Elektronické občanky budou, kývl Senát. Chovanec narazil s bičem na uprchlíky | Blesk.cz

Elektronické občanky budou, kývl Senát. Chovanec narazil s bičem na uprchlíky

Autor: zst - 
31. 5. 2017
17:06

Jeden úspěch, jedna stopka. Takovou bilanci si odnesl ze Senátu ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) po projednání zákonů o pobytu cizinců a novely, která zavádí občanské průkazy s elektronickými čipy.

Senát odmítl zpřísnění podmínek pobytu a zaměstnávání cizinců v Česku, které u poslanců prosadilo ministerstvo vnitra v rámci novely cizineckého zákona. Bylo by to v rozporu s ústavou, právem EU i lidskoprávními závazky ČR, rozhodli senátoři. Už dříve navrhli zamítnout zákon oba přidělené senátní výbory. Novelu tak dostane Sněmovna k opětovnému projednání.

„Nic to neznamená, novela zákona měla dostatečnou podporu ve Sněmovně,“ poznamenal k tomu před novináři senátor Tomáš Grulich (ODS). Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) výtky odmítl s tím, že jsou podle jeho úřadu neopodstatněné. Podívejte se na jeho komentář:

Video Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) je přesvědčen, že zamítnutý zákon o pobytu cizinců přehlasuje Sněmovna. Senát totiž vystavil novele stopku - Blesk / Zuzana Štíchová
720p 480p 360p 240p

K názoru Milana Chovance se přiklání i Grulich, naopak opačný názor má exministr Jiří Dienstbier (ČSSD).

„My tam kolizi s ústavou nevidíme,“ prohlásil Chovanec na plénu. Připomněl, že novelu poslala Sněmovna do Senátu hlasy 148 poslanců, což je víc, než kolik je třeba k přehlasování veta horní komory. Novela je podle ministra potřebná i kvůli omezení ekonomické migrace.

Dienstbier namítal, že návrh například nepřípustně ruší dozor státních zástupců nad výkonem zajištění cizinců v detenčních zařízeních nebo omezuje právo na sloučení rodin cizinců. „V této podobě je návrh neústavní a je v rozporu s evropským právem a lidskoprávními smlouvami,“ uvedl někdejší ministr pro legislativu a lidská práva. Zamítnutí novely vedle obhájců lidských práv požadovala také Hospodářská komora ČR.

Novela má mimo jiné po vzoru azylového zákona umožnit zastavení řízení o povolení pobytu, pokud by se cizinec bez vážného důvodu k řízení nedostavil, lhal by, předkládal padělané doklady. Na řízení má mít vliv také cizincovo odsouzení pro úmyslný trestný čin. Podnětem byly nedávné problémy se zahraničními pracovníky v některých českých průmyslových zónách.

Občanky s čipy dostaly zelenou

Senátoři naopak v souladu s rozhodnutím poslanců poslali k prezidentovi novelu zákona týkající se vydávání občanských průkazů s čipem. „Nebudete muset přinést foto v papírové podobě, použijí se fotky, které už jsou v jiných registrech nebo Vás vyfotí, požádat budete moci v jakékoliv obci s rozšířenou působností, žádost půjde elektronicky, tím se zrychlí vyřízení žádosti,“ vysvětlila význam novely poslankyně a velká podporovatelka Věra Kovářová (STAN).

Nový občanský průkaz s čipem na zadní straněNový občanský průkaz s čipem na zadní straně | 

Lidé budou moci žádat o vydání osobních dokladů navíc v kratší lhůtě, poplatek bude ale v takovém případě vyšší.

Reakce Milana Chovance po schválení elektronických občanek ve Sněmovně:

Video Elektronické občanky budou konečně fungovat. Řešit bude možné daně i sociální dávky, řekl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) a jeho náměstek. - Blesk / Zuzana Štíchová
720p 480p 360p 240p

Doporučujeme
bumb ( 31. května 2017 18:52 )

bumb ( 31. května 2017 18:20 )

zindula,SUPER a pravdivě napsané.

rentierskej ( 31. května 2017 18:15 )

pravda, ministr kultury by mu asi sednul lépe; jenomže: tím, že je za babišovo ano... (co by dělal na kultuře)? nekulturní bureš potřebuje mít obsazena svými ovečkami "silová" ministerstva. jinak souhlas: je to bída (a není pořádně ani koho volit)!

joudajoudovy ( 31. května 2017 17:53 )

bič na cizince? t big brother arrived in t Czech Republic

zindula ( 31. května 2017 17:51 )

Souhlasím, ale Stropnický měl dělat ministra kultury, to by pro něj bylo lepší než Ministrstvo obrany, když má modrou knížku. To nácek Heman je ostudou, jak MK, tak vůbec, jen hňup a blbec, odporný, včetně nácka Bělobrada, jeden hnůj větší než druhý, vlastně celá strana KDU/STAN nevolitelní! Jinak Chovanec už měl být v krimu, mafiánský donašeč!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa