdo se do funkce premiéra nehrne. „Ale těch alternativ je vícero,“ uvedl.

Video Babiš o demisi vlády - Jakub Veinlich, Aleš Brunclík
1080p 720p 360p

Policie požádala Sněmovnu o vydání Babiše k trestnímu stíhání kvůli financování farmy Čapí hnízdo. Právě podmínku, aby ve vládě nebyla trestně stíhaná osoba, ale ve středu na schůzce zopakovali představitelé ČSSD. Požadují také, aby ANO vzhledem ke kauze Čapího hnízda ve vládě nekontrolovalo ministerstva financí, spravedlnosti a vnitra.

Doporučujeme
zdenek43 ( 18. ledna 2018 14:40 )

 ale , soudruh-StBak Babis nikam n e s p e ch a ....... vse je dohodnute - jen je to tiatr pro spodnich 10 milionu a vytvareni , ze se MAKA ??????? no ono se vlastne maka - protoze ted se odehravaji na VLADE takove veci - kroky - ktere budou nevratne a dulezeíte pro dalsi MAFIOKRACII v CR jinak bude na bilion % vlada sestavena ANO2011 + CSSD + KDU-CSL jenomze je zapotrebi vymenit???? TY nespravne lidi??? - v CSSD je to soudruh-pritel B.Sobotka,Chovanec,Zaoralek.... noooo a na to je MIMORADNY SJEZD CSSD ktery se misto v dubnu 2018 konaaaa 18.unora 2018 . . . . . proc asi??????????? P R O C . . . . . . a mame tu VLADU soudruhu-StBaku ANO2011 78 mandatu - A.BABIS +++ soudruhu-pratel z CSSD Hasek,Zimola,Tejc 15 mandatu +++ a samo KAM VITR-TAM PLAST - Narodni fronta z doby CSSR KDU-CSL 10 mandatu a jsmeeeeeeee na 103 HURA,HURA,HURAAAAAAAAAAAAAAAA a s o u d r u z i muzou dallllllll - r o z k r a d a t „Kudy chodil, tudy škodil. Ve dne škodi a v noci krad, s o u d r u h. ZAKAZKY - ARMADA ....460miliard korun,,,,, Temelin+Dukovany.... 500 miliard korun,,,,, 12 miliard korun - uváděla astronomické cifry jako 3 bilióny korun - těžbu lithia z Cínovce .......atd. atd.

bac-bum-bac ( 18. ledna 2018 10:03 )

to,co se tu děje 30 let,nemůže Zeman nijak a nikdy trumfnout

bac-bum-bac ( 18. ledna 2018 09:55 )

zdenku už toho zase nech

zdenekk ( 18. ledna 2018 09:51 )

simeone samozřejmě že pár lidí slušných lidí se taky jde podívat na hokej a mezi nimi i Drahoš.

simeone ( 18. ledna 2018 09:42 )

Tak se ptám, proč tedy té "sebrance a spodině" leze tak do zadku? Podle tebe patří i *** Drahoš k té spodině a sebrance, protože na tom hokeji byl. Jsi nějaký zmatený zdenkukkktatakkurego.

Zobrazit celou diskusi
Další videa