Trump se rozvášnil nad imigranty „z p*delí světa“. Po smršti kritiky couvá

Autor: ČTK, simao, nkov - 
12. ledna 2018
19:40

Americký prezident Donald Trump v Bílém domě v diskuzi se senátory na téma migrace protestoval proti tomu, aby do USA přicházeli imigranti „z p*delí světa“.  S odvoláním na několik různých zdrojů o tom v pátek informovaly agentura AP a list The Washington Post. Ve Spojených státech se rychle objevila řada kritických komentářů. Trump se proti tvrzení ohradil na svém Twitteru.

Debata, ve které šéf Bílého domu vulgarismus použil, se týkala dohody o podobě migrační reformy, které se podle šestice amerických senátorů z obou politických stran podařilo ve čtvrtek dosáhnout. „Proč sem necháváme všechny ty lidi z p*delí světa přicházet?“ řekl podle zdrojů amerických médií prezident zákonodárcům během debaty v Oválné pracovně Bílého domu.

Trump: Proč potřebujeme víc Haiťanů?

Výraz „shithole country“, který Donald Trump použil, by se dal méně expresivně přeložit také jako díra či zapadákov. Podle listu The Washington Post směřovala poznámka na adresu lidí z Haiti a afrických zemí. Právě obyvatele Haiti si Trump údajně v rozhovoru přál vyjmout z jakéhokoli budoucího imigračního programu.

„Proč potřebujeme víc Haiťanů? Vyjměte je,“ řekl podle WP. Bílý dům nepopřel, že by Trump vulgarismus pronesl, informovala americká média. „Jistí politici ve Washingtonu chtějí bojovat za cizí země, ale prezident Trump bude vždy bojovat za americký lid,“ řekl v reakci na článek listu The Washington Post mluvčí Raj Shah.

Vulgární poznámku Trump podle listu pronesl v diskuzi s americkými senátory z řad republikánů i demokratů, kteří mu přišli představit dohodu, kterou ve čtvrtek dojednali. Skupina zákonodárců přezdívaná „gang šesti“ jednala o podobě migrační reformy včetně zabezpečení hranic, vízové loterie, spojování rodin či programu DACA. Demokraté usilovali právě o zachování tohoto programu, jenž chrání okolo 800 tisíc mladých přistěhovalců bez práva pobytu, kteří se v USA ocitli jako děti.

Republikáni chtěli výměnou za to do návrhu začlenit posílení ochrany hranice s Mexikem, která podle Trumpových představ měla počítat i se stavbou zdi. Mluvčí Bílého domu Sarah Huckabeeová Sandersová později dosažení dohody popřela. „Zatím dohoda dosažena nebyla,“ uvedla. „Ještě tam úplně nejsme, ale máme pocit, že se blížíme,“ dodala.

Video Reportér Blesk.cz v USA: takhle vznikají prototypy Trumpovy zdi pro hranice s Mexikem - Václav Lang, Blesk Zprávy

Expresivní slova o „p*deli světa“ či „zapadákovech“ padla z Trumpových úst údajně v okamžiku, kdy demokratický senátor Richard Durbin hovořil o programech dočasných povolení k pobytu, které USA udělovaly občanům zemí, jež postihly přírodní katastrofy, válka či epidemie. Tato povolení v minulosti dostávali mimo jiné občané Salvadoru, Guatemaly či právě Haiti.

Rasistický výbuch, kritizují prezidenta

Podle listu Washington Post prezident navrhl, aby USA přijímaly raději imigranty ze zemí, jako je Norsko. Trump se ve středu v Bílém domě sešel s norskou premiérkou Ernou Solbergovou. Republikánská členka Sněmovny reprezentantů Mia Loveová, dcera haitských přistěhovalců, prezidentova slova označila za „nevlídná, rozdělující a elitářská“ a vyzvala jej, aby se omluvil.

„Takové výrazy by neměly být slyšet v šatnách a neměly by být slyšet v Bílém domě,“ uvedla další kongresmanka Ileana Rosová-Lehtinenová, v jejímž obvodu na jihu Floridy žije řada Haiťanů. „Demokrati a republikáni v Senátu učinili návrh. Odpovědí je tento prezidentův rasistický výbuch. Jak ho můžete brát vážně?“ reagoval republikánský člen Sněmovny reprezentantů Luis Gutiérrez. Už před třemi týdny list The New York Times napsal, že prezident Trump Haiťany urazil na červnovém setkání k tématu migrace. Řekl prý, „všichni mají AIDS“.

Trump vulgarismy popírá

Americký prezident Donald Trump se proti zprávám o vulgarismech ohradil. Slova, která jsem na setkání DACA (programu pro přistěhovalce, kteří do USA přišli jako děti) použil, byla tvrdá, ale takovýto slovník jsem nepoužil,“ napsal Trump s odkazem na výraz „shithole country", který podle médií vyslovil. Zmíněný vulgarismus je možné přeložit jako „prdel světa“ nebo jako špinavá díra.

Někteří účastníci čtvrteční schůzky ale trvají na tom, že právě takový výrok z úst prezidenta zazněl. Podle demokratického senátora Dicka Durbina ho Trump vyslovil dokonce několikrát. Shithole bylo přesně to slovo, které prezident pronesl, a to opakovaně,“ řekl Durbin.

Karibský stát Haiti, kterému měl být podle amerických médií spolu s Afrikou Trumpův výrok určen, dnes vyjádřil šok a krajní pohoršení. Haitské ministerstvo zahraničí si povolalo amerického velvyslance a očekává vysvětlení.

Botswana: Žádáme vysvětlení

Pobouřená reakce zaznívá i z Afriky a Latinské Ameriky, kde řada politiků a diplomatů podle agentury Reuters označila Trumpa za rasistu. Americký velvyslanec byl požádán o vysvětlení v Botswaně, šéf americké diplomatické mise v Panamě John Feeley na protest proti Trumpově chování rezignoval. Ministerstvu zahraničí USA podle Reuters vzkázal, že už není schopen prezidentovi sloužit.

Trump se dnes v Bílém domě setkal s novináři při příležitosti podpisu prohlášení, které vzdává hold americkému bojovníkovi za práva černochů Martinu Lutheru Kingovi. Na dotaz reportérů ohledně údajných vulgárních výroků nereagoval.

Video Reportér Blesk.cz v USA: takhle vznikají prototypy Trumpovy zdi pro hranice s Mexikem - Václav Lang, Blesk Zprávy

tomik007 ( 12. ledna 2018 17:01 )

MA PRAVDU DONALD

agfor ( 12. ledna 2018 16:17 )

Donald asi zapomněl, že i jeho ex taky přišla do USA z jedné takové pr*dele.

europa ( 12. ledna 2018 14:57 )

Ježiš, že ty ses uhodila pořádně do hlavičky, chuděrko?

Natalie2012 ( 12. ledna 2018 14:44 )

Ježiš, to je debil! To si zvolili pěkného prezidenta. Je odporný, neumí se chovat, dokazuje si jen své blbé EGO. Nic víc. Obama je proti němu zlatý člověk. Neumí vůbec prezentovat USA!!!

satanas ( 12. ledna 2018 09:58 )

Prezident asi zapoomina ze USA prakticky vzniklo soustredenim otroku, otrokaru,ruznych zlocincu a jineho "odpadu ze vsech moznych pWdeli sveta"!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud