Okamura řešil ve Sněmovně uprchlíky a „migrantofily“. Babiš cestu do pekel

Autor: Zuzana Štíchová, ČTK - 
17. 1. 2018
12:20

Poslanci ANO, SPD a KSČM si na středu prosadili debatu o migračních kvótách a revizi azylové politiky Evropské unie. Ta bude totiž na pořadu dne příští týden na Evropské radě, kam pocestuje premiér Andrej Babiš (ANO). Tomio Okamura upozorňoval na tisíce migrantů na Václavském náměstí a brojil proti „migrantofilům“. Babiš označil kvóty za „cestu do pekel“. Vláda by při projednávání unijní reformy azylové politiky měla zablokovat zavedení mechanismu pro přerozdělování uchazečů o azyl v rámci států EU. 

Sněmovna důrazně odmítá návrh Evropské komise na zavedení takzvaného korekčního přidělovacího mechanismu a na něj navázané finanční sankce,“ shodla se dolní komora po celodenním jednání o azylové reformě. Na tomto postoji se dohodli zástupci všech devíti sněmovních frakcí a Sněmovna ho přijala téměř jednomyslně hlasy 163 ze 165 přítomných poslanců.

Dolní komora vybídla vládu, aby při vyjednávání v EU prosazovala jednomyslné schvalování změn azylové politiky. Důvodem byla zkušenost se zavedením kvót na uprchlíky, které EU schválila pouze většinově přes odpor Česka a dalších zemí. Těm za nedodržování kvót nyní hrozí unijní sankce.

Sněmovna naopak podpořila zamýšlené změny azylového systému EU, které by měly do budoucna zabránit zneužívání azylových režimů členských zemí EU a urychlit návrat neúspěšných žadatelů o azyl do země původu.

 Okamura: Kde jen o vrcholek ledovce

„Jde jen o vrcholek ledovce, který jednou potopí celou Evropu. Dublinský systém má řešit, aby uprchlíci necestovali po Evropě. Nikdo toto nařízení nedodržoval. Za azylanty považujeme dnes i ekonomické migranty, kteří pobíhají po Evropě, jak se jim zlíbí. Tyhle plány se pekly celý minulý rok, naše diplomacie spala, nebo souhlasila? Nevím,“ bouřil ve Sněmovně tradiční odpůrce uprchlíků a předseda hnutí SPD Okamura.

Kvóty jsou podle něj lákadlem pro migranty i pašeráky a o nebezpečí vypovídají také zátarasy v některých českých městech. Přišel také s novým slovem „migrantofil“ jako označením pro politiky, kteří z principu migraci neodmítají. Navezl se například do předsedy právního výboru Evropského parlamentu Pavla Svobody (KDU-ČSL).

Babiš: Nejsme v trvalém ohrožení

Slovo si následně vzal premiér Andrej Babiš (ANO) a varoval před „strašením“ veřejnosti. „My nejsme v trvalém ohrožení, jsme 6. nejbezpečnější země na světě. K zátarasům – ty tam dala samospráva po diskuzi s ministerstvem vnitra a jsou tam od roku 2015. Bylo to opatření, protože stát se může leccos. Po Pařížské může jet někdo pod vlivem drog nebo alkoholu,“ reagoval na zmínku o zátarasech u Staroměstského náměstí.

Tzv. Dublin IV, tedy novela Dublinských protokolů, počítá s omezením zodpovědnosti prvních států, do kterých uprchlík přijde, a kvóty zavádí jako automatický mechanismus. Zodpovědnost se tak přenese na jiné státy EU, například i na Českou republiku. 

Babiš a jeho vláda nedostali v úterý důvěru. Ve středu schválil kabinet demisiBabiš a jeho vláda nedostali v úterý důvěru. Ve středu schválil kabinet demisi | 

„Je to cesta k dalšímu rozdělení Evropy a je to cesta do pekel,“ poznamenal k automatickému přerozdělování Babiš a za primární označil boj za to, aby Česko nebylo v EU znovu přehlasováno. Hodně si slibuje od pomoci Rakouska, kde volby vyhrál uprchlíkům nepříliš nakloněný Sebastian Kurz.

Babiš ale také upozornil na to, že revize azylové politiky není jen o automatických kvótách. „Návrh nového Dublinu je součástí legislativního balíčku. Cílem novelizace je také zjednodušení postupu, zkrácení lhůt a podobně. Velká část je tedy pro Česko přijatelná. Zásadní rozdíly jsou u tzv. kvót jako stálého prvku systému. Uděláme proti nim vše. Finále by mělo být v červnu,“ uzavřel Babiš.

Exministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) pak vyzval k obraně svobodného pohybu osob.

Video Babiš: Agrofert jsem vymyslel já! Ve Sněmovně se do něj pustili Piráti - Jaroslav Šimáček, Zuzana Štíchová, Blesk Zprávy
1080p 720p 360p

Doporučujeme
zdenek43 ( 17. ledna 2018 15:19 )

12.2017 - Brusel jde do otevřeného sporu s Českem. Oznámí žalobu kvůli uprchlickým kvótám, hrozí vysoká pokuta... ČR musí zpětně přijmout za každý rok, kdy nepřijímala migranty ve stanovené výši, všechny migranty, tj. 1500 migrantů za roky 2015, 2016 a 2017 plus 5,500 migrantů v roce 2018. Do konce roku 2018 tak by mělo být v ČR 10,000 migrantů přerozdělených z Německa. A l t e r n a t i v o u " B " je nepřijetí migrantů a placení nákladů za jejich integraci v jiné zemi EU. Na tomto modelu /7.2017/ se dohodla Angela Merkel s Emanuelem Macronem a tady je PROBLEM??????? NEPROBLEM. . . . . . 2017 - Průměrný starobní důchod v Česku 11 807 korun. 2017 - Průměrná mzda v Česku 29 346 korun - Obecně platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou....2/3 nedosahnou. a ted uprchlikum budeme platit 30.000 korun mesicne ?????? kteri pro CR nehnili brvou a ani nevedi, kde CR lezi........... NĚMECKO: Hlavní cílová země běženců ze severní Afriky a Blízkého východu. V přijímacích střediscích dostávají čekatelé na azyl zdarma jídlo a k tomu 143 eur (přibližně 3800 korun) měsíčně na „základní potřeby“. Po třech měsících se tato částka zvyšuje na 216 eur (přibližně 5900 korun). Po 15 měsících pobytu (nebo v případě, že je schválena uchazečova žádost o azyl) se částka znovu zvyšuje, tentokrát na 400 euro (zhruba 10 800 korun) měsíčně. Kromě toho mají běženci proplácené ještě náklady na ubytování a topení. Dalších 92 euro pak můžou dostat jako příspěvek na dítě. V současné době jsou příspěvky v Německu vypláceny v hotovosti, vláda je však chce co nejdříve začít vyplácet v naturáliích. NEPLATI NAKLADY NA UBYTOVANI a TOPENI . . . . . . . . . to v Cesku musi d u c h o d c e si platit vse ... Důchody na pokrytí základních potřeb nestačí, tvrdí 3/4 Čechů ... Důchod 11.807, nájem 8.000. Kolik zbyde na jídlo,leky?

zdenek43 ( 17. ledna 2018 14:56 )

co to tu zase placate?? - je rozhodnuto - sice do Ceska neprijde ani jeden m i g r a n t , aleeeeee A TO JE TO DULEZITE - spodnich 10 milionu obcanu CR bude kazdy mesic PLATIT do okolnich statu za jednoho migranta 30.000 korun JAKO SPONZORING - - - - - jak to soudruzi dobre vymysleli?? ZE???? - - ano - oblbovat a lhat - - - proc myslite, ze asi bylo setkani - Předseda vlády Bohuslav Sobotka bude v pátek 24. 11. 2017 jednat s dalšími evropskými lídry v rámci summitu Východního partnerství - no pavtnerstvi - NA K O B E R E C K U - - - ČR musí přijmout do konce roku 2018 --- aaaaaa znovulezeni do rit niho otvoru 14. 12. 2017 - Začal summit Evropské unie v Bruselu, kde se za Česko poprvé účastní premiér Andrej Babiš, jehož vláda byla jmenována ve středu. ANOOOO - soudruh-StBak Babis ubezpecil soudruzku Merkelovou a pratele .... ze o b l b o v a c i taktika na spodnich 10 milionu obcanu v CR stale a dobre probiha - pod kontrolou ............. nehledejte vtom nic jineho .... uz soudruh-pritel z CSSD si pustil u s t a naspacir a vlastne prozradil , ze 2015 - Česká republika by podle ministra pro legislativu a lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) byla schopna přijmout sedm až 15 000 migrantů.... no taky hned s k o n c i l - ze ..... moc tlacil na pilu??? - moc kecal ...... 11. 2016 - Vládu opustí ministr pro lidská práva a legislativu Jiří Dienstbier ... Premiér Bohuslav Sobotka

begina ( 17. ledna 2018 14:44 )

Zdenekkmelm prý má chalupu na Floridě, ale z kuloárů uniklo, že tak říká kozímu chlívku, kam si chodí vrznout s kozou lízou a ta když je uminutá a nedá mu, tak tady ten chudák řádí od rána do večera jak zkaženej

begina ( 17. ledna 2018 14:40 )

A že ty se melme nepochlubíš, jaký byl tvůj fotr komouš tak drž hubu a krok.

tatazdenek ( 17. ledna 2018 13:57 )

sichlhamr. to nemá chybu.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa